Norbert Langner

Norbert Langner

My homepage @ PUT

Systemy Operacyjne

System operacyjny jest oprogramowaniem, które jest powszechnie stosowane na komputerach, smartfonach oraz innych urządzeniach elektronicznych. Głównym jego zadaniem jest stworzenie przyjaznego pomostu między sprzętem a oprogramowaniem, przy okazji dostarczając zaawansowaną platformę do uruchamiania aplikacji. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych są: Windows, macOS, Android oraz GNU/Linux. Zaawansowana obsługa każdego z tych systemów to temat na niejedną książkę.

W części laboratoryjnej przedmiotu Systemy Operacyjne skupiam się na przekazaniu podstaw użytkowania systemów z rodziny GNU/Linux. W trakcie zajęć poznajemy część najsilniejszej strony systemów uniksopodobnych, czyli ogromną bibliotekę narzędzi konsolowych. Uczymy się także pisać proste skrypty powłoki sh oraz bash, które pozwalają na automatyzację codziennych czynności.

Celem zajęć jest zaznajomienie się z obsługą Linuksa na tyle, żeby czuć się w miarę swobodnie w terminalu. Narzędzia, które poznajemy, z mojego doświadczenia, przydają się zarówno w pracy programisty, administratora, jak i tzw. DevOpsa, ale też stanowią bazę dla kolejnych przedmiotów na studiach.

Materiały

Harmonogram (studia niestacjonarne)

Na studiach niestacjonarnych przedmiot realizowany jest w wymiarze 20h, co daje nam 5 spotkań. Tematyka kolejnych spotkań jest następująca:

  1. Wprowadzenie, podstawowe polecenia, operacje na plikach
  2. Potoki, strumienie, przekierowania
  3. Procesy, środowisko, skrypty
  4. Skrypty
  5. Zaliczenie