Serwis wykładowcy informatyki edu.andrzeju.pl Nie tylko dla moich studentów

Kilka zdań o autorze
Ukończył V Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu fascynując się matematyką, fizyką i swoim hobby elektronicznym. Z zapartym tchem pochłaniał skąpe strzępy informacji o wtedy nigdzie nieobecnych komputerach. To pchnęło go ku zdawaniu na informatykę na Politechnice Poznańskiej.
Edukację informatyczną zaczynał od dziurek w kartach i tasiemkach papierowych. Najmilej wspomina zajęcia na komputerze (NOVA 1200) bez żadnego oprogramowania pozwalającym obcować z binarnymi przełącznikami i lampkami. Dla niego to wykraczając poza program zajęć zrobił disasembler drukujący wskazany obszar pamięci w postaci kodów rozkazowych asemblera. Przydał się potem wielu kolegom do programowania tej maszyny na zajęciach oraz w pracach dyplomowych. Na dużej maszynie (bo ODRA 1305 zajmowała dwie sale) początkowo jego programy na kartach perforowanych czekały na liczenie tydzień. Niebawem wielodostępny system operacyjny (GEORGE-3 EN/PL) skrócił to do kilku godzin, a interaktywne terminale do kilku minut. Dyplom magisterski pisał jeszcze na swojej mechanicznej maszynie do pisania, ale doktorat już na kupionym przez rodzinę mikrokomputerze. Bezpośredniość i szybkość pracy tej maszyny pomogły też skonstruować i udoskonalić niejeden algorytm.
Na początku lat dziewięćdziesiątych nawiązał pierwszy kontakt e-mailowy - był to naukowiec z San Diego, którego udało się wyprzedzić z publikacją dowodów pewnych twierdzeń. W 1996 zrobił swoją pierwszą stronę internetową, a dwa lata później testował już zakupy on-line w pierwszych sklepach internetowych.
Jego pracą dyplomową był system wspomagający projektowanie przez automatyczną syntezę programów projektowych. Był to rodzaj systemu wnioskującego monotonicznie. Natomiast w pracy doktorskiej rozważał systemy wnioskowania niemonotonicznego i publikował artykuły przed jej obroną jak i po niej. Wspólnie z Jerzym Nawrockim na przełomie lat 80-tych i 90-tych napisał kilka artykułów na temat systemów dynamicznego przydziału pamięci. W 2001 wydano jego podręcznik "Biblioteka VCL Delphi", a w 2004 "Cywilizacja internetu". W 2003 zaproponował uniwersalny i elastyczny system zdematerializowanej recepty. Opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych, dziesięć książek, opowiadanie i wierszyk do elementarza.
W zakresie wdrożeń były też: edukacyjny system programowania przez analogię do zabawy kolejką TRAIN, program REFLEX 1.0(dziś iPAD ma podobne), demo systemu naboru do szkół średnich, internetowa gra i zespołowy serwis literacki. Na Politechnice prowadzi głównie zajęcia z programowania: począwszy od języków BASIC, FORTRAN, PASCAL, PROLOG, a skończywszy na programowaniu serwera w PHP z bazą danych MySQL i przeglądarek w HTML/CSS/ JavaScript zwłaszcza webGL dla grafiki 3D.
Poprowadził ponad setkę prac dyplomowych promując często świetnych dyplomantów. Te prace to w większości autorskie zastosowania internetu. Ciągle zresztą pojawiaja się nowe pomysły.
Napisał wiele opowiadań(dla dzieci,science-fiction,romansów i kryminalnych/sensacyjnych). Jego teksty zainspirowały też kilkanaście piosenek, kilka teledysków i kilka scenek teatralnych realizowanych przez szkoły. Wszystko to często z informatycznym smaczkiem.
Od jesieni 2015 bierze udział w przygotowywaniu gimnazjalno-licealnego konkursu matematyczno-informatycznego KOALA. W listopadzie 2015 zainicjował projekt stanowiący wsparcie dla Domów Dziecka w zakresie edukacji informatyczno-robotycznej http://natlok.pl/drbot-robot-z-tytulem-dr-inz, Zbudować robota i    Naukowa Gwiazdka w Domu DzieckaW lutym 2016 powstało na Politechnice Poznańskiej z jego inicjatywy Koło Upowszechniania Programowania, które zajmuje się prowadzeniem zajęć z programowania robotów i korepetycji z przedmiotów ścisłych oraz języka angielskiego w Domach Dziecka.
Lubi też słuchać muzyki na dobrym zestawie, wypoczywać w ogródku, nad wodą i na sprzęcie pływającym.
Profil na Goldenline.plProfil na Linkedin.comProfil na Xing.comProfil na Eioba.pl
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze.
Bez nich strona nie będzie działała poprawnie. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
W Poznaniu mamy teraz godzinę 10:09. Słońce wzeszlo o 03:46, a zajdzie o 19:51, co odpowiednio zaktualizuje tapetę. Następna zmiana o 19:51.
Poza tym od 1 grudnia do 31 stycznia obowiązuje tapeta świąteczna z choinką.