CUBE MESAD

Nowy model zarządzania i organizacji produkcji...

  Szybszy czas reakcji, wyższa jakość produkcji i niższe koszty wytwarzania to pilne zadania do rozwiązania w każdym zakładzie produkcyjnym, aby je osiągnąć trzeba:  
 
zoptymalizować mechanizmy jego funkcjonowania,
 
 
zapewnić pełną kontrolę nad przebiegiem produkcji
 
 
zagwarantować wzajemne oddziaływanie procesów decyzyjnych w założonym łańcuchu produkcji i dostaw.  
  Automatyczna koordynacja działań i wspieranie podejmowania decyzji, możliwe stało się po wzbogaceniu oprogramowania CUBE o moduł CUBE-MESAD. Wyróżniającą go cechą są zaawansowane narzędzia do projektowania i optymalizacji procesu produkcyjnego, dostarczają one możliwości zaplanowania produkcji i opisania zjawisk zachodzących w jej trakcie - stworzenia modelu organizacji produkcji.  
  CUBE-MESAD pozwala stworzyć dokładny ich opis, zaś późniejsza jego dokładna analiza - przy wykorzystaniu stworzonego modelu - pozwala uzyskać bardzo wymierne korzyści.  
  Zrozumienie istoty i optymalizacja procesu produkcyjnego  
  Faza Analizy - faza ta postrzegana może być jako moment weryfikacji dotychczasowej organizacji produkcji i umożliwia podjęcie wstępnych analiz zgodności rzeczywistości z zakładanym modelem. Wszystko to odbywać się może bez wprowadzania jakichkolwiek zaburzeń w funkcjonowaniu zakładu. (Rys. 15.).  
 
 
  CUBE-MESAD posiada w swojej bibliotece standardowe klasy obiektów (gniazdo produkcyjne, transporter, stanowisko kontroli itd.) pomocne w określaniu struktury i hierarchii procesu produkcyjnego. Reprezentowane one są w zależności od specyfiki procesu poprzez odpowiedni Zapis Wymagań (model REPAC).  
  W fazie Projektowania należy jedynie przełożyć opis procesu w odpowiadającą mu funkcjonalnie graficzną reprezentację w postaci umownych diagramów, dążąc do przejrzystego przedstawienia przebiegu procesu produkcyjnego. Działania te są podstawą do zrozumienia istoty zjawisk zachodzących w czasie produkcji, zaś wykorzystanie modelu RERAC zapewnia, że wynikowy model jest zarówno zgodny z oczekiwaniami i wymaganiami Użytkownika jak i możliwy do fizycznej realizacji.  
  Po przedstawieniu w takiej formie, Użytkownik systemu może łatwiej pojąć i zrozumieć mechanizmy podejmowania decyzji, otrzymuje on również możliwość szkolenia przed wdrożeniem systemu, poznając dokładnie skutki swoich decyzji oraz może nauczyć się odpowiedniej reakcji ma sytuacje występujące w procesie produkcji.  
  Faza Projektowania - wyniki analiz i szczegółowy opis funkcjonowania zakładu produkcyjnego oraz mechanizmów podejmowania decyzji są podstawą w fazie Wytwarzania. Umożliwiają one bowiem określenie sposobów obsługi zdarzeń i akcji zachodzących w trakcie produkcji. (Rys. 16.).  
 
 
 
Projektowanie jest procesem przetworzenia założonego modelu w realizowalne oprogramowanie oraz dopasowanie jego funkcji i możliwości do specyfiki zakładu produkcyjnego. Jest to kluczowy moment w zapewnieniu całkowitej integracji realizowanych funkcji oraz koordynacji wymiany informacji pomiędzy istniejącymi, a dopiero tworzonymi modułami oprogramowania.
  Wbudowane w moduł CUBE-MESAD procedury sprawdzania i testowana spójności projektowanych funkcji, gwarantują pomyślne zakończenie prac.  
  Faza Administracji - kiedy faza Analizy i Projektowania jest już zakończona, następuje wdrożenie założonego modelu i praktyczna realizacja funkcji koordynacji - w trybie "on-line" - działań w ramach projektowanego systemu zarządzania produkcją (Rys. 17.).  
 
 
  CUBE-MESAD umożliwia w pełni graficzne oraz przejrzyste zobrazowanie aktualnego (w domyśle rzeczywistego) przebiegu procesu produkcji.