Współpraca ze studentami

Współpraca naukowa

Chętnie współpracuję ze studentami na dowolnym roku studiów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w świecie naukowym związnanym z przetwarzaniem jezyka naturalnego czy uczeniem maszynowym. Od potencjalnych zainteresowanych oczekuję rzeczywistego zainteresowania tematem, posiadania wolnego czasu i chęci zainwestowania go w implementację eksperymentów/lekturę artykułów naukowych/... oraz znajomości podstaw uczenia maszynowego i uczenia głębokiego.
Nie jest wymagana średnia 5.0 czy stypendium Rektora. Z sukcesem współpracowałem w przeszłości ze studentami którym nieobce były poprawki i warunki, ale za to z dużym zapałem do ML/DL i z wiedzą w tym zakresie wynikającą z zainteresowania. Kluczowa jest tutaj pracowitość, systematyczność i chęć zainwestowania sporej ilości czasu w dodatkową pracę.
Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy.

Promowanie prac inżynierskich

Co do zasady: nie jestem promotorem prac inżynierskich. Wyjątki przewiduję jedynie dla bardzo nowatorskich prac dot. uczenia maszynowego prowadzonych przez studentów z Koła Naukowego GHOST.

Promowanie prac magisterskich

Dlaczego nie chciał(a)byś żebym był Twoim promotorem:

  • jestem wymagający (co przekłada się na nakład pracy związany z przygotowaniem pracy magisterskiej)
  • przygotowanie pracy magisterskej trwa u mnie cały rok i oczekuję rozsądnych przyrostów z tygodnia na tydzień (choć oczywiście robimy sobie przerwy na czas blisko sesji i inne podobne sytuacje)
  • podpisuję dokumenty związane z przedłużeniem terminu przedłożenia rozprawy tylko dla osób, które z końcem czerwca mają co najmniej 70% pracy wykonanej (najczęściej są to sytuacje, w której prawie wszystko zostało zaimplementowane i przetestowane, a jedynie pozostało napisać sam tekst rozprawy)
  • nie gwarantuję, że nasza współpraca zakończy się publikacją naukową. Uprawianie nauki jest często niewdzięczne: stawiamy sensowną i ciekawą hipotezę, projektujemy eksperyment, prawidłowo wykonujemy go i zwyczajnie się nie udało. Taka sytuacja nadal kończy się obronioną z sukcesem pracą magisterską na wysoką ocenę, ale najczęściej nie prowadzi do publikacji naukowej.

Dlaczego chciał(a)byś żebym był Twoim promotorem:

  • sam nie wiem... niektórzy są zadowoleni ;)

Praca magisterska

Dla porównania: praca inżynierska jest zwykle wykonaniem implementacji jakiegoś systemu, a jej innowacyjność polega na zastosowaniu nowych technologii lub stworzeniu nowego produktu. Praca magisterska ma już aspekt naukowy: jej autor powinien wykazać się ekspercką wiedzą w zakresie pewnego problemu, a także dokonać próby poszerzenia aktualnego stanu wiedzy w jego zakresie. Oznacza to, że w trakcie przygotowania rozprawy musisz zaznajomić się z literaturą naukową dotyczącą tego problemu (tj. z międzynarodowych konferencji lub periodyków naukowych), znaleźć motywację krytyczną, czyli pewnego rodzaju brak w obecnych metodach/podejściach lub niezauważony wcześniej aspekt problemu, a następnie spróbować ten brak lub niezauważony aspekt wykorzystać. W tym wszystkim oczywiście pomaga promotor.

Temat pracy

  • Promuję prace z przetwarzania języka naturalnego (NLP) i "czystego" uczenia maszynowego (ML, np. wyjaśnialność modeli, dane niezrównoważone, predykcja struktur, nie: wizja komputerowa).
  • Przykładowe promowane przeze mnie prace można znaleźć na dole strony "O mnie". Warto też sprawdzić zakładkę "Publications" - często jest ona aktualniejsza niż Google Scholar
  • Na początku współpracy większość moich dyplomantów wie jedynie, że chciałoby pisać pracę dot. przetwarzania języka naturalnego, ale nie wie o czym konkretnie. W trakcie naszej współpracy razem próbujemy znaleźć temat, który zainteresuje dyplomanta. Taki proces jest oczywiście czasochłonny, wymaga lektury literatury i może długo trwać (parę miesięcy), zanim znajdziemy coś interesującego.
  • Czasami mam też z góry przygotowane tematy, który magistrant może zrealizować. Ma to tę zaletę, że nie spędza się czasu na poszukiwania tematu, ale i wadę: jest to zapewne temat mniej dopasowany do zainteresowań dyplomanta.

Współpraca

Najczęściej współpraca rozpoczyna się od cotygodniowych spotkań, na których dyskutujemy przeczytane przez dyplomanta artykuły naukowe. Próbujemy je lepiej zrozumieć, analizujemy ich potencjał, co dyplomanta w nich zainteresowało, co można by w nich poprawić. Ta część współpracy zwykle trwa kilka miesięcy i kończy się zebraniem pomysłów na pracę magisterską. W ostateczności wyborem jednego z nich i zdefiniowanie tematu pracy.
Kolejny etap to faza eksperymentów, czyli w większości odkrywanie że "nie działa", poprawianie, ulepszanie pomysłu. W końcowej fazie: samo pisanie tekstu rozprawy i wprowadzenie uwag promotora.

Promuję pracę napisane zarówno po polsku jak i po angielsku. Wybór języka nie jest dla mnie istotny.

Jak i kiedy się zgłosić?

Przed nawiązaniem współpracy proponuję kontakt mailowy i umówienie się na niezobowiązującą rozmowę - będziesz współpracował z promotorem przez wiele miesięcy, więc warto porozmawiać, spokojnie sobie przemyśleć sprawę i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję. Większość przyszłych dyplomantów kontaktuje się ze mną w 1 semestrze studiów magisterskich, początek ostatniego roku studiów (październik) to już ostatni dzwonek.