Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     9 / 180 / XIX | wrzesień 2000
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Sukces studentów Politechniki Poznańskiej w Waszyngtonie

Pod koniec ubiegłego roku, amerykańskie Towarzystwo Komputerowe Instytutu Inżynierii Elektrycznej i Elektronicznej (IEEE Computer Society) zapoczątkowało doroczne międzynarodowe konkursy projektowania systemów komputerowych (CSIDC). Zaproszenia do udziału zostały rozesłane na cały świat, głównie za pośrednictwem sieci Internet. Konkurs ten był przeznaczony dla studentów początkowych lat studiów informatycznych, każda uczelnia wyższa mogła zgłosić jeden 3-5 osobowy zespół. Spośród wszystkich zgłoszeń, drogą losowania wyłoniono 50 uczestników pierwszej edycji konkursu. Z Polski jako jedyny wylosowany został zespół studentów Politechniki Poznańskiej z III roku kierunku Informatyka. Każdy z zespołów uczestniczących w konkursie otrzymał taki sam zestaw sprzętu i oprogramowania dla realizacji wyznaczonego systemu komputerowego.

Zadanie, jakie postawione zostało przed zespołami uczestniczącymi w konkursie, polegało na opracowaniu osobistego urządzenia informacyjnego dla celów ochrony zdrowia (Health Care Information Appliance). Zagadnienie dbałości o zdrowie staje się coraz pilniejszym problemem w starzejących się społeczeństwach państw wysoko uprzemysłowionych. Zaprojektowane urządzenie miało zachęcać do codziennej troski o swoje zdrowie i ułatwiać związane z tym czynności.

Zespół poznański opracował opis uniwersalnego urządzenia do wspomagania ochrony zdrowia całej rodziny. Główną koncepcją przyjętą przez projektantów było stworzenie systemu o architekturze otwartej, złożonego ze środowiska operacyjnego i dowolnej liczby modułów służących rozwiązywaniu różnych problemów związanych z ochroną zdrowia. Moduły ochrony zdrowia mogą być sprowadzane z dedykowanego serwera przeznaczonego do współpracy ze wszystkimi urządzeniami.

Jako przykład modułów ochrony zdrowia zrealizowano moduł sprowadzania i prezentacji artykułów związanych z ochroną zdrowia oraz moduł realizujący naturalną metodę planowania rodziny.

Zespół poznański został zakwalifikowany do pierwszej dziesiątki i pojechał na ogólnoświatowy finał do Waszyngtonu!

Rywalizacja finałowa składała się z kilku części. Po zainstalowaniu systemu w głównej sali konkursowej jako pierwsza odbyła się prezentacja zamknięta, przeznaczona dla sędziów. Następnego dnia miały miejsce prezentacje publiczne. W ciągu 45 minut zespół omawiał swój projekt i prezentował jego działanie. Dalsze 15 minut przeznaczone było na pytania ze strony sędziów.

I w końcu ceremonia ogłoszenia wyników. Najpierw wyróżnienia - Poznania nie wyczytują. Piąte, czwarte miejsce - nas nadal nie ma. l wreszcie miejsce trzecie - Politechnika Poznańska. Wyprzedzili nas McMaster University Canada (I miejsce) i National Taiwan University (II miejsce). Studenci III roku kierunku Informatyka Politechniki Poznańskiej Wojciech Gryncewicz, Grzegorz Jachimko, Tomasz Janiszewski, Arkadiusz Waliszewski i Piotr Zieliński za zdobycie III miejsca w I Ogólnoświatowym Konkursie Projektowania Systemów Komputerowych otrzymali nagrodę w wysokości 6000 USD. Kolejne 6000 USD uzyskał Instytut Informatyki PP w postaci funduszu stypendialnego przeznaczonego na wspomaganie kształcenia informatyków na poziomie inżynierskim.

Dodatkową nagrodą jest prawo udziału zespołu z Politechniki Poznańskiej w następnej edycji konkursu bez losowania. Będzie więc nowa szansa dla młodych ludzi i być może następna relacja z Waszyngtonu.

Szczegółowe informacje o konkursie i dokumentacje projektowe nadesłane przez finalistów można znaleźć na stronie www.computer.org/csidc/

Jan Kniat Sekretarz OW PTI

Od Redakcji: Kol. Jan Kniat był opiekunem projektu i realizujących go studentów (Team Mentor). Na zdjęciach zespól poznański z opiekunem (bez Piotra Zielińskiego, który nie mógł pojechać do Waszyngtonu), w towarzystwie przedstawicielki IEEE Computer Society oraz w gronie pozostałych dwóch zwycięskich zespołów.

Zwycięski zespół Pamiątkowe zdjęcie
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A