Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     10/181 / XIX | październik 2000
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Pierwsza Winietka

Z historii BIULETYNU PTI...

Pierwszy numer Miesięcznika Polskiego Towarzystwa Informatycznego „Biuletyn PTI" pod redakcją Pani Barbary Osuchowskiej, którą tak ciepło wspominał kol. Zygmunt Mazur w ostatnim Biuletynie, ukazał się w październiku 1982 roku. Znalazły się w nim sprawy zasadnicze: słowa od Prezesa, od Sekretarza Generalnego, od Komitetu Redakcyjnego, podane zostały warunki przyjęcia do PTI, a także skład Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. Było też ogłoszenie o subskrypcji na „Katalog Produktów Programowych i Systemów Informatycznych". Oto fragmenty wypowiedzi pierwszego Prezesa PTI, Władysława M. Turskiego w pierwszym historycznym numerze Biuletynu:

Od Prezesa

Polskie Towarzystwo Informatyczne rozpoczyna publikowanie swego Biuletynu w 16 miesięcy po Zjeździe Założycielskim. Wiele zmieniło się przez ten czas, nie wszystko na lepsze. Kryzys gospodarczy niszczy kruche podstawy egzystencji wielu ośrodków obliczeniowych. Reforma - przynajmniej jak dotychczas - nie wyzwoliła mechanizmu autentycznego zapotrzebowania na informatykę w gospodarce narodowej. Społeczeństwo ma dość innych, poważniejszych kłopotów, żeby się specjalnie martwić sprawami informatyki. Ponadto w najróżniejszych układach zbieramy cięgi za niegdysiejsze frazesy o informatyce dobrobyt przynoszącej. W wielu umysłach, niestety, skojarzyły się one na trwałe nie z autorami, lecz z samą informatyką.

Mimo wszystkie trudności niedobrego czasu teraźniejszego, PTI - choć wolniej i w skromniejszym niż by się chciało zakresie - realizuje cele wytyczone na Zjeździe Założycielskim.

Przekonani, że pełnoprawnym członkiem wspólnoty cywilizacyjnej nie może być kraj niezdolny do autonomicznego gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji, zabiegamy o upowszechnienie zrozumienia konieczności objęcia państwowym mecenatem zastosowań informatyki. Staramy się odwrócić nieszczęsny wzorzec rozumowania, który zastosowania traktuje jako efekt uboczny produkcji sprzętu. Zabiegamy o to, aby grosz publiczny przeznaczony na podtrzymanie i rozwój informatyki w Polsce, zanim trafi do producenta sprzętu musiał przejść przez ręce użytkownika, bo chociaż nie jest to jeszcze gwarancją społecznej skuteczności, na pewno stanowi jej warunek niezbędny.

Działając w tym kierunku, zyskaliśmy wielu sprzymierzeńców, walnie pomógł nam w tym Komitet Informatyki PAN, który w nowej swej kadencji uznał za możliwe i niczym dostojności uszczerbku nie przynoszące zajęcie się codziennością polskiej informatyki. Wspólnie z Komitetem Informatyki PAN przedstawiliśmy propozycję powołania Państwowej Agencji Informatyki - instytucjonalnego mecenasa informatyki, który państwowymi środkami dysponując społecznej kontroli ma być poddany. Nadzór ten sprawować powinna wedle naszej propozycji Rada, w której zasiadać mają specjaliści reprezentujący instytucje, organizacje i środowisko informatyczne.

Dążymy do zintegrowania środowiska; W działalności Towarzystwa nie baczymy i nie chcemy baczyć na to, kto gdzie pracuje, lecz tylko na to, czy jest rzetelnym fachowcem informatykiem. Stanowisko takie przynosi niemałe dywidendy: szczerość wypowiedzi, zaufanie do ludzkiej solidności partnera...

... Czasy wielkich przeobrażeń, czasy społecznego fermentu sprzyjają - zawsze i wszędzie - podejmowaniu prób zdobycia pozycji przez jednostki nie obciążone skrupułami, nie skrępowane w swym działaniu wątpliwościami. Byłoby dziwne, gdyby polskiej informatyce miało być oszczędzone to przykre zjawisko. Towarzystwo powinno być świadome tego niebezpieczeństwa i mu się przeciwstawiać, działając zdecydowanie, ale z godnością i spokojem, które towarzyszą postępowaniu osób świadomych swej rzetelności zawodowej i obywatelskiej uczciwości...

... Krótko powiedziawszy, PTI zostało powołane z woli środowiska polskich informatyków w celu jednoczenia ich wysiłków na rzecz prawidłowego rozwoju polskiej informatyki, wyrażania uczciwych i kompetentnych opinii w tej sprawie, zgodnego ze współczesną wiedzą informowania społeczeństwa o informatyce i jej zastosowaniach, a także po to, aby wspólnie i godnie dbać o dobre imię polskich informatyków. W wysiłkach na rzecz tych celów nie powinniśmy ustawać ani na chwilę.

Krótki kurs języka P

W siódmym roku wydawania Biuletynu PTI (Rok VII, nr 4, kwiecień 1988) ukazał się pierwszy odcinek „Krótkiego kursu języka (P)", który, jak to wspominał w ubiegłym numerze kol. Zygmunt Mazur, przygotowywała red. Irena Osuchowska występująca pod pseudonimem ARA. Zapewne przyda się nam wszystkim ta powtórka i, miejmy nadzieję, będziemy ją mogli kontynuować.

Krótki kurs języka P (1) Strona bierna

Oto przykłady strony biernej:

Partie szachowe rozgrywane z użyciem komputera są z zainteresowaniem studiowane przez mistrzów tej królewskiej gry,

Następnie zostaje opracowany system wyszukiwania informacji. Praca jest oparta na wynikach badań poprzedników,

Na każdej stronicy maszynopisu tekstu z dziedziny informatyki można znaleźć zawsze co najmniej kilka tak zbudowanych zdań. Są ciężkie, niezgrabne, grzeszą brakiem zwięzłości. Mimo że w języku polskim unika się strony biernej, autorzy i tłumacze używają jej z lubością.

Przypominamy; Zgodnie z tendencjami języka polskiego, zamiast strony biernej - wtedy, kiedy nie zależy na uwydatnieniu postawy biernej - lepiej używać:

• formy osobowej strony czynnej, np.

Partie szachowe rozgrywane z użyciem komputera z zainteresowaniem studiują mistrzowie tej królewskiej gry.

• formy zwrotnej, np.

Następnie opracowuje się system wyszukiwania informacji. • innej formy bezosobowej. np. Pracę uparto na wynikach badań poprzedników. Słowo posiłkowe zostać

Jak wierny, stronę, bierną twórcy się za pomocą słów posiłkowych być lub zostać oraz imiesłowu biernego, np. był programowany, został opracowany. Autorzy nadużywają nie tylko strony biernej, lecz także słowa posiłkowego zostać w tych wszystkich kontekstach, w których nie ma potrzeby uwydatnienia chwili początkowej czynności lub stanu. Zamiast więc np.

Zostaną napisane efektywne algorytmy. powinno się napisać

Będą napisane efektywne algorytmy (lub, lepiej: Napisze się efektywne algorytmy). Zdanie zaś

Uruchamianie systemu zostało rozpoczęte w lecie ubiegłego roku. jest poprawne.

ARA

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A