Table of Contents
Systemy Operacyjne
System operacyjny jest oprogramowaniem, które jest powszechnie stosowane na komputerach, smartfonach oraz innych urządzeniach elektronicznych. Głównym jego zadaniem jest stworzenie przyjaznego pomostu między sprzętem a oprogramowaniem, przy okazji dostarczając zaawansowaną platformę do uruchamiania aplikacji. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych są: Windows, macOS, Android oraz GNU/Linux. Zaawansowana obsługa każdego z tych systemów to temat na niejedną książkę.
W części laboratoryjnej przedmiotu Systemy Operacyjne skupiam się na przekazaniu podstaw użytkowania systemów z rodziny GNU/Linux. W trakcie zajęć poznajemy część najsilniejszej strony systemów uniksopodobnych, czyli ogromną bibliotekę narzędzi konsolowych. Uczymy się także pisać proste skrypty powłoki sh
oraz bash
, które pozwalają na automatyzację codziennych czynności.
Celem zajęć jest zaznajomienie się z obsługą Linuksa na tyle, żeby czuć się w miarę swobodnie w terminalu. Narzędzia, które poznajemy, z mojego doświadczenia, przydają się zarówno w pracy programisty, administratora, jak i tzw. DevOpsa, ale też stanowią bazę dla kolejnych przedmiotów na studiach.
Materiały
Harmonogram (studia niestacjonarne)
Na studiach niestacjonarnych przedmiot realizowany jest w wymiarze 20h, co daje nam 5 spotkań. Tematyka kolejnych spotkań jest następująca:
- Wprowadzenie, podstawowe polecenia, operacje na plikach
- Potoki, strumienie, przekierowania
- Procesy, środowisko, skrypty
- Skrypty
- Zaliczenie