Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     4/175 / XIX | kwiecień 2000
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Izba Rzeczoznawców Polskiego Towarzystwa Informatycznego

Przy wielu stowarzyszeniach profesjonalnych istnieją izby rzeczoznawców. Pomysł powołania takiej izby przy Polskim Towarzystwie Informatycznym powstał już wiele lat temu, ale został zrealizowany dopiero niedawno. Zarząd Główny PTI na posiedzeniu 17 lutego 2000 r. powołał Izbę Rzeczoznawców jako sekcję tematyczną PTI.

Potrzeba powołania Izby stawała się ostatnio coraz bardziej paląca w związku z lawinowym rozwojem zastosowań informatyki. W ciągu ostatnich lat coraz więcej firm wprowadza techniki informatyczne, nie zatrudniając żadnych informatyków. Techniki te znajdują zastosowanie w obszarach krytycznych dla istnienia firm. Przewidywany rozwój e-gospodarki będzie ten stan pogłębiać. Stosunki między dostawcą a klientem dodatkowo komplikują się wraz z rozpowszechnieniem kontraktów outsourcingowych. Wszystko to powoduje, że spory dotyczące dostawy, wdrożenia i eksploatacji systemów informatycznych będą coraz częstsze, a coraz więcej firm i organizacji będzie potrzebowało obiektywnych i rzetelnych opinii.

W ciągu ostatnich dwóch lat PTI realizowało już zamówienia na wydanie opinii w sprawie planowania budżetu na informatykę, przygotowania specyfikacji w zamówieniu publicznym, oceny sprzętu oferowanego w przetargu, określenia wartości używanego sprzętu i oprogramowania. Członkowie PTI występowali także jako biegli w sądach. Powołanie Izby Rzeczoznawców ma usprawnić proces realizacji takich zleceń oraz zapewnić wysoki poziom wydawanych opinii.

Szczególnie ważne są opinie sporządzane na potrzeby administracji rządowej i samorządowej. Opinia publiczna była wiele razy bulwersowana doniesieniami o źle przeprowadzonych przetargach, braku prawidłowej dokumentacji projektowej, wyborze nieprawidłowej technologii. Rzeczoznawcy PTI będą mogli wspomóc organizatorów przetargu np. przy definiowaniu przedmiotu postępowania i technicznych kryteriów oceny ofert. Należy zwrócić uwagę, że wg projektowanej nowej ustawy o zamówieniach publicznych w przypadku odwołania ostateczną instancją będzie sąd powszechny, a nie zespół arbitrów. To spowoduje zapewne zwiększone zapotrzebowanie na opinie biegłych.

Oczywiście istnieje wiele firm, świadczących usługi doradcze i audytorskie. PTI, jako największe profesjonalne zrzeszenie informatyków, różni się od nich bardzo istotnie. W szczególności dysponuje wiedzą i doświadczeniem tych swoich członków, którzy w ramach swojej działalności zawodowej nie zajmują się doradztwem i opiniowaniem, np. ze środowisk akademickich. Członkowie PTI, a więc i rzeczoznawcy, są na co dzień zatrudnieni w różnych firmach, jednak przy wydawaniu opinii reprezentują wyłącznie siebie. Aby uniknąć zagrożeń konfliktem interesów, każdy rzeczoznawca ma obowiązek ujawnienia ewentualnego konfliktu interesów, a zleceniodawca może nie zgodzić się na zaproponowanego rzeczoznawcę.

Izba Rzeczoznawców PTI nie stanie się kolejną firmą doradczą ani prawniczą. Izba nie będzie podejmować się zarządzania przedsięwzięciami informatycznymi, wydawać firmowych atestów czy certyfikatów ani opiniować umów.

Regulamin Izby, uchwalony przez ZG PTI, zapewnia wysoki poziom wykonywanych opinii. Rzeczoznawcami mogą być wyłącznie członkowie PTI, którzy otrzymali poparcie od dwóch wprowadzających, Komisji ds. Rzeczoznawców i ZG PTI. Jest wymagane wyższe wykształcenie informatyczne i wieloletni staż w wybranej specjalizacji. Treść opinii zwykle będzie opiniowana przez tajnego recenzenta i dopiero po zaakceptowaniu będzie przekazywana zamawiającemu. Wgląd do opinii będą również mieli członkowie Komisji ds. Rzeczoznawców. Jeśli Komisja uzna, że rzeczoznawca przy pisaniu opinii rażąco naruszył Regulamin, np. napisał ją niezgodnie z aktualnym stanem wiedzy, to może wystąpić do ZG PTI o skreślenie rzeczoznawcy z listy rzeczoznawców.

Zarząd Główny PTI ma nadzieję, że nowo powołana Izba stanie się ważnym elementem na polskiej mapie informatycznej i że opinie wydane przez rzeczoznawców PTI staną się symbolem bezstronności i wysokiego profesjonalizmu.

W sprawach związanych z funkcjonowaniem Izby należy zwracać się do ZG PTI, ul. Żelazna 87, 00-879 Warszawa, tel/fax (22) 652 32 59, pti@pti.org.pl.

Jarosław Deminet

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A