Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     1 / 216 rok XXIV | styczeń-grudzień 2005
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Sulejów I
Sprawozdanie Prezesa, kol. Zdzisława Szyjewskiego z narady roboczej PTI w Sulejowie 11-12 września 2004
Informacje wprowadzaiace
W hotelu Pod klasztorze w Sulejowie zorganizowane zostało spo­tkanie robocze PTI VlRdług autorskiej koncepcji i scenariusza opraco­
wanego przez Prezesa Zdzisława Szyjewskiego. Strona organizacyjna spotkania rÓNnież w całości należała do niego. Niniejsze sprawozda­nie również nie ma charakteru dokumentu, a jest jedynie relacjąautora spotkania. W spotkaniu uczestniczyło 35 członków PTI.
Przywitanie
We wprowadzeniu Prezes przedstawił prezentację, w której
omówił w skrócie cele i zasady spotkania podkreślając jego autorski charakter i wynikające z tego ograniczenia co do treści merytorycz­nych. Podkreślił najwyższą reprezentatywność składu uczestników spotkania i listę główrych tematów, które kolejno poddawane były dyskusji. W szczególności jako główry temat wyróżnił podział na dzia­łalność gospodarczą i statutową PTI przybliżając stan aktualry według danych finansowych za rok 2003 i siedem miesięcy roku 2004.
Przebieg dyskusii i wnioski
Działalność gospodarcza a działalność statutowa PTI
Działalność gospodarcza utrzymuje działalność statutową, gdyż
składki nie wystarczają na pokrycie kosztów działania PTI. Główrym źródłem dochodu jest działalność ECDL. Brak definicji działalności gospodarczej i statutowej wymaga wprowadzenia zmian w statucie. Paragraf statutu o "...działalności społecznej członków" budzi liczne nieporozumienia i kontrowersje. Stąd różne pomysły na wydzielenie działalności gospodarczej w oddzielry podmiot. Zgłoszono liczne pomysły i uwagi za i przeciw, jednak w konkluzji większość zebranych
była za niewydzielaniem działalności gospodarczej w oddzielny pod­miot, ale przyjęto ustalenie jasnych zasad wynagradzania osób z tądziałalnością związanych. Na posiedzeniu ZG (które odbyło się w nie­dzielę rano) podjęto uchwałę regulującą zasady wynagradzania za pracę w ECDL-u.
Struktura organizacyjna PTI (Oddziały, Koła, Sekcje) Proponuje się zapis w statucie nakładający większe ograniczenia
związane z powołaniem Oddziału. W szczególności wymóg działania w granicach minimum jednego wojEWództwa oraz ostrzejsze kryteria
pozostające w gestii ZG związane z działalnością i "stażem". Nie zdo­był poparcia wniosek podwyższenia liczby członków wymaganych do powołania Oddziału.
Izba RzeczoznawcĆMI PTI
Izba RzeczoznalACów stanowi obszar bardzo obiecującej i wzra­
stającej działalności PTI, ale nadal będącej w fazie prób i błędów. Należy uporządkować listę rzeczoznawcÓN, zasady działania itp. Akceptowana jest zasada 50% ceny za usługę jako wynagrodzenie rzeczoznalACY (zespołu), 10% dla akwizytora, który często jest korefe­rentem ekspertyzy. Problemem utrudniającym podejmowanie zleceńsą krótkie terminy realizacji zleceń i niska dyspozycyjność rzeczoznaw­ców. \Nikazana jest ścisła współpraca z PlliT. Pozostaje problem od­powiedzialności i ewentualnego ubezpieczenia w przypadku konflik­tów. Należy utrzymać wysokie ceny ekspertyz oraz wielokanałowo prowadzić marketing Izby.
Certyfikaty, szkolenia, konferencje, ECDL
Brak polskich certyfikatów powoduje wchodzenie na nasz rynek
certyfikatów zachodnich. Należy się temu przeciwstawić wychodząc z własną ofertą certyfikatów z obszaru informatyki. Sukces ECDL-a, próby z certyfikatem z zarządzania projektami wskazują, że należy to rozszerzać. Koło PTI w Rzeszowie podejmuje się certyfikowania kursów e-Iearningowych w ramach PTI. S2:tandaroVIR konferencje PTI to konferencje w S2:czyrku, Mrągowie i KKIO. Padła interesująca pro­pozycja biblioteki cyfrowej materiałów konferencyjrych.
Współpraca zagraniczna PTI
Współpraca przy certyfikacji głównie ECDL i CEPIS. Brak pomysłu
na obszary współpracy. Zbyt mało osób może poświęcić czas tej dzia­
                łalności.
Uwagi i wnioski Prezesa:
Wskazane rozszerzenie osób zaangażowanych we współpracę
zagraniczną pod kontrolą wiceprezesa.
Sprawy członkowskie
Niezmienne są problemy z bazą członków i jej aktualnością.
Podobne kłopoty dotyczą ściągalności składek. Padła propozycja abo­licji dla członków mających niezapłacone składki za lata do roku 2002, ale konieczne jest konsekwentne skreślanie za brak płatności w latach 2002 i dalszych. Uczestnicy spotkania zaakceptowali fakt, że po prze­prowadzeniu konsekwentrych skreśleń może zostać zaledwie 250 członków.
Działalność wydawnicza - ProDialog
Wiceprezes [Andrzej Marciniak, przyp. red.] czuwa nad pozio­
mem merytorycznym ProDialogu i Biuletynu. Inne wydawnictwa ma­ją słaby poziom i nie powinny być firmowane przez prl. Obserwuje siębrak koordynacji działalności wydawniczej. Materiały konferencyjne są poza kontrolą wiceprezesa odpowiedzialnego za tę działalność, co wynika ze sposobu opracowania tych materiałÓN i terminów.
Sprawy różne - wolne wnioski
Z uwagi na presję czasu zgłoszone sprawy omówiono skrótowo:
- kol. Anna Ostaszewska przedstawiła działania związane z sy­stemem bazy danych członków prl - kilka osób wyraziło zain­teresowanie projektem i ma nadesłać uwagi,
- kol. Wiesław Szafraniec zwrócił uwagę na problemy z aktual­nością strony WWW i zobowiązano go do współpracy z ad­ministratoremwcelu poprawy stanu rzeczy,
- kol. Janusz Grabara kwestionował narzut 10% na koszty ZG ­brak jednoznacznego stanowiska, ale należy ten problem dalej dyskutować, aby nie było nieporozumień i żeby obowią­zywały jednakowe zasady dla wszystkich,
kol. Borys Czerniejewski zgosillistę pomysłów "PTI moje wi­dzę ogromne - nowy narybek".
 
"PTI moje widzę ogromne - nowy narybek" Borys Czerniejewski
1. Organizacja konferencji naukowej (albo dotyczącej trans­
    feru technologii).
2. Organizacja konferencji międzynarodowej (np. z prze­
kształcenia Mrągowa). 3. Reanimacja czasopisma "Informatyka". 4. Rozwiązanie problemu Izby RzeczoznaV\Ców (konieczne
    zmiany w statucie na najbliższym zjeździe).
5. Założenie WLAN w biurze ZG (+ karty dla uczestników spo­
    tkań - do wypożyczenia).
6. Collaborative Vvbrkspace do provvadzenia projektów
Podsumowanie
Propozycja kol. Piotra Fuglewicza, aby zorganizovvać spotkanie
poświęcone strategii działania prl, spotkała się z dużym zainteresowa­niem. W podsumowaniu Prezes zobowiązał kol. Piotra Fuglewicza do zorganizowania analogicznego spotkania z inną tematyką (strategia) jeszcze w listopadzie przed Jesiennymi Spotkaniami prl w Mrągowie.
Opracował Zdzisław Szyjewski

                (skróty - redakcja)

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A