Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     200 / XXII | styczeń 2003
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Jeziorko

Oby nam tego nie zabrakło

Osiemnaste Jesienne Spotkania PTI Mrągowo 2002 odbyły się w... Mrągowie, w dniach od 12 do 15 listopada 2002 r. pod hasłem „Bezpieczna droga Polski do Europy". Jak zwykle, od wielu już lat, spotkania są autorskim dziełem Piotra Fuglewicza wspomaganego przez niestrudzony zespół Górnośląskiego Oddziału PTI. Piotr Fugle-wicz we wstępie do materiałów konferencyjnych pisze, że wadą wieku osiemnastu lat jest to, że się od tej pory już za siebie odpowiada. W zamian jednak, przynajmniej formalnie, uzyskuje się dojrzałość.

A spotkania są dojrzale już od pewnego czasu, co i tym razem udowodniły harmonią oferty: każdy z siedzących w nas homo sapiens, homo informaticus i homo ludens mógł znaleźć coś dla siebie.

Homo sapiens uzyskał niezwykłą dawkę strawy duchowej. Na rozgrzewkę Edwin Bendyk, publicysta i pracownik Polityki, w wykładzie „Świt społeczeństwa sieciowego" przedstawił swoje spojrzenie na problemy współczesnego społeczeństwa ze szczególnym wskazaniem na rolę sieci. Rozważania kontynuował, występując następnego dnia w roli autora zbioru esejów pt. „Zatruta studnia" (gorąco polecam!).

Ciężką artylerię wytoczył przejmująco prof. Roman Galar, przedstawiając piękną polszczyzną „Elementy planu B w opcj i liberalno-de-mokratycznej" na wypadek, gdyby społeczeństwo uległo awarii. Mój homo informaticus uważa, że taka awaria jest możliwa.

Rozważania społeczne kontynuował Piotr Wojciechowski wykładem „Mitotronika - klucz do europejskiej świadomości Polaków". Piotr Wojciechowski, człowiek-orkiestra, jest twórcą mitotroniki, nauki, której - jak sam pisze - nie ma, a która zajmuje się posługiwaniem się mitami w działaniach so-cjotechnicznych.

Rozważania społeczne nie byłyby kompletne bez prawa, o którym homo informaticus we mnie myśli jako o systemie operacyjnym społeczeństwa. Mec. Michał Kuydowicz postawił pytanie „Jak bezpieczne jest prawo?" i... nie udzielił na nie ostatecznej odpowiedzi.

Homo informaticus nie może w Mrągowie narzekać. Łącznie kilkanaście prezentacji tylko dla niego przygotowanych jednoczył tegoroczny leitmotiv: bezpieczeństwo. Brak tu miejsca na omówienie wszystkich, więc stronniczo powiem, że szczególnie zwróciły moją uwagę „Cena strachu" Andrzeja Odyńca, który ze zwykłą sobie swadą zaprezentował bliski memu sercu sposób podejścia do planowania na wypadek awarii systemu informatycznego, Jacka Pacholczyka prezentacja oferty firmy Novell dla bezpiecznego budowania społeczeństwa informacyjnego, Jana Szymanowskiego z Bonair prezentacja metodyki budowania systemów klasy ERP oraz, last but not least, prezentacja Tomasza Mieszkowskiego „Wiarygodne technologie komputerowe - nowa inicjatywa Microsoft". Czyżby Microsoft, podobnie jak nasze spotkania, dojrzał?

Ponadto zostałem uspokojony przez Sławomira Wikło z Biura Informatyki KGP, który uzasadniał, że polska informatyka policyjna jest przygotowana do wejścia do Unii Europejskiej oraz prezentacją Gustawa Pietrzyka z Departamentu Rejestrów Państwowych MSWiA pt. „Bezpieczne Państwo, bezpieczny obywatel".

Osobna wzmianka należy się Adamowi Twardochowi za „Unicode i OpenType jako nowe metody cyfrowej reprezentacji i prezentacji tekstu", w szczególności zaś zasłużył Adam na pochwałę za jakość folii towarzyszących bardzo kompetentnie i ze swadą przeprowadzonej prezentacji.

Wytrwali nie żałują udziału w piątkowym warsztacie „Matematyczne, praktyczne i prawne aspekty podpisu elektronicznego" prowadzonym przez Wiesława Paluszyń-skiego ze wsparciem prof. Mariana Srebrnego. Oprócz cennej wiedzy merytorycznej od prof. Srebrnego uzyskaliśmy niewielki wgląd w kuchnię legislacyjno-polityczną, w której z istotnym udziałem Wiesława Paluszyńskiego powstawała ustawa o podpisie elektronicznym.

Członek honorowy PTI, Wacław Iszkowski, omówił przygotowania do III Kongresu Informatyki Polskiej i powody przesunięcia jego terminu. Być może w trakcie obrad kongresu będziemy znali termin przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Homo informaticus mógł również pożywić się nadzieją uzyskania środków z Unii - Andrzej Siemaszko i Krzysztof Glomb przedstawili mechanizmy finansowania przedsięwzięć w ramach 6. Programu Ramowego, który lada dzień ogłosi pierwszy konkurs ofert. Homo informaticus został też na dłużej dopuszczony do głosu w trakcie dwóch dyskusji panelowych - „Informatyka u progu Unii, czyli czego będą od nas chcieli?", prowadzonej przez Tomasza Kulisiewicza i „Czy przez Polskę wiedzie bezpieczna droga do Europy?", prowadzonej przez Borysa Czerniejew-skiego. Definitywnych odpowiedzi nie mamy...

Wszyscy trzej homo - sapiens, informaticus i ludens - zostali po królewsku potraktowani przez Janusza Wiśniewskiego na jego wykładzie „Informatyka, chemia i miłość - krótka historia molekuł emocji". Janusz Wiśniewski, były rybak dalekomorski, fizyk, chemik, informatyk i autor bestsellerowej na polskim rynku powieści „Samot-ność w sieci" fascynująco przedstawił historię odkryć mechanizmów chemicznych rządzących naszymi emocjami.

A homo ludens właściwy? Ten wychylił kielich urodzinowy spotkań, znowu spotkał przyjaciół, mógł się bawić w hotelowym barze-dyskotece „Carmen", śpiewać do późnej nocy przy akompaniamencie gitary PTI w rękach mistrza Bogusława Jackowskiego wspomaganego okazjonalnie przez innych homo informaticus, w tym Borysa Stokalskiego, szefa Infovide. Miał też homo ludens przede wszystkim niepowtarzalną okazję oglądania w Mrągowie występu łódzkiej „Przechowalni" z jej gwiazdami: Elżbietą Adamiak, Ewą Rutkowską, Arturem Andrusem i bez - przebywającego na L4 - Andrzeja Poniedziel-skiego. Nie wiem, czy Artur Andrus przeszedł samego siebie, ale wiem, że przeszedł moje oczekiwania.

Jak co roku, „naładowawszy akumulatory", odjeżdżałem z żalem i bardzo mocnym postanowieniem, że przyjadę w przyszłym.

Piotrze, gdyby nam tego zabrakło... nie, nie zabraknie!

Jerzy B. Ludwichowski, Koło Toruńskie PTI

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A