Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     196 / XXI | wrzesień 2002
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

O ROLI PTI W ŻYCIU RP

W ostatnim czasie sam Prezes, oraz Jerzy Nowak wielokrotnie zwracali uwagę na znaczenie przyznawania się członków PTI do udziału w stowarzyszeniu.

Ukazało się właśnie pierwsze polskie wydanie "Who is who". Oczywiście jest to po trosze targowisko próżności, po trosze pozycja jest nie do końca reprezentatywna, na przykład brakuje w niej dwóch naszych Członków Honorowych: prof. Turskiego oraz dr. Iszkowskiego, aż przemysłu na przykład Panów Krauzego i Sielskiego, ale pewnie te niedoskonałości dotyczą również innych branż. Do książki, jak na XXI wiek przystało, dołączony był dysk CD z zawartością mogłem więc sprawdzić, ilu uznanych za wartych umieszczenia w tym wykazie Polaków przyznaje się w swych biogramach do PTI.

Dla zabawy policzmy tak: Polska ma 40 min obywateli. Przyjmijmy, że do obecności w "Who is who" może aspirować "górne" 2% z nich, co daje około 800 tys. osób. Wśród tej liczby członkowie PTI stanowią 0,13%. Tymczasem wśród 11061 biogramów zawartych w książce znajdujemy 28 takich, których bohaterowie przyznają się do uczestnictwa w PTI, co daje 0,25%. Wynika stąd, że wśród osób, które się w WiW znalazły jest dwa razy więcej członków PTI, niż w stosownej populacji. Tak więc, przystępując do PTI zwiększa się dwukrotnie szansę na karierę, albo też członkowie PTI mieszczą się z definicji w jednoprocentowej części populacji.

A tak na serio: szesnastu (57%) bohaterów biogramów pracuje na uczelniach, zaś pozostałych dwunastu (43%) w tak zwanym przemyśle. Aż ośmiu (29%) żyje w Poznaniu, pięciu (18%) na Śląsku, po czterech w Łodzi i w Warszawie, trzech w Szczecinie i po jednym w Częstochowie, Krakowie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Średnia wieku wymienionych wynosi 53 lata. Wydaje się, że ten wykaz dobrze odzwierciedla geografię i chronologię Towarzystwa. Średnia wieku to niewątpliwie najlepszy wiek dla informatyka. Żeby wszakże nie popadać w dumę warto wspomnieć, że do Rotary, podobnie jak PTI w Polsce licznego i jak PTI działającego w trybie kooptacji, przyznaje się w biogramach 210 osób, czyli osiem razy więcej. Powodem może być to, że być może ankieterzy WiW skorzystali z wydawanej przez Rotary książki adresowej członków.

A gdybyśmy w PTI też tak spróbowali taką książkę wydawać? Słowa te przesłałem bohaterom biogramów z podziękowaniami za wierność PTI i prośbą o rekomendowanie kolejnych członków do kolejnych wydań.

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A