Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     194 / XXI | lipiec 2002
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

VII ZJAZD POLSKIEGO TOWARZYSTWA INFORMATYCZNEGO

Warszawa 25 maja 2002

UCHWAŁA PROGRAMOWA VII ZJAZDU POLSKIEGO TOWARZYSTWA INFORMATYCZNEGO

Ocena stanu Informatyki w Polsce

Stan informatyki w Polsce jest daleki od zadowalającego. Wskaźniki dotyczące nasycenia środkami technicznymi są niestety w niskich strefach list rankingowych w porównaniu z innymi krajami kandydującymi do Unii Europejskiej. Wytłumaczenie, że Polska zajmuje tę pozycję, jako największy z krajów kandydujących, nie zmienia niekorzystnej sytuacji.

Występują problemy związane z racjonalnym stosowaniem nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych i technicznych na wszystkich poziomach od zastosowań w małych firmach po systemy na szczeblu administracji rządowej. Równocześnie we wszystkich tych sferach można znaleźć przykłady godne naśladowania. PTI uważa propagowanie takich - niestety szczególnych - rozwiązań za ważny element swej misji.

Wspomniane problemy znajdą prawdopodobnie swoje stopniowe rozwiązania w wyniku ożywienia gospodarczego, którego można oczekiwać w dającej się przewidzieć przyszłości. Zaniepokojenie budzi stan szkolnictwa wyższego i nauczania w polskich szkołach. Rezygnacja z matury z matematyki jest uniemożliwieniem konkurowania kolejnych pokoleń Polaków w warunkach wolnej, nowoczesnej, europejskiej gospodarki. Polskie Towarzystwo Informatyczne wyraża głębokie zaniepokojenie tym faktem. Braki w edukacji, w tym w zakresie nauki logicznego myślenia, stanowią nieodwracalną szkodę wyrządzaną Państwu i jego obywatelom.

Stan Polskiego Towarzystwa Informatycznego

Polskie Towarzystwo Informatyczne w okresie od poprzedniego Zjazdu konsekwentnie realizowało kierunki wyznaczone przez Uchwałę Zjazdową. Opracowano jednolitą przejrzystą politykę finansową, zarówno na poziomie kół i oddziałów jak i na niwie ogólnopolskiej. Prowadzono działalność konferencyjną i seminaryjną. Do sztandarowych przedsięwzięć, jakimi są Górska Szkoła PTI w Szczyrku oraz Jesienne Spotkania PTI w Mrągowie dołączyła organizowana dorocznie Krajowa Konferencja Inżynierii Oprogramowania, skupiająca rosnące grono specjalistów tej jeszcze niedawno nowej na polskim gruncie dziedziny informatyki. Dorocznie organizowane są konferencje „Zastosowania Informatyki w Rachunkowości i Finansach" w Juracie oraz „Informatyk Zakładowy" w Kazimierzu nad Wisłą. Mimo że ze względu na trudną sytuację gospodarczą realizacja tych przedsięwzięć może być utrudniona, należy dołożyć wszelkich starań, by nie umniejszać kalendarza konferencji PTI.

Zgodnie z uchwałą VI Zjazdu PTI zapoczątkowało działalność atestacyjnąi certyfikacyjną ośrodków nauczania informatyki. Wydano szereg certyfikatów „Zgodny z ECDL", rozwija swoją działalność powstała niedawno Komisja do Spraw Akredytacji Programów Nauczania Informatyki w Szkołach Wyższych. Wpłynęły propozycje opracowania ram organizacyjnych dla przeprowadzenia certyfikowanych egzaminów na poziomie zawodowym z różnych gałęzi informatyki. Dla realizacji tych celów wskazane byłoby powołanie centrum certyfikacji PTI.

Trzy lata temu Zjazd zobowiązał Zarząd Główny do powołania w ramach Towarzystwa instytucji rzeczoznawcy. Izba Rzeczoznawców powstała, liczy obecnie ponad 70 członków, jednak jej działalność nie jest jeszcze rozwinięta na odpowiednią skalę. Dlatego postuluje się dalsze stymulowanie jej rozwoju.

Przedstawiciele PTI na zaproszenie Parlamentu biorą udział w konsultowaniu aktów prawnych. Między innymi ustawa dotycząca podpisu elektronicznego została istotnie poprawiona w wyniku prac ekspertów PTI. Postuluje się utrzymanie aktywności PTI przy dalszych pracach w tym zakresie. Zjazd zobowiązuje Zarząd Główny PTI do wystąpienia, wspólnie z innymi organizacjami środowiskowymi, do władz RP o opracowanie koncepcji e-rządu dla polskiej władzy przez polskie instytucje informatyczne. Zjazd upoważnia również Zarząd Główny do podjęcia rozmów z ruchami wolnego i otwartego oprogramowania i rozważenia celowości korzystania z tego rodzaju programów w administracji.

PTI wyraźnie zaznacza swoją obecność na niwie międzynarodowej. Aktywnie uczestniczy w pracach Fundacji ECDL oraz CEPISu. Towarzystwo otrzymało dofinansowanie na uruchomienie Punktu Kontaktowego w ramach 5. Programu Ramowego. Postuluje się dalszą intensyfikację współpracy międzynarodowej, zwłaszcza w ramach Unii Europejskiej. PTI powinno pełnić rolę ośrodka koordynacji informacji w zakresie programów europejskich dotyczących informatyki.

Z żalem odnotowaliśmy zamknięcie pisma „Informatyka", które stanowiło popularne forum prezentacji osiągnięć zawodowych - praktycznych i naukowych - wielu informatyków, w tym członków PTI. W sferze naukowej część funkcji przejęło pismo Pro Dialog. Ukazuje się ono dwa razy do roku, jako wydawnictwo PTI. Biuletyn PTI znalazł gościnne miejsce na łamach czasopisma Tele.net forum, które PTI prenumeruje dla swoich członków. Wciąż jednak brakuje pisma o charakterze praktycznym. Dlatego niezbędnym wydaje się podjęcie kroków w celu utworzenia własnego pisma zawodowego.

Stale powiększa się liczba członków PTI, powstały nowe koła - toruńskie i rzeszowskie, które z nowym zapałem rozpoczęły swoją działalność. Jednak wciąż nie jest satysfakcjonująca liczba studentów - członków PTI. Sekcja studencka po okresie aktywności zwolniła tempo swoich działań. PTI wychodzi naprzeciw wszelkim studenckim inicjatywom i promuje wyniki naukowe najlepszych. Laureaci konkursów na najlepsze prace magisterskie z informatyki są zapraszani do prezentacji swoich prac w czasie Górskiej Szkoły PTI w Szczyrku, laureaci konkursu IEEE CS prezentowali swoje rozwiązanie w czasie Jesiennych Spotkań PTI w Mrągowie. Byłoby wskazane, aby PTI roztoczyło szerszą opiekę nad informatyczną młodzieżą szkół średnich i pierwszych lat studiów, nadając tej opiece pewne formy organizacyjne np. powołując sekcję juniorów. PTI dociera już do najmłodszych poprzez ECDL oraz konkursy na najlepszą szkolną stronę www. Godne rozważenia byłoby zorganizowanie konkursu na wzór International Design Competition.

Zjazd zobowiązuje nowy Zarząd Główny do aktywnego udziału w 3. Kongresie Informatyki Polskiej.

UCHWAŁA VII ZJAZDU POLSKIEGO TOWARZYSTWA INFORMATYCZNEGO DOTYCZĄCA NADANIA HONOROWEGO CZŁONKOSTWA JANOWI WĘGLARZOWI

Na podstawie paragrafu 17. Statutu Polskiego Towarzystwa Informatycznego, na wniosek Zarządu Głównego PTI, VII Walny Zjazd Delegatów postanawia nadać Koledze Profesorowi Janowi Węglarzowi Członkostwo Ho-norowe Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

UCHWAŁA VII ZJAZDU POLSKIEGO TOWARZYSTWA INFORMATYCZNEGO DOTYCZĄCA NADANIA HONOROWEGO CZŁONKOSTWA WACŁAWOWI ISZKOWSKIEMU

Na podstawie paragrafu 17. Statutu Polskiego Towarzystwa Informatycznego, na wniosek Zarządu Głównego PTI, VII Walny Zjazd Delegatów postanawia nadać Koledze Wacławowi Iszkowskiemu Członkostwo Honoro-we Polskiego Towarzystwa Informatycznego

UCHWAŁA VII ZJAZDU POLSKIEGO TOWARZYSTWA INFORMATYCZNEGO DOTYCZĄCA USTALENIA LICZBY CZŁONKÓW WYBIERANYCH DO ZARZĄDU GŁÓWNEGO PTI

Na podstawie paragrafu 22 pkt. 4. Statutu Polskiego Towarzystwa Informatycznego, na wniosek ustępującego Zarządu Głównego PTI, VII Walny Zjazd Delegatów ustala dziewiętnastoosobowy skład Zarządu Głównego PTI, pięcioosobowy skład Głównej Komisji Rewizyjnej i czteroosobowy skład Głównego Sądu Koleżeńskiego.

Od Redakcji: Sprawozdanie z przebiegu Zjazdu wraz z serwisem fotograficznym zamieścimy w przyszłym numerze Biuletynu. Dużą część czasu zjazdowego poświęcono dyskusji nad zmianami w statucie PTI - w ubiegłym miesiącu zamieściliśmy propozycje Zarządu. Szereg wniosków zgłoszono z sali. Głosowano każdą propozycję zmian osobno. Zgromadzeni delegaci nie wyrazili zgody na jakąkolwiek zmianę punktu 14. dotyczącego trybu przyjmowania nowych członków Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Na stronie intemetowej można znaleźć szczegóły, tutaj zacytujemy jedynie zmiany najważniejsze (lub ich brak w stosunku do propozycji).

Pozostawiono bez zmian §9.4: prowadzenie prac mających na celu podnoszenie jakości urządzeń informatycznych oraz inicjowanie, opracowywanie i opiniowanie norm dotyczących informatyki, a także opiniowanie państwowych programów i planów w dziedzinie informatyki

§15 Członkostwo zwyczajne ustaje na skutek:

(2) skreślenia przez właściwy terenowo organ w przypadku zalegania z opłatą składek członkowskich przez okres sześciu miesięcy, pomimo uprzedniego upomnienia; osoba skreślona może być ponownie przyjęta na warunkach członka nowo wstępującego;

Pozostawiono bez zmian § 16 Osoba wykluczona może być przyjęta ponownie na warunkach nowo wstępującego za zgodą Zarządu Głównego, jednak nie wcześniej niż po upływie pięciu lat od daty wykluczenia.

§ 27.2. Funkcję Prezesa PTI lub wiceprezesa Zarządu Głównego można pełnić co najwyżej w ciągu trzech kolejnych kadencji.

§ 29.1 a. Dopuszcza się przeprowadzanie głosowań elektronicznych z użyciem podpisu elektronicznego. Sposób przeprowadzania głosowań elektronicznych określa Regulamin ZG

§ 44.4. Funkcję Prezesa i wiceprezesa Oddziału można pełnić co najwyżej w ciągu trzech kolejnych kadencji Zarządu Oddziału.

Skreślono § 59 Wszelkie postanowienia władz PTI zmierzające do uszczuplenia majątku Towarzystwa wymagają zgody władzy rejestracyjnej.

SKŁAD NOWYCH WŁADZ PTI

ZARZĄD GŁÓWNY PTI

Prezes

Zdzisław Szyjewski

Wiceprezesi

Piotr Fuglewicz, Andrzej Marciniak, Marek Miłosz, Alicja Myszor

Sekretarz Gen.

Jacek Staworzyński

Skarbnik

Anna Cetnarowicz-Jutkiewicz

Członkowie Zarządu

Janusz Górski, Marek Hołyński, Małgorzata Kalinowska-lszkowska, Ewa Łukasik, Lech Madeyski, Zygmunt Mazur, Jerzy Nowak, Jacek Niwicki, Wojciech Olejniczak, Tadeusz Syryjczyk, Marek Valenta, Adam Wojciechowski

GŁÓWNA KOMISJA REWIZYJNA PTI

Przewodniczący

Andrzej Król

Członkowie

Janusz Dorożyński, Sławomir Kwiecień, Wiesław Szafraniec, Hanna Mazur

GŁÓWNY SAD KOLEŻEŃSKI PTI

Przewodniczący

Paweł Gizbert-Studnicki

Członkowie

Jan Kniat, Klara Dyczkowska, Juliusz Czarnowski

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A