Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     192 / XXI | maj 2002
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

ECDL Zgodny ECDL

ECDL w Polsce - podsumowanie i nowości

ECDL (European Computer Driving Licence - Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy) jest jedną z akcji realizowanych przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Misją ECDL jest standaryzacja certyfikacji umiejętności informatycznych na podstawowym, ogólnie uznanym poziomie. ECDL jest więc standardem skierowanym do każdego, kto ma lub może mieć styczność z komputerem. Certyfikat ECDL jest przyznawany w wyniku weryfikacji poziomu umiejętności. Podobnie jak w wielu innych przypadkach poza informatyką (np. prawo jazdy czy certyfikaty językowe) jest niezależny od sposobu pozyskania umiejętności i polega na zdaniu szeregu egzaminów-testów. W przypadku ECDL jest to siedem testów, związanych z różnymi obszarami wykorzystania technologii informatycznych.

ECDL jest ogólnoeuropejskim standardem. O jego popularności mogą świadczyć liczby. Do końca 2001 roku ponad 1,7 mln. osób rozpoczęło procedury jego zdobywania. ECDL jako standard umiejętności jest szeroko wykorzystywany przez Unię Europejską w szeregu jej działaniach: od budowy społeczeństwa informacyjnego (eEurope Action Plan) aż po prozaiczne podnoszenie umiejętności i mobilności społeczeństwa w Europie (Commission's Action Plan for Skills & Mobility). Jako standard korporacyjny ECDL jest stosowany w szeregu korporacji europejskich, takich jak Volvo czy też Bank of Ireland. Przykładowo, na Węgrzech jest jednym, obok np. umiejętności językowych, z podstawowych wymagań w stosunku do urzędników państwowych. W dobie ogólnej informatyzacji życia gospodarczego i publicznego takie podejście wydaje się uzasadnione. W wielu krajach (np. Włoszech czy Norwegii) ECDL jest narzędziem w rękach ministerstw edukacji narodowej. Narzędziem do standaryzacji poziomu edukacji i wymagań w stosunku do nauczycieli wszystkich przedmiotów. Trudno bowiem w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie edukację w jakiejkolwiek dziedzinie bez komputera i technologii z nim związanych.
ECDL bije rekordy popularności w Szwecji (ponad 350 tys. osób),
Wielkiej Brytanii (330 tys.),
Włoszech (220 tys.),
Danii (180 tys.) ,
Irlandii (160 tys.),
Norwegii (100 tys.)
czy Niemczech (95 tys.).

Białe plamy w upowszechnieniu ECDL w niektórych krajach Europy (np. Białoruś, Ukraina, Rumunia czy też niektóre kraje byłej Jugosławii) są sukcesywnie wypełniane. Fundacja ECDL (powołana przez CEPIS, czyli Council of European Professional Informatics Societies) z siedzibą w Dublinie czuwa nad realizacją całego programu. Jej członkiem jest PTI. Fundacja ECDL rozszerza propagowanie idei ECDL na cały świat. Pod nazwą ICDL (International Computer Driving Licence) jest wdrażany w Afryce, Azji, obu Amerykach i Australii. Zasady są te same, pytania również, zmienia się tylko nazwa certyfikatu. Organizacją wdrożenia ECDL w Polsce zajmuje się agenda PTI pod nazwą Polskie Biuro ECDL. Siedzibą Biura jest Lublin (dokładny adres: 20-111 Lublin, ul. Rynek 8, tel (81) 441-50-16 fax (81) 441-50-15 e-mail:
ecdl@antenor.pol.lublin.plwww:www.ecdl.com.pl). Zadania Polskiego Biura ECDL są związane przede wszystkim z organizacją systemu przeprowadzania, ewidencjonowania egzaminów i zapewnienia właściwego (tj. wymaganego przez Fundację ECDL) poziomu jakości przeprowadzanych egzaminów. Do zadań Polskiego Biura ECDL należy także centralna ewidencja egzaminów i wydanych certyfikatów, egzaminatorów i instytucji współpracujących. Swoje zadania Polskie Biuro ECDL realizuje przy pomocy Regionalnych Koordynatorów ECDL, którzy w swoich regionach organizują! wspomagają działania egzaminatorów. Regionalni Koordynatorzy działają w większości miast-stolic województw. Koordynatorzy ECDL są wysuniętymi placówkami Polskiego Biura ECDL desygnowanymi do realizacji zadań statutowych PTI na terenie całego kraju. To dzięki nim idea ECDL dociera „pod strzechy'.

Polskie Biuro ECDL współpracuje także z ośrodkami szkoleniowymi w dwóch formach organizacyjnych. Ośrodek szkoleniowy, ale też i szkoła, może podpisać z PTI umowę o współdziałaniu w propagowaniu ECDL. Treść tej umowy sprowadza się do wyrażenia woli współpracy w zakresie propagowania i organizacji egzaminów ECDL. Do chwili obecnej umowę taką podpisało 34 ośrodki z całej Polski. Druga forma pomocy instytucjom szkoleniowym to certyfikacja programów szkoleń i przyznawanie im znaku „Zgodny z ECDL'. Certyfikacja polega na ocenie treści programowych, materiałów szkoleniowych oraz możliwości technicznych realizacji programu szkolenia. Specjalnie powołana komisja dokonuje wizytacji ośrodka weryfikując na miejscu warunki szkoleniowe oraz kadrę. Przyznanie znaku „Zgodny z ECDL' daje gwarancję, że ośrodek dobrze przygotowuje do egzaminów. Znak też ma dużą rangę reklamową. Do chwili obecnej 10 ośrodków uzyskało znak „Zgodny z ECDL' a w toku są dwa postępowania. Polskie Biuro ECDL zadbało także o materiały szkoleniowe. Wydawnictwo MIKOM wydało serię siedmiu książek „Komputerowe Prawo Jazdy". Książki te umożliwiają samodzielne przygotowanie z zakresu ECDL. Na ukończeniu są płyty CD z interaktywnymi szkoleniami z zakresu ECDL opracowane przez dwie polskie firmy: Combidata i Elbox. Wspaniałe materiały szkoleniowe z zakresu ECDL wydała Europejska Szkoła Kształcenia Korespondencyjnego z Poznania.

Polskie Biuro ECDL zatrudnia jedną osobę - Elizę Wiącek. Pani Eliza zajmuje stanowisko ds. operacyjnych. Całość prac związanych z ECDL w Polsce koordynuje Ogólnopolski Koordynator ECDL - Marek Miłosz. Z Biurem w Lublinie współpracuje cały szereg innych osób, które poświęcają swój czas i energię propagowaniu idei ECDL. Są to Anna Grądziel (odpowiedzialna za realizację projektów, głównie reklamowych i certyfikację ośrodków edukacyjnych), Elżbieta Miłosz (kierownik Biura), Renata Skrzypa (zajmująca się systemem zapewnienia jakości egzaminów) oraz Wojciech Kulik (opiekujący się serwisem internetowym). Ponadto powołany jest Pełnomocnik ds. Oświaty - Jan Smółka.

Egzaminatorami ECDL mogą zostać członkowie PTI lub też nauczyciele informatyki, kierowani przez Koordynatorów Technologii Informacyjnej ME-NiS. Wszyscy egzaminatorzy przechodzą szkolenie w ośrodku szkoleniowym ECDL w Lublinie. Niekiedy organizowane są szkolenia w innych miastach Polski. Do chwili obecnej Polskie Biuro ECDL przygotowało do pracy blisko 1000 egzaminatorów. Przeprowadzili oni ponad 40 tys. egzaminów wśród ponad 10 tys. osób, które rozpoczęły procedurę zdobywania certyfikatu ECDL. Samym certyfikatem może w Polsce poszczycić się blisko 2500 osób w tym spora grupa osób niepełnosprawnych. Dla nich ECDL jest niekiedy przepustką do telepracy.

Wiele ośrodków bardzo aktywnie propaguje ECDL - nie sposób ich wszystkich wymienić. To dzięki nim, a nie odgórnym zaleceniom czy nakazom, ECDL staje się znany w Polsce i jego brak nie będzie barierą dla Polaków w uzyskaniu pracy, po naszym coraz bliższym wstąpieniu do Unii Europejskiej. ECDL jest także jednym z mierników w programie lnterkl@sa.

Marek Miłosz

Eliza i Marek książki Zespół Renata
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A