Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     191 / XXI | kwiecień 2002
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Sprawozdanie Zarządu Oddziału Wielkopolskiego PTI z działalności w kadencji 1999-2002

Ustępujący Zarząd Oddziału Wielkopolskiego PTI, w swoich działaniach dążył do popularyzowania nowych trendów w informatyce, a także do otwarcia PTI na nowe środowiska użytkowników informatyki. W szczególności dążono do nawiązania kontaktów z nauczycielami i uczniami szkól średnich, studentami oraz przedstawicielami firm informatycznych województwa Wielkopolskiego. W kwestiach finansowych stosowano zasadę braku nastawienia na zysk, tzn. przychód z wpłat od sponsorów, lub uczestników powinien pokrywać tylko koszty przedsięwzięć.

W czasie trwania kadencji ustępujący Zarząd podjął następujące inicjatywy:

Przeprowadzono dwie Letnie Szkoły Programowania Wizualnego. Letnie Szkoły Programowania Wizualnego są kontynuacją wcześniejszych przedsięwzięć naszego Oddziału. Tematem III Szkoły w 1999 r. było tworzenie serwisów WWW, a tematem IV Szkoły w 2000 r. było tworzenie prezentacji multimedial-nych. Program Szkół obejmował ponad 30 godzin wykładów i zajęć laboratoryjnych. W przeprowadzeniu zajęć obu szkół pomagali studenci ostatnich lat studiów informatycznych. Letnie Szkoły nie były nastawione na zysk i dochody uzyskane z opłat za uczestnictwo pokryły z niewielkim naddatkiem koszty. O przebiegu Szkół można przeczytać więcej pod adresem http://www.pti.poznan.pl/lspw.html

W kolejnych trzech latach przeprowadzone zostały konkursy na najlepszą stronę WWW dla szkół średnich województwa Wielkopolskiego. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o Internecie, umiejętności prezentacji własnego środowiska oraz nawiązanie kontaktów młodzieży szkół średnich z akademickim środowiskiem informatycznym... (skrót red.). Oceniano aspekty użytkowe, techniczne i estetyczne prezentowanych stron. W 1999 r. zgłoszonych zostało 16 prac, w 2000 r. 37 prac, a w 2001 r. nadesłano 26 zgłoszeń. Strony oceniała komisja składająca się z 8 do 13 osób. W jej skład wchodzili m.in. pracownicy Akademii Sztuk Pięknych, Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, sponsora, firmy Hards, studenci informatyki Politechniki Poznańskiej i członkowie PTI. We wszystkich konkursach przyznano po 3 nagrody i 3 wyróżnienia. Nagrody były fundowane przez sponsorów konkursu m.in. władze Rektorskie Politechniki Poznańskiej, firmę Hards, wydawnictwo Nakom, Bank Zachodni WBK, wydawnictwo Kurpisz, firmę Compol II. Wręczenie nagród odbyto się w czasie trwania Poznańskich Festiwali Nauki i Sztuki. Konkurs na najlepsze szkolne strony WWW jest nowym przedsięwzięciem, które stało się najbardziej medialnym ze wszystkich proponowanych przez środowisko Politechniki Poznańskiej na Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki. Oddział Wielkopolski nie poniósł żadnych kosztów w związku z przeprowadzeniem konkursów. (http://www.pti.poznan.pl/konwww/).

W czasie trwania kadencji ustępującego Zarządu odbyto się 14 seminariów, na których członkowie Oddziału i zaproszone osoby prezentowały różne zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej informatyki. 30 marca 2001 r. odbyto się całodniowe seminarium 'Wybrane kierunki współczesnej informatyki", na którym swoje zainteresowania naukowe prezentowali młodzi pracownicy nauki z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Te dwie instytucje były też sponsorami seminarium. Seminaria Oddziału gościły także przedstawicieli Poznańskiej Grupy użytkowników systemu Linux (PŁUG Poznań).

W kolejnych latach kadencji Oddział Wielkopolski pomagał w przeprowadzeniu III, IV i V Wiosennych Turniejów Programowania Zespołowego, fundując nagrody książkowe dla zwycięzców. W1999 r. i 2000 r. Oddział wspomógł studentów Informatyki P.P. dofinansowując ich udział w Krajowej Konferencja Inżynierii Oprogramowania.

W czasie kończącej się kadencji w Oddziale Wielkopolskim przyjęto 45 nowych członków. W tym samym czasie, spośród wszystkich członków, z powodu zalegania z opłatą składek, skreślono 12 osób. W chwili obecnej (luty 2002) Oddział Wielkopolski liczy 132 członków.

O pracach i inicjatywach podejmowanych w Oddziale Wielkopolskim PTI w latach 1999-2002 można przeczytać na stronach nowoopracowanego przez kol. Macieja Drozdowskiego, serwisu WWW (http://www.pti.poznan.pl/).

Nasz Oddział patronuje inicjatywie Europejskiego Komputerowego Prawa Jazdy (ECDL) w regionie Wielkopolskim. Liczba kart EKUK wydanych w regionie Wielkopolska w okresie maj 2000 - luty 2002 przekroczyła 400 sztuk. Koordynatorem i promotorem działań w tej dziedzinie jest kol. Adam Wojciechowski.

W latach 1999-2002 członkowie Oddziału Wielkopolski włożyli istotny wkład w działalność PTI jako organizacji ogólnopolskiej. Periodyk "Pro Dialog" jest redagowany i wydawany w Poznaniu przez kol. Andrzeja Marciniaka. Biuletyn PTI, informujący nas o wszystkich ważnych wydarzeniach w PTI redaguje kol. Ewa Łukasik. Dzięki inicjatywie kol. Jakuba Chabika opracowano ulotkę dla studentów, informującą o działalności PTI i zachęcającą do wstąpienia do naszego Towarzystwa.

Krótki raport finansowy można znaleźć na stronie www.pti.poznan.pl. Ustępujący Zarząd dziękuje sponsorom za okazaną hojność. Ich listę można znaleźć pod adresem http://www.pti.poznan.pl/sponsorzy.html Pragniemy też wyrazić swoją wdzięczność i podziękować wszystkim członkom PTI oraz osobom spoza PTI, które swoją społeczną pracą przyczyniły się do realizacji powyższych inicjatyw.

Zarząd Oddziału Wielkopolskiego PTI

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A