Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     195 / XXI | sierpień 2002
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Zespół CarTooth w Waszyngtonie

W WASZYNGTONIE BEZ ZMIAN...

Wicemistrzostwo studentów Politechniki Poznańskiej

w konkursie CSIDC organizowanym przez IEEE

relacja kol. Jana Kniata - opiekuna zespołu

Trzy tygodnie oczekiwania - wreszcie jest. Zaproszenie na spotkanie z bardzo ważnym prezesem, godzina 12.00. Wypadnę dobrze - otrzymam atrakcyjną pracę, stanę na pierwszym stopniu światowej kariery. Następnego dnia łyżka dziegciu, razem ze mną na rozmowę zaproszony został Malinowski. Ale nic to, jestem bardziej inteligentny, dowcipny, lepiej wykształcony- na pewno go zakasuję. Oczywiście ulice były zakorkowane, ale szczęśliwie zajeżdżam pod gmach 10 minut przed dwunastą chyba zdążę...

....Biegnę do parkometru, portmonetka - nie ma drobnych. Pierwszy przechodzień też nie ma, drugi również nie. Biegnę do kiosku - wreszcie mam potrzebne monety. Wrzucam, z pokwitowaniem biegiem do samochodu. Jest 12.00, a przede mną jeszcze schody, winda, korytarz. O 12.07 wpadam zdyszany do gabinetu, prezes patrzy niechętnie, Malinowski z politowaniem. Mija godzina spotkania, nagle dociera do mnie, że właśnie upłynął opłacony czas parkowania. Ta myśl paraliżuje mnie ostatecznie. Z rzadka próbuję wtrącać jakieś uwagi. Koniec rozmowy, prezes żegna Malinowskiego serdecznie, mnie obojętnie. Wracam do samochodu, oczywiście mandat. Moja kariera przepadła na parkingu.

Prawie wszyscy doświadczyliśmy kiedyś zdarzenia podobnego typu. Mimo wspaniałego rozwoju informatyki, telekomunikacji i dziedzin pokrewnych wnoszenie opłaty parkingowej jest nadal powszechnym, dolegliwym problemem. Ten oto problem postanowili całkowicie i ostatecznie rozwiązać studenci biorący udział w III Międzynarodowym Konkursie Projektowania Systemów Komputerowych (CSIDC) organizowanym przez Towarzystwo Komputerowe Instytutu Inżynierii Elektrotechnicznej i Elektronicznej (IEEE Computer Society) z USA. Studenci III roku kierunku Informatyka Politechniki Poznańskiej Bartosz Nowierski, Michał Kowalski, Michał Rein i Łukasz Szajkowski zaproponowali zastosowanie technologii bezprzewodowej łączności radiowej bliskiego zasięgu Bluetooth do rozwiązania problemu wnoszenia opłaty za parkowanie. Technologia Bluetooth była, podobnie jak w roku ubiegłym, głównym tematem konkursu CSIDC.

Efektem pracy studentów jest projekt i prototyp samochodowego systemu płatniczego (Car Payment System). Podstawowym elementem tego systemu jest niewielkie urządzenie nazwane CarTooth, które kierowca umieszcza w dowolnym miejscu swojego samochodu. Urządzenie to zawiera mikroprocesor i moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth. Ma ono niezależne zasilanie bateryjne i nie jest połączone z obwodami elektrycznymi samochodu. Głównym zadaniem CarTooth jest utrzymywanie wirtualnego konta pieniężnego. Konto to może być zwiększane za pomocą bezprzewodowej transmisji danych na stacjach benzynowych czy w innych miejscach wyposażonych w terminale CashBox. Po wybraniu odpowiedniej kwoty jest ona wpisywana do CarTooth, a kierowca wpłaca równoważność za pomocą gotówki lub bankowej karty kredytowej. Tak przygotowany CarTooth może teraz służyć do regulowania różnych płatności.

Podstawowa funkcja CarTooth to wnoszenie opłaty za parkowanie. Poza tym urządzenie CarTooth może być wykorzystane do wnoszenia opłat za wiele innych towarów czy usług. W swoim projekcie studenci przewidzieli między innymi płacenie za przejazd autostradą. Ze względu na właściwości technologii Bluetooth kierowca musiałby w tym przypadku zwolnić do prędkości ok. 10 km/h, ale nie musi zatrzymywać się, otwierać okna i szukać drobnych.

Ponieważ istotą systemu bezprzewodowych płatności samochodowych jest dokonywanie transakcji finansowych, studenci położyli w swoim projekcie duży nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa. Wszystkie transmisje danych są zabezpieczane za pomocą odpowiednich metod kryptograficznych, algorytm detekcyjny zaprojektowany dla centralnego systemu komputerowego umożliwia szybkie wykrycie wszystkich (jak się wydaje) prób oszustwa.

Skonstruowany prototyp systemu obejmuje:

- urządzenie CarTooth z klawiaturą i wyświetlaczem ciekłokrystalicznym zawierające mikroprocesor, moduł Bluetooth, akcelerometry oraz baterie zasilające, - oprogramowanie parkometru uruchamiane na komputerze typu laptop wyposażonym w kartę PCMCIA z modułem Bluetooth, oprogramowanie terminala CashBox, również uruchamiane na komputerze typu laptop wyposażonym w kartę PCMCIA z modułem Bluetooth, - oprogramowanie sterujące bramką wjazdu na autostradę uruchamiane jak wyżej,

- oprogramowanie komputera palmtop używanego przez inspektora - komputer iPAQ z wbudowanym modułem Bluetooth udostępniła firma Delphi Electronics,

- oprogramowanie centralnego systemu sterującego z bazą danych, modułem komunikacyjnym i graficzną aplikacją do sterowania systemem.

Aby efektownie zaprezentować swój system studenci skonstruowali dodatkowo model autostradowej bramki wjazdowej, a urządzenie CarTooth zostało przymocowane do sterowanego radiem modelu samochodu.

Praca nad projektem na dobre rozpoczęła się na początku roku. W pierwszych dniach maja należało przesłać 30-stronnicowy raport opisujący realizowany projekt. Prace nad jego redakcją trwały do ostatniej chwili, nieocenioną pomoc okazała mgr Urszula Pawałowska ze Studium Języków Obcych PP, która z wielką cierpliwością korygowała angielszczyznę raportu.

Nerwowe oczekiwanie na decyzję sędziów oceniających wszystkie nadesłane prace (a było ich tym razem 71) miało swą kulminację pod koniec maja. l wreszcie jest decyzja - po raz trzeci jedziemy do Waszyngtonu, aby wziąć udział w finale konkursu CSIDC.

Prezentacja projektu była starannie przygotowana, niestety złośliwy los nieco pokrzyżował studentom ich plany. Po pierwsze model bramki autostradowej uległ uszkodzeniu podczas lotu przez Atlantyk i trzeba było w nim wymienić silnik. Nowy silnik, który udało się nam kupić, nie bardzo niestety pasował do mechanizmu bramki. Ale podczas prezentacji bramka jakoś zadziałała. Innym efektownym elementem miał być komunikat SMS wysłany do telefonu komórkowego jednego z sędziów po zasymulowanym porwaniu samochodu. Niestety sala, w której odbywał się finał konkursu znajdowała się trzy piętra pod ziemią i telefony komórkowe tam nie działały. Ale i tak żywiołowa i wieloskładnikowa prezentacja zrobiła bardzo dobre wrażenie. Jej zakończeniem był krótki film obrazujący z jednej strony utrapienia zwykłego systemu płacenia za parking jak i dobrodziejstwa sytemu bezprzewodowych płatności zaproponowanego przez naszych studentów.

Dla prawdziwego kolekcjonera zdobycie brakującego elementu zbioru jest szczęściem nieopisanym. Takie też było nasze szczęście, gdy prowadzący konkurs prof. Alan Clements ogłosił, że zespół poznański zajął II miejsce. W trzech dotychczasowych konkursach CSIDC Politechnika Poznańska zdobyła medale wszystkich kolorów. W przyszłym roku rozpoczynamy od nowa.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronach www.computer.org/csidc/oraz www.cs.put.poznan.pl/csidc/ Jan Kniat

i w Poznaniu z min. M. Kleiberem, prof. J. Węglarzem, prof. J. Błażewiczem i dr J. Kniatem
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A