Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     195 / XXI | sierpień 2002
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Prezes

Sprawozdanie Prezesa PTI z działalności Zarządu Głównego PTI

w kadencji 1999 - 2002

Prezentowane sprawozdanie dotyczy prac Zarządu Głównego Towarzystwa. Z uwagi na ciągłość działalności PTI dokonania tej kadencji w pewnej mierze wynikają z okresu kadencji poprzedniej. Trzyletni okres prac jednego Zarządu nie pozwala na osiągnięcie efektów pracy w ramach danej kadencji, ale Koledzy kontynuujący dzieło mogą twórczo rozwijać rozpoczęte prace.

Dlatego w sprawozdaniu często będę się odwoływał do okresu dwóch ostatnich kadencji. Szczególnie działalność poprzedniego Sekretarza Generalnego Leszka Bogusławskiego pozwoliła na stworzenie fundamentów działalności ostatnich trzech lat.


Struktury organizacyjne PTI

Obecnie w PTI działa 5 Oddziałów i 7 samodzielnych Kół terenowych oraz jedno w ramach Oddziału Górnośląsliego.

Oddział Mazowiecki liczy 200 członków i posiada największy kapitał ludzki w Towarzystwie. W wyniku ostatnich wyborów prezesem Oddziału został Kolega Jarek Deminet, który uaktywnia działalność Oddziału organizując między innymi w roku 2001 III Krajową Konferencję Inżynierii Oprogramowania.

Jurek Nowak nadal przewodzi Oddziałowi Górnośląskiemu, który ze 129 członkami cyklicznie organizuje Szkoły w Szczyrku oraz w Spotkania w Mrągowie.

Bardzo dużą aktywność wykazuje Oddział Wielkopolski; ze swoimi 126 członkami rozwija liczne aktywności, z których najbardziej znaczącą jest działalność wydawnicza i praca ze studentami.

Marek Valenta przewodzi Oddziałowi Małopolskiemu, który po reaktywacji zorganizował konferencje II KKIO oraz prowadzi działalność statutową z 72 członkami.

Zygmunt Mazur przewodzi Oddziałowi Dolnośląskiemu, który dalej z sukcesem organizuje Konkurs na najlepsze prace dyplomowe z informatyki. Mimo wysiłków nie udaje się zabliźnić ran powstałych w wyniku konfliktu sprzed lat i Oddział liczy jedynie 56 członków.

Coraz większą aktywnością wykazują się Koła terenowe, z których część uzyskała już stan osobowy pozwalający na założenie oddziału. Koła w Szczecinie liczy już 79 członków i sięgając swoimi strukturami do Koszalina rozwija się kadrowo. W Kole Gdańskim pracuje 67 członków, których aktywność koncentruje na konferencji w Juracie, ale prowadzi również akcje wykładowe. Marek Miłosz przewodniczy Kołu w Lublinie, które wykorzystując aktywność 36 członków nie tylko prowadzi organizacyjnie ECDL ale organizuje konferencje regionalne. Koło w Łodzi ze swoimi 36 członkami koncentruje zainteresowania wokół działania sekcji gospodarki elektronicznej. Powstało nowe Koła w Toruniu, gdzie 26 członków skupionych wokół działalności ECDL zaczyna organizować prace w nowym środowisku. Reaktywowało się Koła w Sandomierzu, gdzie Kolega Ko-cój znalazł następców swojej aktywności i 25 członków kontynuuje tradycje PTI w tym regionie. Również w Rzeszowie 21 członków skupionych wokół środowiska akademickiego Rzeszowa kontynuuje tradycje PTI w tym regionie.

Nieco osłabła działalność sekcji. Wyjątkami są sekcja Inżynierii Oprogramowania, która cyklicznie już organizuje konferencje, aktywnie działająca sekcja Progress, oraz sekcja studencka. Działalność innych sekcji jest incydentalna i nie grupuje zainteresowań tematycznych 890 członków PTI w kraju. Dzięki wysiłkom Biura i Kolegi Andrzeja Króla mamy w miarę aktualną bazę danych członków PTI, co zawsze stanowiło duży problem organizacyjny. Firmy Buli, IBM, SAP jako członkowie wspierający kategorii A oraz 7 innych firm wspierające nas jako członkowie kategorii B, świadczy o pozycji naszego Towarzystwa i współpracy ze środowiskiem informatycznym.


Konferencje

Podstawową działalnością Towarzystwa i w pewnym sensie specjalnością są Szkoły i konferencje środowiskowe, z których warto wymienić:

• Kongresy Informatyki, oraz organizowane corocznie

• Spotkania w Mrągowie,

• Szkoły w Szczyrku, oraz nowe imprezy, które stały się cyklicznymi

• Konferencje w Kazimierzu nad Wisłą

• Konferencja w Juracie,

• Krajowa Konferencja Inżynierii Oprogramowania.

Obecnie trwają prace nad 3. Kongresem Informatyki, który planowany jest w Warszawie w grudniu tego roku. Kongres organizowany jest wspólnie z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji, z którą współpraca układa się bardzo dobrze i skutecznie dla informatyki w kraju. Wspólnie podejmujemy istotne dla środowiska problemy.


Wydawnictwa

Towarzystwo dba o działalność wydawniczą która nie ogranicza się do wydawania Biuletynu, będącego kroniką działalności PTI. Biuletyn PTI w wyniku zaprzestania wydawania, gościnnego pisma Informatyka, znalazł miejsce na łamach Tele.Net.Forum, gdzie Kol. Redaktor Ewa Łukasik informuje nas o bieżącej działalności. Wydawany regularnie i starannie wydawniczo Pro-Dialog podnosi poziom merytoryczny i stanowi istotny element naukowego, informatycznego rynku wydawniczego. Ewa Łukasik oraz Andrzej Marciniak pilotują prowadzenie tej trudnej działalności.

Wydawane materiały konferencyjne mają obecnie staranną oprawę wydawniczą i stanowią interesujące źródła bibliograficzne. Koledzy Janusz Grabara i Jerzy Nowak wydali 3-tomowe dzieło będące wynikiem ubiegłorocznej konferencji w Szczyrku, które stanowiło wydawniczy wkład w obchody XX-lecia PTI.

Wydajemy również własne opracowania zwarte oraz recenzujemy wydawnictwa ECDL.


PTI w Internecie

Forum wymiany środowiskowych opinii na różne tematy pozostaje lista dyskusyjna PTI-L, a zamknięta lista ZG-PTI-L stanowi doskonałe narzędzie pracy wykorzystywane w działalności Zarządu Głównego. Niektóre dyskusje na tych listach są niezwykle interesujące i pozwalają na poznanie bardzo różnych opinii. Koledzy Sławek Kwiecień i Andrzej Kulik odpowiedzialny za stronę WWW dbają

o sprawność i aktualność naszej obecności w Internecie. Strona Towarzystwa nabrała profesjonalnego wyglądu i stanowi dobrą wizytówkę. ECDL dopracowało się własne j strony www, a Oddziały i Kola również zamieszczają informacje o swej działalności na własnych stronach.

Działalność statutowa

Głównym obszarem aktywności statutowej PTI są konferencje, konkursy i seminaryjne spotkania tematyczne, organizowane w ośrodkach regionalnych. Dynamicznie rozwija się ECDL, koncentrując aktywność licznych członków Towarzystwa. Nowym obszarem aktywności statutowej jest powołana w ostatniej kadencji Izba Rzeczoznawców PTI, która opracowuje ekspertyzy z różnych dziedzin informatyki. Koledzy Jarek Deminet i Jurek Nowak poświęcili wiele czasu, aby opracować zasady pracy Izby, zebrać kandydatów na rzeczoznawców, prowadzić bazę danych rzeczoznawców i wiele innych spraw organizacyjnych tej nowej aktywności Towarzystwa. Pozostało jeszcze sporo do zrobienia w tym zakresie ale wydaje się, że jest to prawidłowa droga działalności Towarzystwa.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu uruchomiliśmy procedury certyfikowania i akredytacji ośrodków szkolenia i programów nauczania w obszarze ECDL. Na stronie Towarzystwa można znaleźć liczną grupę ośrodków, które zostały zweryfikowane przez naszych ekspertów i uzyskały znak zgodności z opracowanymi procedurami. Działalność ta rozwija się bardzo dynamicznie i zgłaszane są nowe potrzeby certyfikacji, co powinno skutkować uporządkowaniem tych procedur i wypracowaniem nowych struktur w PTI. Jedną z nowości jest powołana niedawno Komisja Akredytacji PTI, która wpisując się w liczne programy akredytacji nauczania informatyki, grupuje autorytety z różnych ośrodków akademickich i, wychodząc poza struktury PTI, ma stanowić opinio-twórczągrupę ekspercką w zakresie nauczania informatyki.


Działalność międzynarodowa

Towarzystwo znacznie uaktywniło swoje działania na arenie międzynarodowej. Wiceprezes Piotr Fuglewicz odpowiedzialny za ten obszar działalności PTI nawiązał liczne kontakty i reprezentował nas na arenie międzynarodowej. Członkostwo w CEPIS i Fundacji ECDL jest bardzo dużym wysiłkiem finansowym Towarzystwa, ale przynosi wymierne efekty. Działalność ECDL koordynowana przez Marka Miłosza spowodowała uaktywnienie się ośrodków regionalnych. Zmiany w strukturach międzynarodowych ECDL powodują że jesteśmy również aktywni w tych pracach, co, mam nadzieję, zaowocuje objęciem funkcji kierowniczej w Fundacji ECDL przez Piotra Fuglewicza, rekomendowanego przez ZG. Skutecznie prowadziliśmy Branżowy Punkt Kontaktowy w ramach 5 Programu Ramowego, gdzie dużym zaangażowaniem wykazał się wracający do działalności w PTI Kol. Borys Czemiejewski.


Biuro, finanse

Przez wiele ostatnich lat sprawa lokalu dla Biura i stan kasy Towarzystwa stanowiły najpoważniejszy problem do rozwiązania. Dwie ostatnie kadencje poświeciliśmy na zbudowanie silnych fundamentów funkcjonowania PTI. Od stanu, w którym Biuro mieściło się w prywatnych mieszkaniach pracowników doprowadziliśmy do sytuacji obecnej, kiedy to posiadamy własny, dobrze wyposażony, przestronny lokal w centrum Warszawy. Inwestycja około 250 tys zł będzie, mam nadzieję, skutkowała wzrostem aktywności i jakości naszych działań. W lokalu tym, oprócz powierzchni biurowej, wygospodarowaliśmy salę na spotkania ZG oraz dwa miejsca w pokoju gościnnym dla członków PTI spoza Warszawy. Sytuacja finansowa Towarzystwa jest stabilna i pozwala na spokojne prowadzenie działalności. Zarówno na koncie ZG, jak i na kontach regionalnych znajdują się środki finansowe na działalność. Mogliśmy wrócić do stosowanej dawniej w PTI zasady dotowania inicjatyw środowiskowych. Wprowadzono czytelne zasady finansowania, do czego byliśmy zobligowani uchwałą poprzedniego Zjazdu. Są one czasami trudne do zaakceptowania przez organizatorów imprez, ale stanowią klarowny sposób rozliczeń w Towarzystwie. Koncentracja na sprawach bytowych być może spowodowała zmniejszenie aktywności na innych obszarach, ale było to konieczne dla dalszej aktywnej działalności PTI.


Wzrost prestiżu PTI

Wieloletnia, konsekwentna działalność Towarzystwa skutkuje wypracowaniem wysokiej pozycji PTI, jako poważnego i odpowiedzialnego partnera. Jesteśmy

zapraszani do opracowywania opinii oraz zabierania głosu w istotnych dla informatyki sprawach. W ostatnim czasie szczególnie dużą aktywność wykazał zespół kierowany przez Kolegę Wieśka Paluszyńskiego, który pilotował i skutecznie bronił naszego stanowiska w sprawie podpisu elektronicznego. Dzięki działaniu tego zespołu byliśmy, jako PTI, obecni na pierwszym miejscu informacji w pracach nad tym istotnym dla informatyki dziełem. Rozpoczęliśmy przyznawanie dyplomów uznania dla osób spoza PTI, które w naszej ocenie znacznie przyczyniły się do rozwoju informatyki. Dyplomy te otrzymuje co roku jedna osoba w kraju i jedna z zagranicy. Postacie, które zostały w ten sposób wyróżnione oraz ich pozycja zawodowa świadczą również o naszej pozycji.

W ubiegłym roku Towarzystwo obchodziło XX - lecie istnienia. Nie było żadnych akademii, ale pracą i organizowanymi imprezami uczciliśmy tę rocznicę. Korzystając z jubileuszu wyróżniliśmy kilkunastu najaktywniejszych członków Towarzystwa dyplomami uznania za aktywną pracę społeczną w PTI.

Przyznawane certyfikaty, znaki jakości, znaki zgodności i inne dokumenty, o które zwracają się do nas inni, świadczą o tym, że nasza opinia jest znacząca i ceniona w środowisku informatycznym. Tego nie da się zadekretować, to trzeba wypracować przez wiele lat i Nam się to udało. Należy utrzymać ten poziom.

Wspólnie z ORGMASZem uruchomiliśmy w Warszawie Studium Podyplomowe, które szybko zdobyto popularność na trudnym warszawskim rynku edukacyjnym. Trwają prace rozwojowe w tej dziedzinie.

Dbamy również o tężyznę fizyczną członków PTI. Dzięki inicjatywie Kolegi Witka Staniszkisa już po raz trzeci narciarze alpejscy - informatycy spotkali się w Zakopanem na profesjonalnie przeprowadzonych Mistrzostwach Informatyków w Narciarstwie Alpejskim, świetnie się bawiąc.


Co nam się nie udało

Obok długiej listy osiągnięć mamy również niepowodzenia oraz obszary, gdzie dalej musimy doskonalić nasze działania. Podstawowym mankamentem jest brak dobrze działających struktur rzeczoznawców PTI. Mamy nadzieję, że aktywność młodzieży w PTI stanie się trwałym stanem, ale powinniśmy zwrócić więcej uwagi na młodzież spoza PTI. W dalszym ciągu mamy wiele uwag do sprawności funkcjonowania Biura w Warszawie, ale jestem przekonany, że nowe warunki lokalowe przyniosą efekty w postaci poprawy efektywności działania.


Podsumowanie

Wydaje się, że PTI jest na dobrej drodze. Zbudowane zostały fundamenty materialne działalności Towarzystwa. Osoby zaangażowane w prace władz wykazują duże zaangażowanie i chęć osiągania stawianych celi. Jak na każdym Zjeździe nastąpią zmiany w obsadzie. Wszystkim chciałbym serdecznie podziękować za współpracę, która układała się poprawnie i dla dobra członków PTI. Mam nadzieję, ze zmiany nie zachwieją budowaną przez lata pozycją Towarzystwa i do pracy zgłoszą się osoby aktywne z nowymi pomysłami. Zawsze pozostajemy wierni zasadzie głoszonej przez pierwszych Prezesów: profesorów W. M. Turskiego i A. Blikle, że PTI to członkowie. Aktywność Towarzystwa zależy od aktywności członków. Władze i struktury mają stworzyć warunki realizacji aktywności członków PTI.

Maj 2002 Zdzisław Szyjewski

Delegacja
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A