Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     2/185 / XX | październik 2001
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

SIEDEMNASTE JESIENNE SPOTKANIA PTI

MRĄGOWO '2001, 19-23 LISTOPADA INFORMATYKA W GOSPODARCE WIEDZY

Gospodarka oparta na wiedzy staje się faktem. Ostatnie kilkadziesiąt miesięcy przyniosło mnóstwo obietnic, doraźnie spełniając niewiele z nich. Spektakularne załamanie się wartości rynkowej wielu firm aspirujących do miana organizacji „nowej ekonomii", cokolwiek to miało znaczyć, nie zapowiada bynajmniej odwrócenia trendu zmian w organizacji pracy i przepływie pieniądza w skali globalnej.

Jedną z konsekwencji wydarzeń, których jesteśmy uczestnikami jest stopniowa zmiana roli i zakresu stosowania środków informatyki. Stwierdzenie, że są one wszechogarniające jest dziś banałem. Ważniejsze wydaje się coraz szybsze uświadamianie sobie przez użytkowników, że narzędzia, których używają dziś są w coraz większym stopniu niewystarczające dla skutecznego funkcjonowania w gospodarce wiedzy.

Bardzo dużo danych, to jeszcze nie informacja, wiele informacji to jeszcze nie wiedza, dużo wiadomości nie daje mądrości. Tymczasem w nowym tysiącleciu będziemy musieli tworzyć i używać programów nie tyle „inteligentnych" ile właśnie „mądrych", czyli zdolnych do wspomagania decyzji człowieka poprzez wyrafinowaną analizę danych, wieloaspektową agregację informacji, finezyjne znajdowanie zależności pomiędzy różnymi zbiorami wiedzy.

Tegoroczna konferencja w Mrągowie będzie w całości poświęcona systemom informatycznym, które właśnie powstają albo takim, których jeszcze nie ma, ale powinny się według wszelkich dostępnych przesłanek pojawić w najbliższych latach. Coraz bardziej złożone współczesne programy komputerowe zawierają w sobie elementy takich rozwiązań jak inteligentne hurtownie danych, sieci neuronowe, zbiory przybliżone, algorytmy genetyczne. Te techniki nie są już tylko fascynującymi problemami naukowo-badawczymi, stają się składnikami programów eksploatowanych w codziennej praktyce wielu organizacji. Czekające nas w niedalekiej przyszłości zmiany dotyczą w znacznie większym stopniu rozumienia istoty gromadzenia, przetwarzania i korzystania z informacji, niż problemów technicznych. Gotowych rozwiązań technicznych i koncepcyjnych w istniejącej literaturze starczy na kilka lat. Dużo ważniejsze wydaje się być studiowanie istoty informacji i wiedzy, niż rozważanie technikaliów. Informatyka wraca do swej pierwotnej istoty - nauki o korzystaniu z informacji. Sądzę, że to miły prezent na dwudziestolecie Polskiego Towarzystwa Informatycznego, którego obchody - rozpoczęte w zeszłym roku w Mrągowie - zakończymy w trakcie tegorocznego spotkania.

Wykładowcami konferencji będą jak co roku od siedemnastu lat wybitni polscy uczeni. Przedstawiciele producentów najbardziej zaawansowanych technologii informatycznych przedstawią rozwiązania, które właśnie wchodzą do użycia, bądź takie, których możemy spodziewać się w niedalekiej przyszłości. Dwie dyskusje panelowe pozwolą uczestnikom uzyskać szerszy pogląd na prawdopodobną przyszłość uprawianej przez nich dziedziny.

Dopełnieniem tematyki konferencji będą: sesja poświęcona swobodnemu oprogramowaniu - kolejnemu powrotowi do korzeni informatyki, który paradoksalnie może okazać się najlepszą drogą do przodu oraz prezentacja firm informatycznych z krajów nadbałtyckich. Bez istniejących środków informatyki niemożliwa byłaby globa-lizacja, która jest, mimo protestów jej przeciwników, nieodwracalnym trendem światowej gospodarki. Zarówno globalna współpraca przy tworzeniu oprogramowania, jak i próba sąsiedzkiej współpracy na polu informatyki wydają się być rozsądną reakcją na to zjawisko. Zapraszając do Mrągowa żywię przekonanie, że udział w spotkaniu mrągowskim jest najlepszą inwestycją dla menedżerów tworzących i stosujących środki informatyki w różnego rodzaju organizacjach, bowiem wyścig o ich najlepsze zastosowanie rozegra się w najbliższych latach nie w obszarze wydajności narzędzi informatyki, a raczej na polu koncepcji ich stosowania.

Piotr Fuglewicz http://www.pti.org.pl/mra2001/mra2001.html

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A