Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     3 / 174 / XIX | marzec 2000
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

„Należę do PTI i jestem z tego dumny"

Od Redakcji: Z satysfakcją odnotowujemy fakt, że lamy naszego Biuletynu stały się miejscem polemiki - pisze Prezes Oddziału Wielkopolskiego PTI, kol. Maciej Drozdowski. Przyczynkiem do Jego wypowiedzi był artvkul red. Doroty Konowrockiej, jaki ukazał się w „Computerworld" z dnia 6 grudnia 1999 p.t. ..Niezależni nie zrzeszeni", w którym autorka zawarła wiele uwag skierowanych do członków PTI. Zapraszamy do lektury artvkułu źródłowego i komentarza kol. Prezesa OW oraz Uczymy na dalsze glosy w tej sprawie.

W „Computerworld" z 6 grudnia 1999 r. ukazał się artykuł pt. „Niezależni, nie zrzeszeni"". W artykule tym poruszony został problem braku zaangażowania informatyków w Polsce w działalność towarzystw informatycznych. Uważam go za artykuł ciekawy, wart przeczytania i przemyślenia. Zawarte zostały w nim jednak zarzuty niesprawiedliwe wobec PTI.

Stwierdza się, że „... Polskie Towarzystwo Informatyczne, ma opinię organizacji dość hermetycznej i przeznaczonej dla »prawdziwych« informatyków, a nie takich, którzy dopiero mogliby się nimi stać. Tym samym, mimo deklaracji pracy u podstaw i służebnej roli wobec społeczeństwa, pozostaje organizacją dość sztywną, nie mającą większego wpływu na życie przeciętnego informatyka." Zarzut został jeszcze powtórzony na końcu artykułu: „Wydaje się, że o ile członkowie - ci, którzy zdecydowali się wytrwać i działać - są w miarę zadowoleni, o tyle społeczeństwo, służba na rzecz innych zostały potraktowane raczej po macoszemu"

Niestety, trudno mi zgodzić się z tą diagnozą. Polskie Towarzystwo Informatyczne jest organizacją otwartą i przyjmie do swego grona każdego, kto spełnia wymogi statutu21. A wymogi te są bardzo łatwe do spełnienia dla każdego, kto zajmuje się informatyką. Aby je wypełnić, należy ukończyć studia wyższe na kierunku informatycznym lub związanym z informatyką lub uzyskać stopień naukowy w zakresie informatyki lub jej zastosowań albo ukończyć szkołę średnią i od co najmniej trzech lat pracować w dziedzinie związanej z informatyką albo studiować na kierunku informatycznym lub związanym z informatyką, poczynając od trzeciego roku studiów. Czy można wymagać mniej? Czy stawiając niższe wymagania będziemy mogli szczerze przyznać, że mamy do czynienia z (w miarę kompetentnym) informatykiem? Jakie kolejne kroki należy poczynić? Wypełnić deklarację (dostępną w sieci") i poprosić o rekomendację dwóch członków PTI. I wierzę, że dla każdego członka ta drobna przysługa będzie zaszczytem. Deklarację należy złożyć w najbliższym Kole lub Oddziale. Trzeba więc w prosty sposób wykazać wolę wstąpienia do PTI. Trudno chyba oczekiwać, że otwartość PTI będzie przejawiać się agitacją na ulicach.

Nie jest prawdą, że Polskie Towarzystwo Informatyczne nie pracuje na rzecz tych, którzy dopiero mogliby się stać informatykami. Oddział Dolnośląski kieruje policealną szkołą informatyki. PTI prowadzi w Polsce certyfikację Europejskiego Komputerowego Prawa Jazdy (ECDL), które zaświadcza, że jego posiadacz ma podstawowe umiejętności obsługi mikrokomputerów i potrafi efektywnie je wykorzystać w codziennej pracy. Do studentów adresowany jest np. konkurs na najlepszą pracę magisterską z dziedziny informatyki, a dla uczniów szkół średnich Oddział Wielkopolski zorganizował konkurs na najlepszą szkolną stronę www41. Ponadto, PTI współpracuje ze studenckimi kołami informatyki na wyższych uczelniach, z którymi współorganizuje konferencje, konkursy i szkolenia. PTI ma też swoją sekcję studencką.

Zarzut o zaniedbywaniu pracy na rzecz innych jest jeszcze bardziej ważki, gdyż dotyka samego celu istnienia organizacji społecznej. Uważam jednak, że w odniesieniu do Polskiego Towarzystwa Informatycznego jest on nieprawdziwy. Pozwolę sobie przedstawić przykłady. W tym roku planowanych jest dziewięć konferencji prowadzonych wyłącznie przez PTI oraz kilka współorganizowanych przez oddziały i koła terenowe. Na konferencjach tych studenci uzyskują bardzo istotne zniżki w koszcie uczestnictwa, a niejednokrotnie ich udział zostaje jeszcze dodatkowo dofinansowany. Wokół konferencji PTI krystalizują się niekiedy nowe kierunki nauczania i rozwoju informatyki w Polsce. Tak było w przypadku zeszłorocznych konferencji poświęconych inżynierii oprogramowania: Jedenastej Górskiej Szkoły PTI w Szczyrku, zorganizowanej przez Oddział Górnośląski oraz I Krajowej Konferencji Inżynierii Oprogramowania w Kazimierzu Dolnym, zorganizowanej przez Sekcję Inżynierii Oprogramowania. Szkolenia, seminaria i konferencje organizowane są przez członków PTI społecznie poza ich codzienną pracą zawodową. Społecznie jest też redagowane czasopismo naukowe „ProDialog". Proszę też zwrócić uwagę na wymienione wcześniej przykłady zaangażowania PTI w pracę na rzecz przyszłych informatyków. Sądzę, że postawiony zarzut jest nieuzasadniony.

Artykuł w „Computerworld" kończy się słowami: „Co najmniej jednak niektóre [stowarzyszenia informatyków - przyp. M.D.] powinny postarać się o coś więcej. »Coś więcej«, aby wyrwać się z rum stowarzyszenia czy towarzystwa wzajemnej adoracji. Takie jest oczekiwanie wielu informatyków i taki jest najczęściej formułowany zarzut."

Na takie dictum pozostaje tylko zacytować za Obecnym i Byłym Prezesami PTI: „Zarzut ten pojawiał się zawsze i odpowiedź zawsze była jednakowa. Otóż aktywność Towarzystwa zależy wyłącznie od jego członków. Jeżeli oni stawiają taki zarzut, to znaczy, że kierują go do siebie. Jeżeli zaś ktoś spoza Towarzystwa, to my odpowiadamy, że dajemy ramy organizacyjne, aby do nas wstąpić i wykazać się aktywnością i możliwościami. Najprościej wyraził to prof. Andrzej Blikle, który powiedział: »jeżeli chcecie, żeby coś zrobić, to róbcie«. Towarzystwo nie przyjmuje zleceń do realizacji". Zapraszam do pracy. Wierzę, że i dziennikarze mają coś do zaoferowania i do wygrania.

„Informatyka" nr 1. 1998. http://www.pol.pl/informatyka/1998_01/f3.htm

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A