Statystyka i analiza danych (semestr letni 2015-16)
Wyniki końcowe (aktualizacja!)
Ostateczne wyniki z zajęć laboratoryjnych znajdują się w tym arkuszu. Zgodnie z obietnicą dokonałem lekkiej korekty progów związanych z poszczególnymi ocenami. Nowe progi są dla Państwa bardziej korzystne i są one następujące: 45% -- 3.0, 58% -- 3.5, 68% -- 4.0, 78% -- 4.5 i 89% -- 5.0. Takie wartości są zgodnie z progami zastosowanymi dla ocen z wykładu (jedynie dla porządku lekko podbiłem próg dla 3.0 -- nikt nie został jednak przez to poszkodowany :). Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące ocen, to proszę o kontakt mailowy do końca tygodnia -- potem zatwierdzę oceny w eProto.
Zadania domowe
Wreszcie udało się nam przygotować listę zadań domowych (PDF). Jednak biorąc pod uwagę nasze spore opóźnienie, za które przepraszamy, zmieniliśmy sposób oceny laboratoriów tak, aby zadań nie trzeba było robić :). Ostateczna ocena z laboratorium zostanie wyznaczona jako 0.5*średnia z wejściówek + 0.5*średnia z testów + 0.15*ocena z zadania domowego.
Oznacza to, że można uzyskać maksymalną ocenę jedynie z wejściówek i testów -- zadania są dla chętnych, którzy chcieliby poprawić sobie ocenę. Do 10.06 proszę zgłosić mi chęć realizacji zadania (wraz z wybranym tematem). Zadanie powinno zostać wykonane do końca 17.06. Zadania wykonujemy w grupach osobowych -- raport z ich realizacji powinien być zgodny z tym szablonem (.doc).
Kartkówki
Uwaga: kompletne wyniki z kartkówek znajdują się w tym arkuszu. Średnie zostały przeliczone w taki sposób, aby odrzucać dwie najgorsze oceny. Powiedziałbym, że poszło Państwu całkiem nieźle :)
Materiały do zajęć
Wszystkie materiały, zarówno do zajęć laboratoryjnych, jak i wykładów, dostępne są na serwerze Ophelia. Uwaga: proszę nie przejmować się ostrzeżeniem o nieważnym certyfikacie.
Na swoim koncie zamieściłem LibreOffice w wersji portable (Win, En) -- można ją pobrać tutaj (ZIP, 180 MB).
Zajęcia 12. Testy nieparametryczne
Zajęcia 11. Test Chi2
Zajęcia 10. Korelacja i regresja 2
- Skrypt R do zajęć
- Pliki CSV z danymi: ćwiczenie 1, ćwiczenie 2, ćwiczenie 3, ćwiczenie 4
Zajęcia 9. Korelacja i regresja 1
Zajęcia 8. Wprowadzenie do systemu R
Zajęcia 7. Testowanie hipotez dla dwóch populacji
Materiały wykładowe
Zajęcia 6. Testowanie hipotez dla jednej populacji
Zajęcia 5. Testowanie hipotez - test na frakcję
Materiały uzupełniające
Zajęcia 4. Estymacja punktowa i przedziałowa
Materiały wykładowe
Zajęcia 3. Rozkłady prawdopodobieństwa
Materiały wykładowe
Zajęcia 2. Miary statystyki opisowej
Materiały wykładowe
Zajęcia 1. Grupowanie i histogramy
- Ćwiczenie 1 (xls)
- Ćwiczenie 2 (xls)
Ćwiczenie 3- pominięte- Ćwiczenie 4 (xls)
- Ćwiczenie 4 - dane do importu (csv)
- Ćwiczenie 5
Materiały wykładowe
Organizacja zajęć
- Zajęcia mają charakter ćwiczeniowy -- obecność na nich jest obowiązkowa (dwie nieobecności nieusprawiedliwione bez konsekwencji, możliwość odrabiania zajęć u innych prowadzących - z uwagi na możliwe przesunięcia między grupami proszę się upewniać, że odrabiane są właściwe zajęcia).
- Na zajęciach będziemy korzystali z arkuszy kalkulacyjnych (Excel, Open/LibreOffice) oraz z systemu R. Będą też jedne zajęcia bez komputera (albo z ograniczonym jego wykorzystaniem).
- Na większości zajęć będą wejściówki (proste zadanie lub pytanie teoretyczne - 5-7 minut liczenia/pisania) z materiału obowiązującego na zajęciach i przedstawionego na wcześniejszych wykładach. Wejściówki będą realizowane w sposób tradycyjny (papierowy - wydrukowane zadania będę przynosił na zajęcia).
- Wejściówki będą oceniane procentowo, ocen nie będzie można poprawiać, poza tym nieobecność nieusprawiedliwiona będzie wiązała się z oceną 0%.
- Na koniec semestru zostanie wyznaczona ocena średnia z wejściówek - z obliczeń zostaną wyłączone dwie najgorsze oceny oraz ewentualne zera związane z nieobecnościami usprawiedliwionymi.
- Na zajęciach będzie jedno zadanie domowe - przygotowanie raportu opisującego proces testowania hipotez - także oceniane procentowo. Zadania zostaną rozdane po zakończeniu zajęć z testowania hipotez, każdy otrzyma indywidualny zbiór danych, a na przygotowanie zadania będzie tydzień.
- Ostateczna ocena będzie sumą ważoną z następującymi wagami:
- 0.40 - średnia ocena z wejściówek,
- 0.15 - ocena z zadania domowego,
- 0.45 - średnia ocena z testów na wykładzie.
- Zaliczenie wykładu nie będzie konieczne do zaliczenia laboratorium.
Harmongoram zajęć
7-8.03 - grupowanie i histogramy14-15.03 - miary statystyki opisowej21-22.03 - rozkłady prawdopodobieństwa4-5.04 - estymacja punktowa i przedziałowa11-12.04 - wprowadzenie do testów, testy frakcji18-19.04 - testy parametryczne (t i z)25-26.04 - testy dla dwóch populacji9-10.05 - wprowadzenie do systemu R16-17.05 - korelacja i regresja23-24.05 - korelacja i regresja (testowanie parametrów modelu)30-31.05 - test Chi2- 6-7.06 - testy nieparametryczne, korelacja Spearmana
- 13-14.06 - zajęcia rezerwowe