ARCHIWUM

[09.02.2022] Matematyka Dyskretna (Inf), Opt. Kombinatoryczna (BioInf)

Matematyka Dyskretna (Informatyka)
Wyniki z drugiego kolokwium i ocena końcowa są już dostępne w podstronie przedmiotu.

Optymalizacja Kombinatoryczna (Bioinformatyka, II rok)
Korzystając z okazji, posłużę się klasykiem z internetu: Szanowni Państwo, podaję listę osób, które zaliczyły w pierwszym podejściu: nikt xD.
Sesja wciąż trwa, zapraszam na drugie podejście. Data, jak już tłumaczyłem, nie jest ostateczna, chociaż na ocenę będzie mieć wpływ czas wpłynięcia sprawozdania, zwłaszcza po 13stym.

[19.12.2021] Matematyka Dyskretna - wyniki kolokwium I

Wyniki z dnia 15.12.2021 (godzina 15:10-16:15) znajdują się w pliku pdf na stronie przedmiotu (Przedmioty -> Matematyka Dyskretna)

[1.11.2021] Matematyka Dyskretna - ćwiczenia

Zajęcia z Matematyki Dyskretnej - środa 3.11.2021 (15:10-16:40) zostają odwołane (więcej w mailu wysłanym dla wszystkich osób z listy obecności).

[1.11.2021] Optymalizacja Kombinatoryczna - laboratorium

Zajęcia laboratoryjne ze środy 3.11.2021 (11:45-13:15) oraz z 4.11.2021 (13:30-15:00) zostają odwołane (więcej w mailu wysłanym przez listę dystrybucyjną PP).

[26.06.2021] Programowanie niskopoziomowe - wpisywanie ocen z wykład z testu

W najbliższych dniach powpisuję oceny do protokołu wykładu. Niestety, protokół laboratorium chwilowo pozostaje pusty, więc nie mam jak porównać ocen. Nie będę więc jeszcze zatwierdzał tych wpisywanych za wykład z testu, w związku z czym, gdy dostaną Państwo automatyczne powiadomienie o ocenie, a myślicie że z laboratorium będziecie mieli lepszą ocenę niż wpisaną przeze mnie, proszę o kontakt w ciągu maksymalnie 2 tygodni. Po tym czasie oceny same się zatwiedzą i ciężej będzie je wycofać i zmienić.

[4.03.2021] Programowanie niskopoziomowe - eKursy - brak dostępu

W przypadku niemożliwości wejścia w moduł eKursów Programowania Niskopoziomowego: Moduł przedmiotu proszę o kontakt mailowy: podanie imienia, nazwiska i numeru indeksu. Dodam brakujące osoby ASAP.

[26.02.2021] Nowe linki w tabeli na semestr letni 2021

Linki do zooma będą co tydzień uaktualniane.

[8.09.2020] Programowanie niskopoziomowe

Hasło dostępu do modułu przedmiotu do modułu przedmiotu emoodle: 20200831. Test zaliczeniowy jeżeli nic się nie zmieni, pojawi się w ustalonych godzinach w poniedziałek 14.09. Instrukcje / tabela punktów są już dostępne.

[07.04.2020] Programowanie niskopoziomowe

Dodatkowe wykłady (nieobowiązkowe! tak jak zdążyłem powiedzieć na wykładzie który się odbył na żywo w marcu) z asemblera dla zainteresowanych.

[17.03.2020] Komunikat #2

Na odpowiednich podstronach pojawiły się materiały dla:


[13.03.2020] Komunikat #1

kierunki: Informatyka, Bioinformatyka - przerwa w zajęciach od 12.03 do 3.04

([EN] Some information for Low level programming in C - below in english, also at the very end of this whole message)

W związku z decyzją Rektora o odwołaniu zajęć od 12 marca do 3 kwietnia chciałbym tutaj przedstawić kilka związanych z tym zmian i utrudnień dla prowadzonych przeze mnie przedmiotów.

Programowanie niskopoziomowe (PL), wykład, Informatyka 2 semestr - wypadnięcie dwóch spotkań (16.03 oraz 30.03) może stanowić pewien problem, z uwagi na liczbę wykładów i liczbę pozostałych tygodni w semestrze. Dlagego bardzo Państwa proszę o zapoznanie się we własnym zakresie z materiałem wykładu nr 2 i 3 (przede wszystkim) oraz równocześnie wcześniejszym przejrzeniem wykładu nr 4 przed kolejnym wykładem na żywo ze mną kiedy-by-on-nie-był (na ten moment: dopiero 27.04!). Jeżeli nic więcej nie wypadnie, to 27 kwietnia przerobię w naprawdę szybkim tempie wykład nr 2, aby także w ten sam dzień zacząć przerobiać od razu wykład 3. Dla każdego kto wcześniej zapozna się z ich treścią dostępną na mojej stronie nie powinno to stanowić problemu. Tak samo sprawa będzie wyglądać z wykładem kolejnymi wykładami i dalszymi spotkaniami (11.05). W ogólności jest tak, że mamy wciąż do zrobienia 6 wykładów na 4 poniedziałki (przypominam: jeszcze Święta nam 13.04 zabierają poniedziałek) dlatego moje ich przerabianie w trybie przyspieszonym gdy już się spotkamy nie będzie dla Państwa problemem tylko i wyłącznie wtedy gdy będziecie przychodzić na wykład po wcześniejszej dokładnej lekturze materiałów.

Low level programming in C (EN), lecture, Computer Science, 2nd semester - due to Rector decision to cancel all lectures, laboratories, etc., between 12.03 and 3.04, we only lose one week for the lecture in 23.03. According to the plan given in List of weeks this is still not a problem, because for the last 6 lectures we still have 6 remaining Mondays. If lectures will start again 6.04, then we will continue with Lecture 2, in ''normall'' mode.

Seminarium magisterskie, Bioinformatyka - wypadnięcie 3 tygodni nie wpływa na razie negatywnie na nasz plan zajęć do przeprowadzenia.

Zaawansowane Programowanie, wykłady i laboratoria, Bioinformatyka, 2 semestr - tutaj sprawa się komplikuje. Niemal na pewno zaczniecie Państwo znowu zajęcia od zajęć z prof. Martą Kasprzak (odsyłam do jej strony i sugeruję jej śledzenie co jakiś czas). Do tego czasu ustalimy też pewnie nowy plan spotkań. O ile stracimy tylko te 3 tygodnie, wciąż bez dużego problemu zrealizujemy moją część przedmiotu - co należy rozumieć w ten sposób, że szczególną uwagę powinniście Państwo poświęcić materiałom pani Profesor odnośnie problemów do wyboru oraz do rozwiązania w ramach samodzielnego projektu.
Dodatkowy oczywisty komunikat dla dwojga z Państwa z pewnymi ''brakami'' w przedmiotach przeprowadzanych na Politechnice - proszę wykorzystać ten czas na uzupełnienie braków z prostego budowania programów w Visual Studia (tu tutoriale jakiekolwiek nawet z youtube już mogą pomóc) oraz co ważniejsze - uzupełnienie wiedzy z samego języka C# - odsyłam do swoich wykładów oraz przede wszystkim do podręcznika na bazie którego są one stworzone (który to podręcznik też ma sporo materiału z części wizualnej - pomijamy jednak wszystko z "WPF" w nazwie, przynajmniej na potrzeby tego przedmiotu).

Przedmiot obieralny: Bioinformatyka, laboratorium, Informatyka, 6 semestr - zacznijmy od tego, że mam nadzieję, że ktokolwiek z Państwa w ogóle to przeczyta... Dlatego jak taka osoba się tu znajdzie, bardzo proszę o podesłanie informacji o tej stronie koleżankom i kolego z grupy (czwartki, 8:00 - 9:30). Pierwsze zajęcia mieli już Państwo z dr Agnieszką Żmieńko - drugie też *powinniście* byli mieć z dr Żmieńko dnia 12.03 gdyby nie odwołanie zajęć. Czy i kiedy te drugie zajęcia się odbędą - nie wiem, ale nie to stanowi problem w tej chwili.
Z uwagi na wypadnięcie nie 3, a 4 czwartków wymagana jest Państwa dodatkowa praca samodzielna - na razie na poziomie zapoznawania się z teorią. Do zrobienia będzie projekt dwuosoby zaprojektowania algorytmu do problemu Sekwencjonowania (DNA) przez Hybrydyzację. Mniejsza chwilowo o całą otoczkę biochemiczną - jest to problem kombinatoryczny. Zachęcam w pierwszej kolejności do zapoznania się z materiałami prof. Marty Kasprzak dotyczących sekwencjonowania: Wykłady 2 i 3 na stronie

Wykłady, Bioinformatyka, prof. Marta Kasprzak

oraz także strona grupy pani Profesor:

Laboratorium, Bioinformatyka, prof. Marta Kasprzak

Ten ostatni link dotyczy grupy pani Profesor - daję to tutaj informacyjnie, natomiast ze swojej strony również w przyszłym tygodniu przygotuję pewne opisy i wyjaśnienia do laboratoriów, które będę sam też udostępniał na swojej podstronie tego przedmiotu (Przedmioty -> Bioinformatyka (Laboratorium, 2020, Informatyka).


Jeżeli przerwa w zajęciach potrwa ''tylko'' do 3 kwietnia włącznie, jedyne aktualizacje i nowe wiadomości będą w zasadzie tylko dotyczyć grupy laboratoryjnej przedmiotu obieralnego ''Bioinformatyka'' na kierunku Informatyka, 6 semestr. Jeżeli jednak okres odwołania zajęć się przedłuży (mam nadzieję, że nie), to poza oczywistym faktem że mamy wtedy jeszcze poważniejsze problemy, będę informował o dodatkowych zmianach, które, jak można się domyślić, będą coraz mocniej wymagać pracy i nauki zdalnej.

[EN] If for some reason the time when we do not have lectures will have to be extended, then I will inform you here. For our lectures it will mean that you will be required to learn some of the material before the actual meeting in Mondays. For the moment however, like I already said - we still have enough weeks to make the lectures in normal rate.

05.02.2019

Informatyka, Matematyka Dyskretna ćwiczenia - poprawa II kolokwium

Termin poprawy: piątek 7.02, godzina 9:45. Proszę się zjawić w okolice pokoju 2.6.4 BT.


15.09.2019

Bioinformatyka, przedmiot obieralny

Dotyczy studentów studiów niestacjonarnych kierunku Informatyka (6 semestr, I stopień). Termin zaliczenia poprawkowe to jak wiadomo 29 września (niedziela, 15:00-16:45, sala 2.6.21, https://fc.put.poznan.pl/sites/default/files/hs_infzi_s6.pdf ). Przypominam, że tak jak w przypadku zaliczania w pierwszym terminie, muszę otrzymać mailem sprawozdanie, program i dane najdalej do północy w czwartek 26.09 aby zdążyć się z nimi zapoznać przed niedzielą.



31.01.2019

BIOINFORMATYKA - Wyniki egzaminu z Podstaw Programowania

Plik PDF na podstronie przedmiotu.



26.06.2018

Informatyka, 2sem., Programowanie niskopoziomowe

Wyniki kolokwium na stronie przedmiotu oraz pod linkiem: Wyniki kolokwium (25.06.2018).


04.03.2018

Informatyka, 2sem., Programowanie niskopoziomowe

Wykład z godziny 8:00 zostaje odwołany z powodu choroby prowadzącego.


01.02.2018

BIOINFORMATYKA - Wyniki egzaminu z Podstaw Programowania

Plik PDF na podstronie przedmiotu.


23.11.2016

BIOINFORMATYKA - Lab. Optymalizacji Kombinatorycznej (czwartek)

Zajęcia w czwartek 24.11.2016 godzina 11:45 oraz 13:30 nie odbędą się z powodu choroby. W związku z powyższym zmianom uległy daty oddawania projektu.



17.06.2016

Zaawansowane Programowanie - wyniki kolokwium

Tabelka na podstronie przedmiotu.



16.02.2016

Podstawy programowania - wyniki egzaminu

Dostępne w pliku pdf na podstronie przedmiotu.



3.11.2015

Optymalizacja kombinatoryczna - Bioinformatyka - laboratorium

Wbrew temu co napisałem poniżej, jeśli w ten czwartek (5.11) o 1330 laboratorium OK ma jedna z grup - zapraszam, niezależnie od tego, co mieliśmy do tej pory. Te zajęcia jak się okazuje muszą się odbyć - powód wyjaśnię o 1330.



30.10.2015

Optymalizacja kombinatoryczna - Bioinformatyka - laboratorium

Organizacja zajęć. Uproszczę sprawę, zostawię państwu decyzję :) Za tydzień w czwartek o 18:30 na pewno nie mam czasu - mam seminarium zaplanowane zanim nastąpiły zmiany w planie, na upartego da się zrobić zajęcia o 13:30, o ile będzie to dla grupy, dla której nie mówiłem jeszcze o problemach szeregowania. Jeśli o 13:30 za tydzień przyszłaby grupa, która o tym już słyszała, to następna rzecz w kolejce do opowiadania to Algorytm Genetyczny / Ewolucyjny. Problem jest taki, że to wymaga 1,5h labu, a w przyszły czwartek pechowo mam czas od 13:30, ale niezupełnie do równo 15:00 (wszystko z uwagi na zmiany w planie). Innymi słowy 5.11 to problematyczny dzień, CHYBA, że ma wtedy przyjść grupa, która musi posłuchać o tym, jak właściwie czytać problemy do wyboru na stronie - na to potrzeba ok. 40-50minut, więc spokojnie dam radę.
Nie ma aż takiego dużego problemu w ogólnym sensie, bo w listopadzie są jeszcze 12, 19, 26, a w grudniu 3, 10 i 17, czyli aż nadto czwartków. Tym niemniej prosiłbym mailowo o informację, w który tydzień mam mieć o 13:30 zajęcia, a w który o 18:30.



21.10.2015

Czwartek 22.10.2015 - zajęcia odwołane

Przypominam o czym już mówiłem 2 tygodnie temu: dzisiaj moje zajęcia są odwołane - Optymalizacja Kombinatoryczna : 13:30-15:00 (Bioinformatyka), 16:50-18:20 (Informatyka) oraz Seminarium magisterskie (15:10 - 16:40). Odpowiednim grupom zapowiadałem już to dwa (Opt. Komb) i jeden (Seminarium) tydzień temu.



09.09.2015

Zaawansowane Programowanie - zaliczenie poprawkowe

W ramach przypomnienia głównej daty i ustalenia kilku szczegółów:
- zaliczenie poprawkowe Zaawansowanego Programowania odbędzie się 22.09 (wtorek) od godziny 9:00.
- maksymalnie, w optymistycznym wariancie, da się wtedy porozmawiać z około 7-8 osobami (deadline: godzina 13 - wtedy musimy kończyć), dlatego pozostałe osoby będą musiały przyjść na godzinę 9:00 dnia następnego (23.09).
- o kolejności i dniu zaliczenia decyduje kolejność oddawania sprawozdań (patrz niżej) - w związku z tym prosimy o pamiętanie o podaniu adresu mailowego w sprawozdaniu - w ten sposób zostaną Państwo poinformowani kto kiedy ma się zjawić
- zbiórka przed pokojami 2.6.3 - 2.6.4
- nieprzekraczalny termin wysłania/dostarczenia sprawozdania to 17.09 (czwartek). Ponieważ będziemy wtedy uczestniczyć w komisji rekrutacyjnej na II stopień Bioinformatyki na PP, sugeruję oddanie sprawozdań osobiście PRZED godziną 8:45 w czwartek, lub w ogóle wcześniej niż w czwartek.



14.05.2015

Programowanie Zaawansowane - kolokwium

Kolokwium odbędzie się we wtorek 19.05 o godzinie 8:30 w sali 2.6.21.



09.02.2015

Podstawy Progr. Wiz. Bioinformatyka III rok

Uprzejmie informuję, że niewiele osób oddało projekt zaliczeniowy do tej pory (delikatnie rzecz ujmując). Równie uprzejmie dodaję, że termin zdania projektu to od teraz 24.02 (wtorek), który to dzień jest ostatnim, żeby się zjawić (najlepiej po wcześniejszym umówieniu się mailowym). 25.02 wpisuję oceny z laboratorium takie jak wychodzą, czyli niekoniecznie miłe jeśli ktoś nie zdąży do 24.02 mnie odwiedzić.



05.02.2015

Podstawy programowania, wyniki

Wyniki egzaminu na stronie przedmiotu, link do pdf nad tabelą z rozpiską tygodni. Komentarz pod tabelą w PDF i na drugiej stronie tego dokumentu przewidziany jest przede wszystkim dla osób, które 17.02 o 11:00 w L122BT będą poprawiać egzamin.



31.09.2014

Optymalizacja kombinatoryczna

Z powodów różnych, ale jak najbardziej obiektywnych, zajęcia 1.10.2014 (środa) z optymalizacji dla wszystkich grup (13:30 - 20:00) nie odbędą się. Z góry przepraszam wszystkich, którzy się zjawią, wyjaśnie powody osobiście :)


24.09.2014

Informacje ogólne dla wszystkich moich grup - Informatyka i Bioinformatyka

Dotyczy Bioinformatyki (Podstawy Programowania, Podstawy Programowanie Wizualnego, Seminarium Magisterskie, Optymalizacja Kombinatoryczna - lab) oraz Informatyki: środa 13:30 do 16:40 (Optymalizacja Kombinatoryczna - lab).
W pierwszym tygodniu zajęć: 30.09 i 1.10 - NIE WIEM czy zajęcia się odbędą. 1.10 (środa) - chyba tak, co najwyżej BARDZO krótko. W następnym tygodniu środa (8.10) i tak jest dniem wolnym (uroczysta inauguracja), natomiast poniedziałek (6.10) i wtorek (7.10) - jak powyżej - nie wiem. Jak się dowiem, natychmiast umieszczę tutaj informację.



26.06.2014

Lipcowe, II podejście do zaliczenia Zaawansowanego Programowania

15 lipca (wtorek) o godzinie 10 - wcześniejsze, II podejście (termin wrześniowy wciąż obowiązuje - patrz: informacja niżej). Osoby, które muszą napisać / poprawić kolokwium, muszą zjawić się przed pokojem 2.6.4 o godzinie 9:00, 15 lipca. Termin przysyłania lub dostarczenia osobiście sprawozdania - 10 lipca (czwartek).



10.06.2014

Poprawa kolokwium Zaawansowane Programowanie / termin poprawkowy dla projektu

22 września (poniedziałek), o godzinie 9 odbędzie się poprawa kolokwium. Zaliczenie projektu w II (poprawkowym) terminie we wrześniu - w ten sam dzień o godzinie 10. Sala na ten moment bliżej nieustalona - proszę pojawić się na umówione godziny przed pokojami 2.6.4 (2.6.3).



19.02.2014

Wstępna wersja programu - Podstawy Programowania Wizualnego 3 rok

W przyszły poniedziałek na laboratoriach będę na tablicy rysować interfejs, który w tej chwili opisany jest słownie. Wystarczy raz przeczytać żeby wiedzieć, jak mile widziana jest obecność na przyszłych zajęciach.



19.02.2014

Poprawa egzaminu - wynik ogólny

Tak jak się obawiałem, mam dzisiaj mniej czasu niż liczyłem. Na razie więc tylko krótka informacja, bo pewnie Państwo na to właśnie czekają: cała 5-osobowa grupa zdała poprawkę. Nie jakoś fenomenalnie dobrze, ale solidnie i bez wątpliwości. Dokładne wyniki - jutro w formie pewnie tabelki w podstronie przedmiotu.

11.02.2014

ZMIANA TERMINU EGZAMINU POPRAWKOWEGO

Zgodnie z Państwa życzeniem, egzamin poprawkowy z Podstaw Programowania odbędzie się w zmienionym terminie: w środę 19 lutego. Sala i godzina pozostają te same: 9:00-10:45 sala 13 (Centrum Wykładowe).

05.02.2014

Wyniki egzaminu

Podstawy Programowania, link nad tabelką zajęć w odpowiedniej sekcji strony.

11.12.2013

Sprawozdania - wytyczne

Zaraz pod tabelką z rozpiską grup w sekcji Optymalizacja Kombinatoryczna pojawił się link z (bardzo delikatnie mówiąc) wskazówkami, jakimi należy się kierować aby napisać w miarę ok sprawozdanie nr II. Polecam na długie zimowe wieczory. Najlepiej przyczytać 2 razy: raz przed rozpoczęciem pisania czegokolwiek, po raz drugi zaraz po napisaniu ostatniego zdania. W przypadku czytania tekstu więcej niż 10 razy, proszę skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

2.12.2013

Studenci (wszyscy) - ale Optymalizacja Kombinatoryczna przede wszystkim

Dla wszystkich którzy oddali, albo i jeszcze nie oddali sprawozdań:

Oglądać do skutku, do zrozumienia

Po lekturze sprawozdań do tej pory mam jednak wrażenie, że niektórym już nic nie pomoże...

23.10.2013

Podstawy Programowania - laboratoria - zmiany godzin, odrabianie

Udało mi się ustalić, że sala 2.6.21 jest wolna we wtorki zarówno o 8:00 jak i o 9:45. Zgodnie więc z rozmową z wczoraj ustalamy, że przenosimy zajęcia WTORKOWE z godziny 15:10 oraz z 16:50 na godzinny poranne - od przyszłego wtorku (29.10) do końca semestru.
Co do grupy poniedziałkowej: w przyszłym tygodniu mamy normalne zajęcia o 18:30 jak dotychczas. Natomiast w pierwszym pełnym tygodniu listopada, w poniedziałek 4.11 spotykamy się jak zwykle o 18:30, ale dodatkowo WE WTOREK (5.11) o 11:45 w sali 2.6.21 na odrabianie jednych zajęć laboratoryjnych.

17.10.2013

Optymalizacja Kombinatoryczna

Zgodnie z zapowiedzią doszła modyfikacja problemu #5. Więcej tekstu, przykład, ale jego poziom trudności (przynajmniej w kontekście znalezienia doń rozwiązania dopuszczalnego) wyrównał się z problemami 1-4.

03.10.2013

Bioinformatyka - Optymalizacja Kombinatoryczna środa 9 października 18:30

Uprzejmie informuję, że w przyszłą środę 9.10.2013 zajęcia o 18:30 nie odbędą się, za co przepraszam. Jeżeli ktoś jest zainteresowany posłuchaniem informacji organizacyjnych, zapraszam na którąś z wcześniejszych grup z informatyką o 1145 lub 1330, ale nie jest to w żadnym razie obowiązkowe - co najwyżej przydatne dla Państwa.

Programowanie Wizualne - wpisy

Uprzejmie informuję, że w przyszły poniedziałek - 8 lipca w godzinach między 10 a 14 będę u siebie w pokoju 2.6.4BT - można przychodzić z indeksami. BYĆ może będę jeszcze w któryś dzień w tym tygodniu, dam znać na stronie - ale czy i kiedy, tego jeszcze nie jestem pewien.




05.07.2013

Programowanie Wizualne - 8 sem. inf. studia niestacjorne

Proszę o pośpiech w oddawaniu projektów. Jeszcze 11 osób (indeksy nr: 87114,96839,84803,37103,81620,91819,96883,59906,73040,96890,81078 ) nie oddało programu. Prawdopodobnie jutro wpiszę im status 'nieobecny', który jeszcze przez jakiś czas bez problemu będzie można zmienić w ocenę. Tak czy inaczej termin zatwierdzenia protokołu mija niebawem, więc pośpiech jest wskazany.



22.06.2013

Podstawy Programowania Wizualnego - Bioinformatyka

Uprzejmie przypominam, że 5 osób jeszcze nie oddało mi programu. Dwie osoby już się ze mną poumawiały, że między weekendem a wtorkiem programy prześlą (będę wysyłać potwierdzenia, gdy dostanę). Trzy nie dają znaku życia. We wtorek mija ostateczny termin uzyskiwania punktów, wtedy też będę zmuszony wypełnić protokół (papierowy!) i dostarczyć na Wydział Biologii UAM, więc osoby bez punktów za program skończą z oceną 2 z przedmiotu! W związku z moich urlopem między 24-28.06 oraz od 29.06 do 06.07 pobytem na zagranicznej konferencji możliwość odkręcania tegoż będzie mniej niż niewielka, przynajmniej do 7 lipca włącznie... Dodając do tego, że jest to państwa ostatni semestr na uczelni, naprawdę radzę do poniedziałku (24.06) wieczór wysłać mi programy!




16.06.2013

WAŻNE -do wszystkich

W tym tygodniu (17 - 21 czerwca) jestem jeszcze na miejscu, w następnym (24-28 czerwca) jestem na urlopie i będę w CW tylko w jeden dzień (około środy), natomiast od 29.06 do 06.07 nie ma mnie w ogóle w Polsce. Informuję w związku z potencjalnymi terminami obron, wpisami, itd.

(Prog. Wiz. ) Bioinformatyka - do końca tego tygodnia musimy rozliczyć programy! Informacje przekazałem staroście, ale ogólnie dochodzi do powyższego w tej wiadomości jeszcze to, że UAM chce ode mnie protokół do końca miesiąca, czyli praktycznie do końca tego tygodnia biorąc pod uwagę że mnie później nie będzie!!




07.06.2013

Programowanie Wizualne - studia niestacjonarne

Przypominam, że w sobotę 8 czerwca spotykamy się o godzinie 11:30 (pierwsza grupa osób, jakkolwiek to rozumieć), następnie o 12:00 druga grupa, celem napisania kolokwium. Potem jest czas na oddawanie programu, o ile nie chcą Państwo go oddawać w późniejszym terminie.




11.04.2013

Programowanie Wizualne - studia niestacjonarne

Pojawił się opis programu do napisania na stronie zajęć. Na razie gotowy na 90%. Raczej nie zmieni się nic, co jest, co najwyżej dojdzie jedna czy dwie drobne funkcje.




6.04.2013

Programowanie wizualne

Bardzo wszystkich Państwa dziś przybyłych na zajęcia przepraszam, ale między wczoraj a dziś mam całą zupełnie niespodziewaną chorobę różnicy. Jeżeli chodzi o kwestię odrabiania zajęć, porozmawiamy o dogodnym dla wszystkich terminie na następnych zajęciach - 20 kwietnia. Miałem dzisiaj w planach opisanie programu 'zaliczeniowego', ale w związku z całą tą sytuacją postaram się w tym tygodniu umieścić na swojej stronie dokładną specyfikację (powiedzmy - w okolicy środy).

Bioinformatyka - zajęcia we wtorek 9.04 - na pewno też się nie odbędą, tak więc 16tego porozmawiamy o odrabianiu zajęć, które do tej pory wypadły. Myślę, że uda się ustalić jakieś dogodne terminy, zwłaszcza, że (na szczęście) jeszcze nawet połowa semestru nie minęła.




25.03.2013

Nowe wersje wykładów C#

Slajdy od 1 do około setnego nadają się już do sensownego wykorzystywania w nauce.



13.02.2013

Oceny z laboratoriów OK i PP

Wpis dotyczy zadania II z Podstaw Programowania (PP, dla chętnych) oraz chyba przede wszystkim Optymalizacji Kombinatorycznej (OK, obowiązkowo) dla osób, które jeszcze nic nie wysłały jeśli chodzi o projekt zaliczeniowy. Jak dotąd wychodzi im 2 z laboratorium (z OK, z PP wszyscy mają min. 3). I nie ma znaczenia, że to wciąż I podejście, skoro sesja poprawkowa kończy się 22 lutego, a wraz z nią wpisywanie jakichkolwiek ocen. Chcę, żeby to było jasne. Krótkie i konkretne zasady, jak nie dostać 2.0 z laboratorium:
1) najdalej do środy 20.02 do 8 rano nalezy wysłać sprawozdanie.
2) w tym samym mailu należy się umówić na spotkanie ze mną w pok. 2.6.4 w godzinach od 7 do 13. Spotkanie to najdalej odbyć się może w czwartek 21.02
3) im szybciej tym lepiej. Bez wdawania się w dyskusję o średnich ocen wszystkich typów szansę na 3.5 z labu mają już tylko osoby, które przyślą PORZĄDNE sprawozdanie i umówią się na spotkanie do poniedziałku włącznie. Sprawozdania do terminu z punktu 1) już raczej powyżej 3.0 nie wylecą, i mówa tu o ocenie końcowej z laboratorium.

W czwartek około godziny 13-14 wpisuję zaległe oceny, zatwierdzam i zanoszę protokoły do dziekanatów. W piątek 22.0 nie będzie więc za bardzo o czym rozmawiać, nawet jeśli się mnie zastanie na Politechnice.



31.01.2013

Podstawy programowania - wyniki egzaminu

Wpisano w tabelce punktów z laboratoriów.



28.01.2013

Wszystkie grupy

Jest to niejako uzupełnienie poprzedniej informacji. Poniżej lista numerów indeksów osób z Optymalizacji Kombinatorycznej oraz Podstaw Programowania, którym wciąż brakuje punktów (lub zaliczenia programu II i sprawozdań w przypadku OK) do oceny 3.0 Proszę o zgłoszenie się najdalej do 13 lutego, w innym wypadku grozi państwu ocena 2 z laboratorium.


OK - Informatyka: 79741, 94389, 106564, 106585, 106589, 106595 (tylko spr.), 106617, 106627, 106637, 106652, 106654, 106655(tylko spr.), 106656, 113233
OK - BioInformatyka - będzie na odwrót, nie chce mi się pisać (poza tym brakuje mi 2 numerów przy nazwiskach dwóch osób) więc tutaj 6 numerów indeksów osób, które MAJĄ już ocenę z laboratorium: 94821, 103996, 103997, 104001, 104004, 372073. Wszystkie pozostałe osoby nie wysłały nawet jeszcze sprawozdań.
Podstawy programowania, osoby, którym brakuje wciąż punktów do oceny chociaż 3.0 (z powodu braku niezaliczonego jeszcze zadania II): 371638, 372067, 382345, 382350. Słowo komentarza: wymienionym osobom brakuje między dwoma a pół punkta do zaliczenia na 3.0. Jeśli więc chcą tylko taką ocenę, wystarczy wykazać odrobinę dobrej woli i przyjść z czymkolwiek przypominającym zadanie II, choćby tylko z bardzo daleka :) Pozostałe osoby mogą / nie muszą zaliczać program II, z punktów dotychczas zgromadzonych już wychodzi im ocena 'zaliczająca' laboratorium.

Być może kogoś pominąłem, więc jeśli zdają sobie państwo sprawę, że brakuje punktów a nie ma numeru indeksu na liście, POLECAM napisanie maila aby się upewnić, żeby nie było niemiłych niespodzianek po 14 lutego. W przypadku laboratorium PTC jest tylko jedna osoba, której brakuje zaliczenia zadania III i IV, również proszę o kontakt / podesłanie projektów.



23.01.2013

Wszystkie grupy

Oceny wpisane do protokołu elektronicznego mam zamiar zatwierdzić w okolicy 13-14 lutego. Można uznać, że do tego momentu można mi cokolwiek jeszcze wysyłać.



22.01.2013

Podstawy programowania - egzamin

Zgodnie z harmonogramem: 29.01 godzina 9:00, sala 13 Centrum Wykładowe; link z planem poniżej:

Sesja

09.01.2013

Optymalizacja Kombinatoryczna - grupa z godziny 18:30

Z uwagi na to, że nie otrzymałem do tej pory żadnych sprawozdań, oraz termin został (jak już od 2 tygodni wiadomo) przesunięty na piątek 11 stycznia, dzisiejsze zajęcia nie odbywają się (głównie z powodu tego, że nie jestem w stanie sobie wyobrazić co na nich miałoby się odbywać). Jeśli jakaś grupa ma pytania, proszę wysyłać mailem - szybko postaram się odpowiedzieć. Rozsądek jednak podpowiada, że 48h przed terminem oddania na czas trochę późno na pytania :) Tym niemniej, na maile odpowiadam. Do samego końca :)



18.12.2012/7.01.2013 (aktualizacja)

PTC, zadanie V

Uprzejmię informuję, że w styczniu obowiązuje schemat oddawania zadania V: sprawozdanie oraz kod VHDL wysłany wcześniej na maila, a dopiero potem zaliczenie na zajęciach. Czyli np. jeśli ktoś chce oddawać we wtorek, to najpóźniej w poniedziałek rano muszę dostać na maila sprawozdanie i kod.

Uwaga ogólna, ale ekstremalnie ważna: maksimum punktów mogą dostać te grupy, których kod będzie całkowicie samodzielny / będzie sprawiać takie wrażenie (oraz grupa będzie się w nim orientować, bez zastanawiania się długiego co dany fragment robi). Jak zaczną mi się mnożyć przed oczyma te same fragmenty kodu, będę przydzielać mniej punktów. Najprostszymi słowy: szanse na ocenę 5.0 z laboratoriów mają ci, którzy zrobią zadanie V samodzielnie. Tak było i rok temu, ale teraz ostrzegam wyraźnie z wyprzedzeniem, żeby nie było wątpliwości w styczniu. Ostatnia uwaga: ocena w ramach grupy może być zróżnicowana, w zależności od tego, jak dana osoba z pary radzi sobie z odpowiadaniem na temat kodu. Dlatego radzę wziąć sobie do serca radę, aby orientować się dobrze w kodzie, jeśli większość pisała druga osoba.



7.01.2013

Podstawy programowania

Tryb oceniania zadania nr 2: program działa wg specyfikacji: 3pkt. Następnie 3 pytania do autora, po 4pkt każde, odnośnie kodu. Jeżeli w programie będzie czegoś brakować, w zależności ile tego (brakującego) jest, od sumarycznej oceny odejmowane będzie od 1 do 3 punktów.

Kolejna informacja dotyczy poprawiania kolokwium. Po pierwsze można poprawiać tylko jedno - to z mniejszą liczbą punktów. Poprawianie nie jest obowiązkowe. Najważniejsza uwaga: osoby, które zdobyły na pierwszym kolokwium połowę (7,5) lub mniej punktów, nie będą miały ich obniżonych, jeżeli poprawka pójdzie im gorzej. Osoby, które miały 8 pkt. i więcej mogą poprawiać, ale po pierwsze muszą ten fakt oznajmić np. mailowo, po drugie: otrzymają tyle punktów, ile zdobędą na poprawie, więc jest ryzyko, że 'poprawią' na mniej.



28.12.2012

Optymalizacja Kombinatoryczna

Deadline z 4 stycznia przekładam na 11 stycznia. Jeżeli ktoś chce zaliczać laboratoria w najbliższą środę zajęć, muszę dostać sprawozdanie najdalej do poniedziałku. Ale deadline (bez straty punktów) to teraz 11 stycznia, czyli tak samo jak dla grup z tygodni nieparzystych.



05.12.2012

Optymalizacja Kombinatoryczna, terminy oddania sprawozdania nr II i kodu programu

Wszystkie grupy tygodni nieparzystych: do godziny 12:00 w piątek 11 stycznia 2013 (są to grupy, które mają zajęcia np. 28.11 i 12.12.2012)
Wszystkie grupy tygodni parzystych: do godziny 12:00 w piątek 4 stycznia 2013 (są to grupy, które mają zajęcia np. 5.12 i 19.12.2012)



21.11.2012

PTC

Zmieniłem tablicę punktów z laboratorium. Zadanie I i II są wciąż warte tyle ile były, ale maksimum punktów to teraz 50 (było 40). Przy okazji: treści zadania III i IV na stronie.



06.11.2012

PTC - grupa poniedziałkowa

Trochę się pogubiłem we własnych tabelach kodów. Jak pewnie wszyscy już zauważyli, tabelka jest na 16 kodów, nie 12 (myślałem o innej, do innego zadania). W każdej więc gdzieś jest 0, które można uznać jak ktoś chce, za stan początkowy.



22.10.2012

Środa 31.10 Optymalizacja Kombinatoryczne laboratorium - grupy 15:10(Inf) oraz 18:30 (BioInf)

JM Rektor uszczęśliwił nas wszystkich godzinami rektorskimi od 15:00 w środę. Jak się państwo domyślają, zaczyna się robić zabawnie albo mało zabawnie, zależy jak na to patrzeć. Proszę więc wszystkich którzy chodzą na te dwie grupy OK (15:10 oraz z 18:30) aby NAJDALEJ do niedzieli 4 LISTOPADA przesłali mi mailem z kim są w grupie oraz na jaki problem się decydują (jak wspominałem, proszę się mniej więcej po równo rozdzielić). Teoretycznie 14.11 powinno być sprawdzanie I programu. Zróbmy więc tak: te grupy, które do północy w niedzielę 11 listopada prześlą mi jednostronicowe mini-sprawozdanie oraz kod generatora mają wielką szansę (o ile czegoś konkursowo nie zepsują w kodzie) na jak najbardziej pozytywną ocenę. Te osoby, które postanowią oddawać generator na zajęciach 28 listopada będą się musiały upewnić, że generator lśni i błyszczy, aby otrzymać 5.0. Polecam więc napisać go na 14.11.

Grupa OK z godziny 1145 będzie mieć zajęcia normalnie, więc tą grupę obowiązuje termin 14.11 oddawania.



17.10.2012

Środa 17.10 Optymalizacja Kombinatoryczne laboratorium

Z powodu choroby musiałem odwołać dzisiejsze zajęcia. Bardzo proszę wszystkie grupy ze środy 17 października o zapoznanie się z treścią problemów do rozwiązywania w ramach zajęć i do następnego spotkania (31.10) o ostateczne ustalenie par osób, które jeden wybrany przez siebie problem będą rozwiązywać. Plik z problemami jest dostępny w zakładce zajęć, gdzieś pośrodku regulaminu (jest w osobnym punkcie, więć łatwo go odnaleźć). W razie jakichkolwiek pytań bardzo proszę o wysyłanie mi ich mailem, ponieważ na następnym spotkaniu nie będzie już wiele czasu i będą państwo musieli się na dany problem zdecydować (a generator instancji będzie do oddania tylko 2 tygodnie kalendarzowe później).



03.10.2012

PTC - grupy

Liczba osób w poszczególnych grupach: 21 (+1?) w poniedziałek, wtorek 17, środa 16. Nie muszę chyba mówić, że 2-3 osoby z poniedziałku serdecznie zapraszam we wtorki lub środy (chwiloby bonus przemawiający za środą: za tydzień dzień wolny).



25.09.2012

Podstawy Technik Cyfrowych - wtorek 2 października 2012 8:00

Mogę się odrobinę (lub więcej) spóźnić na zajęcia z tematu, ale na pewno się zjawię. Zajęcia będą organizacyjne, więc dużo czasu nie zajmą.




21.06.2012

Programowanie wizualne - studia niestacjonarne

Trzy dobre rady.
1) Mam problemy z dojazdem, więc do końca przyszłego tygodnia jestem dostępny dopiero od 8:30 (do 13).
2) Proszę wysyłać programy w spakowanym na hasło archiwum, najlepiej bez plików exe.
3) Na wszelki wypadek, jeśli w tabelce na stronie nie pojawią się punkty, po wpis proszę przychodzić z programami.



29.05.2012

Programowanie wizualne - studia niestacjonarne

Przypominam, że pierwszy program ma deadline do 3 czerwca, co NIE ZNACZY, że będzie sprawdzany na laboratorium!



11.05.2012

Programowanie wizualne - studia niestacjonarne

Program II na odpowiedniej podstronie.



10.05.2012

Programowanie wizualne - studia - program II

Uprzejmie informuję, że myśle intensywnie nad programem, który dam na stronie jutro. Będzie w formie opcjonalnej, tj. ile kto w nim zrobi, tyle punktów dostanie. A co do samych punktów, to maks z niego to będzie 8, czyli więcej o 2, aby np. podreperować sobie bilans punktowy o ile kolokwium nie poszło jakoś fenomenalnie.



04.04.2012

Programowanie wizualne - studia niestacjonarne

Nowa wersja slajdów oraz zadanie 1 pojawi się w przyszłym tygodniu, przed zajęciami, w okolicach środy po świętach.



06.2.2012

Optymalizacja kombinatoryczna

Uprzejmie informuję, że o ile czegoś nie pomyliłem, to osobom z numerami indeksów: 100627, 100629; 100697, 101168; 89729, 100992,; 103833, 101720; 100584, 99759; grożą nad wyraz niepozytywne oceny końcowe z powodu niedosłania mi głównego projektu laboratoryjnego. Czas jest maksymalnie do czwartku 9 lutego 2012, w piątek oceny wpiszę w protokół.

Jeśli chodzi o PTC, maksymalny deadline oddania 6 projektu to czwartek 9 lutego, w piątek do protokołu wędruje ocena, która aktualnie wychodzi Państwu z punktów.



19.01.2012

Programowanie wizualne - OCENY

Właśnie pojawił się deadline na wpisy. Muszę wypełnić protokół elektroniczny ocen do 25 stycznia (środa), więc do wtorku chciałbym, aby wszyscy mieli już wypełnione indeksy. Albo inaczej: jeśli do 25 stycznia ktoś się nie zjawi / nie dośle ostatnich programów, dostanie taką ocenę w protokole, jaka aktualnie wychodzi z zebranych punktów. Jest to ponoć niezbędne, aby umożliwić przeprowadzenie obron na 7 semestrze (cytat).



16.1.2012

W związku z pojawiającymi się od czasu do czasu pytaniami - na zadanie 6 z PTC nie ma konkretnego terminu. Można je oddać kiedykolwiek, bez martwienia się o jakiekolwiek odejmowanie punktów.



22.12.2011

Podstawy Techniki Cyfrowej - ważne

Aby uzyskać ocenę bdb, względnie db+ należy wykonać zadanie 6. To już wszyscy wiedzą. Chyba zapomniałem jednak czegoś dodać: samodzielnie :) W ogóle bez zrobienie zadania 6, wszystkim (niemal) z tego co sprawdziłem wychodzi ocena db, i można ją bez problemu otrzymać bez bawienia się w ostatnie zadanie w jakiejkolwiek wersji. Na db+ należy choć spróbować (z jednak trochę większym niż mniejszym sukcesem) zrobić wersję na HEX ( i wynika to z punktów łącznych, które zebrali państwo, nie jakiegoś osobno napisanego tutaj warunku). Wtedy logika zegarka jest do napisania samodzielnie, ale wyświetlanie na HEX'ach jest na tyle proste, że można to niemal od ręki, wektorem oznaczającym daną cyfrę dziesiętna rozwiązać, tj. wyświetlać. Inna sprawa z LCD, tu jest trudniej. Tutaj też pojawia się dodatkowa informacja, którą proszę dobrze zrozumieć. Jeden z państwa kolegów zaliczył już to zadanie, oraz z tego co wiem w jakiejś formie zaimplementował sposób wyświetlania czegoś :) na LCD. Można ten FRAGMENT kodu, o ile go udostępnił, spokojnie używać w ramach swojego rozwiązania, bo po pierwsze będę sprawdzał oryginalność logiki zegarka 24h, a nie jego wyświetlania na LCD, po drugie tylko z tej części (tj. samodzielnej) będę zadawać pytanie na zaliczenie zadania 6. Tak więc tutaj pojawia się jedyna furtka na wykorzystanie cudzego kodu bez problemów z mojej strony. Powtórzę jednak: LOGIKA DZIAŁANIA (zwłaszcza w kontekście ustawiania minut / godzin) musi być samodzielnie wykonana i będę to dość dokładnie weryfikować. Zdaję sobie sprawę, że generalnie istnieje skończona liczba podejść do tego zadania, i nie oczekuję, że wszystkie otrzymane będą się od siebie jakoś niesamowicie i ekstremalnie różnić. Proszę mi jednak uwierzyć jak napiszę, że jest ogromna (widoczna w kodzie) różnica pomiędzy samodzielnym kodowaniem tego samego, czy podobnego POMYSŁU, a kopiowaniem kodu. Zwłaszcza, że w osobnym edytorze (nie-alterowym) tekstu mogę sobie w panelach układać poszczególne listingi i mając podświetlone słowa kluczowe wyraźnie widzieć podobieństwa (o identyczności już nie wspominając).



16.12.2011

Optymalizacja Kombinatoryczna - laboratoria, terminy oddania sprawozdania

  • Grupa mająca zajęcia 5 stycznia - sprawozdanie do 7:00 rano do środy 4 stycznia (mniejszy limit niż regulaminowy tydzień, z uwagi na święta).

  • Grupa, która miałaBY zajęcia 6 stycznia, gdyby nie święto i brak zajęć - do środy 7:00 rano 11 stycznia. Niby szybciej niż tydzień przed, z drugiej strony zwracam uwagę, że im kto szybciej wyśle, tym ma większe szanse bycia przepytanym na laboratorium. W 1,5 godziny maksymalnie 4, ekstremalnie 5 par da się sprawdzić. Reszta będzie musiała się umawiać poza zajęciami. Biorąc pod uwagę, że mówimy chyba o ostatnim tygodniu przed sesją, po raz kolejny zalecam pośpiech w wysyłaniu.

  • Grupy mające zajęcia 12 i 13 stycznia 2012 - termin przesłania to poniedziałek 7:00 rano 9 stycznia. Znów, mniejszy deadline niż tygodniowy, ale jestem realistą i wiem, ile bym przeczytał sprawozdań, które dostałbym w piątek przed weekendem...

Opoźnienie to -0.5 oceny końcowej po sprawdzeniu. A potem -0.5p za kolejny tydzień, chociaż takich ekstremów (być może jestem optymistą) nie przewiduję. Dlatego w dobrze pojętym interesie jest załączenie w mailu automatycznej prośby o potwierdzenie otrzymania maila *, bo nie będzie mnie zbytnio interesować tłumaczenie, że ktoś wysłał, jeśli sam maila NIE dostałem z przyczyn jakichkolwiek.

* dlatego warto wysłać wcześniej niż np. 4 nad ranem w środę, żebym zdążył jeszcze przed deadlinem potwierdzić otrzymanie. Np. dzień wcześniej niż termin oddania.



9.12.2011

Garść wiadomości na temat wpisów, zajęć, itd.

  • Programowanie wizualne - termin wpisu kończy się w okolicy końca sesji dla VII semestru - czyli 20 stycznia. Do tego więc momentu liczyłbym, że przesłane mi zostaną wszystkie programy (wszystkie: tj. tyle ile kto chce mieć punktów na daną ocenę).

  • Dla III semestru - termin ostateczny wpisu tak, jak kończy się sesja, czyli licho wie kiedy. Ogólnie mówiąc, jak ktoś ma indeks z dziekanatu i "wychodzi" mu jakaś satysfakcjonująca ocena - może przyjść po wpis.

  • Optymalizacja kombinatoryczna - ostatni tydzień przed świętami: jeśli ktoś ma jakieś pytania, albo chciałby już w grudniu zaliczyć główny projekt - zapraszam, aczkolwiek wcześniej trzeba mi wysłać wszystko, abym mógł się zapoznać - zasady po staremu. Jeśli ktoś nie ma pytań, ani gotowego projektu - nic ciekawego na tych zajęciach nie będzie. Można sobie popracować w laboratorium (już to widzę...) albo tylko posiedzieć. Albo żadne z powyższych :)



2.12.2011

Doszły slajdy i artykuły z Optymalizacji Kombinatorycznej (Tabu Search, Ant Colony Optimization)



30.11.2011

PTC

Będzie o tym szerzej mowa w przyszły poniedziałek, ale na chwilę obecną, dla tych, którzy mają już/jeszcze siłę walczyć z LCD w zadaniu VI. Otóż dość istotna w sumie informacja jest taka, że układ oczywiście nie dysponuje żadnym buforem sensownym, który synchronicznie by mu podawał wartości zerojedynkowe. Po ludzku: w momencie inicjalizacji wyświetlacza, podania jakichś innych wartości do układu, czegokolwiek, należy w kodzie wymusić przerwę, aby LCD zdążył przetrawić rozkaz. Dla samej inicjalizacji jest to około 2 nanosekund, dla innych poleceń ok 50 nanosekund. Generalnie bezpiecznie będzie po wydaniu KAŻDEGO polecenia dla LCD wywoływać sztuczne opóźnienie w kodzie, zanim na LCD wyślemy jakikolwiek inny rozkaz. Bez tego LCD już na samym początku udławi się rozkazami startu, zerowania wyświetlacza, wyświetlania kursora, itd. Dla tych, którzy w tym momencie chwytają się za głowę czytając to: czyż nie pasuje to pięknie do całej idei user-friendlyness płytki, Quartusa i VHDL? :) Bufor poleceń? Jaki bufor? This is SPARTA! :)



26.11.2011

Krótka lista linków o VHDL (sekcja laboratorium PTC, na samym dole pod tabelą zadań). Będzie tego więcej w przyszłym tygodniu, w poprzednim nie znalazłem tyle czasu, ile sądziłem, że będę mieć.



18.11.2011

Optymalizacja kombinatoryczna, grupa oddająca I program 25 listopada.

Szanowni Państwo. Wiem o was tylko tyle, że istniejecie (vide: listy obecności z 30.09 i 14.10). Nie mam zielonego pojęcia, kto zajął się jakim programem, nie mówiąc o jakichkolwiek mailach z generatorem instancji czy manualem/mini-sprawozdaniem dot. generatora. Informuję, że do dnia 24 listopada, powiedzmy, do nocy z czwartku na piątek chciałbym dostać na maila dokumenty-sprawozdania. Proszę tam wyraźnie zapisać, o który problem chodzi. Spóźnienie skutkuje obniżeniem oceny z I programu do maks. 4.0. Dla pewności można prosić o potwierdzenie odbioru maila. Dotyczy to między innymi osób z numerami: 89729, 94302, 98938, 98988, 99079, 99409, 99539, 100381, 100992 (przynajmniej tak je odczytałem).



14.11.2011

PTC, Uwaga do zadania 3

W zadaniu chodzi o zaprogramowanie wejść JK, a nie tylko wyrzucaniu odpowiedniej liczby na wyjściu (czyli na podejściu z zadania 1). Szczegóły podam na zajęciach, ale dla tych, co jeszcze nie zaczęli robić układu - proszę robić tabelki Karnoughta dla każdego wejścia J i K. Jeśli w układzie wejścia J i K mają stały sygnał (jedynkowy), względnie co takt zegara zmieniają się w jakimś krótkim, zero-jedynkowym cyklu - to też nie o to chodzi. Chodzi o układ, w którym wejścia J i K wszystkich czterech przerzutników dostają różne kombinacje 0 i 1, w zależności od tego, jaką liczbę aktualnie układ pokazuje.



8.11.2011 (2)

Kolejne dwie wiadomości. Po pierwsze, w dyżurce CW wciąż jest do odebrania zasilacz do laptopa, który być może zostawił ktoś z pierwszej grupy Programowania Wizualnego.

Druga wiadomość dotyczy PTC. Ponieważ właśnie wymyśliłem Zad. IV (ale jego opis muszę jeszcze przeredagować) stwierdziłem, że wyszło coś, co zasługuje na więcej czasu na realizację, zwłaszcza że będzie ona samodzielna. Tak więc: w następnym tygodniu (14-18.11) powiem o zadaniu III oraz od razu o zadaniu IV (bo III już kilka par zaczęło pewnie realizować). Termin oddania III to będzie tydzień 21-25 listopada, natomiast oddanie Zad. IV będzie starym trybem 2 tygodnie po III, czyli w tygodniu 5-9 grudnia. W tygodniu 28.11-2.12 będzie je (IV-te) można spokojnie realizować. Zadanie IV będzie dotyczyć komórki pamięci RAM, nie będzie liczenia tablic, ale i tak nie będzie ono zabawne. To tak tytułem ostrzeżenia :)



8.11.2011

Dwie wiadomości z PTC: pierwsza ogólna dla wszystkich grup, druga tylko dla niektórych. Pierwsza ogólna: za opóźnienie w oddaniu zadania I oraz II co tydzień -1pkt. Za III i IV zadanie - 2pkt za tydzień opóźnienia (IV podam do weekendu na stronie).

Krótkie info o zadaniu II PTC dla osób, którym diody nie migały :) Najprostszym sposobem realizacji licznika jest spięcie ze sobą przerzutników jako dwójek liczących. Np. dla JK na wejściach J i K podajemy permanentną jedynkę, wyjście pierwszego jest wejściem CLK drugiego, tak samo drugi z trzecim, itd, przy czym połączenia między przerzutnikami muszą być negowane. Główny CLK ze switcha wchodzi wtedy tylko w wejście CLK pierwszego przerzutnika w szeregu. Reset wyłapuje sygnał ze switcha oraz kombinację 1 i 0, która ma zresetować do zera licznik, po osiągnięciu odpowiedniej liczby binarnej. W przypadku przerzutników D podobna zasada: wyjście Q ma być zanegowanym sygnałem wejścia D tego samego przerzutnika oraz CLK następnego w szeregu. Cała filozofia. Wiem, że ten sposób robienia liczników jest toporny, prostacki, passe, etc., ale działa. Każdy, kto tęskni za tablicami Karnoughta w licznikach, będzie na pewno szczęsliwy robiąc licznik zadania III :)



7.11.2011

Dla grupy drugiej Programowania Wizualnego zostało jedno miejsce zwalniające z zadania 4ego, projekt przysłał pan z nr: 89841

Natomiast ostatnią osobą, która się załapała to pan z nr indeksu 89739 co kończy 'wyścig'.



5.11.2011

Programowanie Wizualne - Uwaga, Ważne (komunikat z godziny 15:00, sobota)

Z braku mojego notatnika pod ręką wczoraj, trochę mi się pomyliły osoby/grupy przysyłające mi zadanie III. Z grupy pierwszej (1145-1400) spłynęły trzy maile z projektami, nie dwa, jak mi się wydawało. W sumie mój bałagan, moja wina, więc lista finalistów w grupy wcześniejszej zostaje rozszerzona do trzech osób, szczęśliwe numery indeksu to: 89721, 89745, 89763.

Z drugiej zaś strony, oznacza to, że w grupie późniejszej (1410-1625) mam zaznaczonego tylko pana z numerem 88075, któremu BTW udało się skończyć program na zajęciach (mówiłem, że się da :P).

Jak prawidłowo należy się domyślać, aby było tyle samo szczęśliwców w obu grupach, wciąż w DRUGIEJ grupie są dwa wolne miejsca. Ktoś z tej grupy (1410-1625), kto tu właśnie zagląda może się wciąż skusić na łatwe 'zaliczenie' zadania nr IV, które podam w przyszłym tygodniu.

Kończąc, życzę miłego weekendu :) oraz od razu przepraszam, jeśli spłynie więcej niż 2 maile, zanim zdążę o tym powiadomić tutaj z uwagi na weekend. Zostały tylko dwa miejsca (ale biorąc pod uwagę okoliczności: aż dwa).



4.11.2011

W grupie II Programowania Wizualnego pisanie na czas ma już dwóch zwycięzców. Niestety dane pierwszego zostawiłem w pracy, druga osoba nie podała mi w mailu numeru indeksu. Tak czy owak, o ile dobrze kojarzę, że obaj są z grupy późniejszej, zostały tylko dwa 'wolne' miejsca we wcześniejszej.

Update:

Pierwsze miejsce w wyścigu w I grupie ma pan z indeksem 89763.

Update 2:

A drugie miejsce w I grupie ma pan z indeksem 89721, co kończy wyścig :)

4.11.2011

Uprzejmie informuję, że na laboratoriach Programowania Wizualnego ktoś z pierwszej grupy zostawił zasilacz do laptopa. Zaniosłem do stoiska - dyżurki w CW (to zaraz za podwójnymi otwieranymi drzwiami).



3.11.2011

Optymalizacja Kombinatoryczna:

Z uwagi na powtarzające się pytania, bo chyba zapomniałem o tym dość wyraźnie wspomnieć: wszystkie zadania są NIEPODZIELNE. Tj. jak zadanie zacznie się na jednej maszynie, to kończy na tej samej maszynie, po czasie, który zadanie to ma przypisany.

Niejako przy okazji dla tych, co jeszce tego nie zrobili na zajęciach / mailem: nie mieliście mi przypadkiem napisać mailem kto z kim w jakiej grupie jakie zadanie wykonuje? Zwłaszcza grupa, której wypadają zajęcia 11.11 (piątek). Grupa, która będzie oddawać generator 10 listopada też jest pod tym względem dość tajemnicza.

Przypominam o prośbie przysłania mi manuali do generatorów przez grupę dwuosobową do maksymalnie ŚRODY w tygodniu z zajęciami, na których tenże generator instancji będzie sprawdzany.



2.11.2011

Dla osób, które nie były na zajęciach, na których przydzielane były limity, do których mają liczyć liczniki z zadania II, podaję po numerach indeksu: (poniedziałek, 1330-1500) 100603: 33; 100920: 34; 100556: 35



18.10.2011

Myślę, że już o tym informowałem, ale w ten czwartek, 20.10.2011 zajęcia z PTC nie odbędą się.



13.10.2011

Uzupełnione informacje z Optymalizacji.



7.10.2011

W zakładce o Programowaniu Wizualnym informacja o dzisiejszych (7 październik) zajęciach.



6.10.2011

Dodatkowe informacje o planie zajęć PTC w odpowiednim dziale.
Zadania Optymalizacji kombinatorycznej, plik .doc, będą omawiane na zajęciach.

  • PTC, grupa czwartkowa (20 października) - zajęcia się nie odbędą.


  • WAŻNE: Grupa laboratoryjna z Optymalizacji Kombinatorycznej - czwartki, tydzień parzysty:

  • Jak wiadomo dzisiejsze zajęcia (6.10.2011) nie odbędą się z powodu
    inauguracji roku. Niestety, za 2 tygodnie (20.10.2011) również się
    nie odbędą. Ponieważ w tym momencie tracimy 2 z 7 spotkań, JAK
    NAJBARDZIEJ wskazane jest odrobienie choćby jednych, i to jeszcze
    w październiku. Dlatego proszę o kontakt mailowy jak najszybciej od
    studentów z tej grupy, celem wstępnego ustalenia terminu odrabiania
    zajęć.



    30.09.2011

    Lista zasad i ustaleń w temacie zaliczania laboratoriów Optymalizacji Kombinatorycznej



    29.09.2011

    Dodatkowe pliki do laboratoriów PTC - pdf (tutoriale), sterownik USB, symulator dla środowiska Altera Quartus II v.11



    21.09.2011

    Informacje o grupach laboratoryjnych, dodatkowe info dla grup Programowania Wizualnego.



    17.09.2011

    Pierwsza wersja strony, kolejne podsekcje będą się pojawiać w miarę potrzeby.