Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     172/ XIX | styczeń 2000
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Koleżanki i Koledzy !

Tegoroczny przełom roku byt szczególny dla informatyków1. Oczekiwanie na skutki „pluskwy milenijnej" spowodowało nagłe, duże zainteresowanie mediów problemami stosowania nowoczesnych technologii w różnych obszarach działalności. Problem „Roku 2000", wynikający z braku profesjonalizmu w wykonywaniu zawodu informatyka, spowodował konieczność poniesienia wysokich nakładów na przeciwdziałanie sytuacji, kiedy oszczędność miejsca w sposobie pamiętania daty mogła spowodować nieobliczalne skutki. Każde wydarzenie można wykorzystać na wiele sposobów. Przygotowania do nadejścia roku 2000 i stałe zainteresowanie tym opinii publicznej, również było można wykorzystać do promocji problematyki technologii informatycznych. Wydaje się, że rozpoczynające się tysiąclecie będzie pod znakiem powszechnego wykorzystania technologii informatycznych, co nakłada na środowisko jeszcze większe wymagania w zakresie profesjonalizmu wykonywania zawodu. Mam nadzieję, że uda nam się spełnić te wysokie wymagania.

W życiu Towarzystwa mijający rok to przede wszystkim siódmy Zjazd PTI. Majowy Zjazd podsumował poprzednią kadencję i dokonał wyboru nowych władz, które zamierzają kontynuować działalność Towarzystwa, realizując niezmienne ideały. W nowych władzach pojawiły się nowe twarze, co pozwała przypuszczać, że pojawią się nowe inicjatywy. Podobny kierunek miały zmiany dokonane w trakcie wyborów władz w Oddziałach. Obserwujemy napływ oraz dużą aktywność studentów informatyki, którzy u boku starszych Kolegów włączają się w działalność statutową. Obserwujemy wzrost aktywności w działalności Kól terenowych oraz Sekcji tematycznych. Nie są to może spektakularne działania, które zwracają powszechną uwagę, ale normalna praca, taka jakiej oczekują członkowie Towarzystwa.

Kontynuowane są tradycyjne imprezy konferencyjne. Tegoroczne Mrągowo pobiło kolejny rekord popularności oraz odnotowało znaczny wzrost liczby nowych uczestników, co pozwala przypuszczać, że liczba fanów tej konferencji rośnie. Koledzy z Lublina oprócz wła-snych konferencji pomogli zorganizować l Krajową Konferencję Inżynierii Oprogramowania, która zaskoczyła wszystkich wysokim poziomem i wysoką frekwencją. Sekcja Inżynierii Oprogramowania kontynuuje bardzo pożyteczną działalność statutową skupiając wielu młodych programistów. Pojawiają się inicjatywy powałania nowych Sekcji tematycznych.

Dobrze układa się współpraca PTI z innymi Stowarzyszeniami. W wyniku współpracy przy organizacji 2. Kongresu Informatyki oraz imprezy związanej z opublikowaniem Raportu Kongresu, która odbyła się na Zamku w Warszawie, PTI wspólnie z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji planuje zorganizować wspólną konferencję poświęconą przemianom w życiu społecznym wynikającym ze stosowania technologii teleinformatycznych. Konferencja planowana w styczniu ma na celu dalszą integrację środowiska i artykułowanie ważnych problemów przez cale środowisko informatyczne.

Kontynuowane jest wydawanie Biuletynu, chociaż niespodziewana śmierć Redaktora Naczelnego Informatyki mogła zakłócić te działania. Przedłużyliśmy prenumeratę Informatyki dla wszystkich członków PTI w ramach działalności statutowej a ponadto, dzięki Kolegom z Poznania, zaczynamy wydawać periodyk „Pro-Dialog", który ma być pismem naukowym Towarzystwa i również będzie dostarczany wszystkim członkom Towarzystwa. Pierwszy numer w nowej formule, mam nadzieję dotrze do wszystkich, chociaż dystrybucją obciążone zostały struktury terenowe Towarzystwa. Pozostaje życzyć wysokiego poziomu naukowego i wytrwałości osobom redagującym.

Realizując postanowienia Zjazdu oraz spełniając oczekiwania środowiska uruchomiliśmy działalność rzeczoznawców PTI. Pierwsze ekspertyzy, oraz wypracowywanie zasad organizacyjnych pozwalają mieć nadzieję, że będzie to, podobnie jak ECDL, czynnik mobilizacji członków do większej aktywności. Rozwijający się ECDL oraz liczne zapytania napływające od Szkół Wyższych i Ośrodków Szkolenia uczących informatyki, skłoniły nas do podjęcia inicjatywy związanej z certyfikacją oraz akredytacją ośrodków i programów nauczania informatyki. Prace te są w początkowym etapie. Mamy nadzieję na popularyzację tej formy weryfikacji sposobu nauczania informatyki przez niezależny zespól profesjonalistów, tak jak jest to praktykowane w innych krajach.

Nowe władze Towarzystwa podzieliły zadania między członków Zarządu, czyniąc odpowiedzialnym za różne obszary aktywności poszczególnych członków. Z informacji w Biuletynie można dowiedzieć się, jak zadania te są realizowane i włączyć się do prac we własnych obszarach zainteresowań. Niezmienna pozostaje zasada, że aktywność Towarzystwa wynika z aktywności jego członków. Dziękując wszystkim aktywnie działającym Koleżankom i Kolegom zapraszam innych do wspólnych działań, które zawsze stanowiły podstawę funkcjonowania Towarzystwa przynosząc zadowolenie i rozwój.

Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Z okazji Nowego Roku 2000 życzę wszystkim członkom PTI oraz naszym sympatykom, wszystkiego najlepszego w życiu osobistym i zawodowym oraz pogody ducha i sukcesów na polu działalności informatycznej.

Prezes PTI grudzień 1999

Zdzisław Szyjewski

REDAKCJA BIULETYNU RÓWNIEŻ ŻYCZY

SWOIM CZYTELNIKOM POMYŚLNEGO ROKU 2000

1 Pisząc ten list w grudniu pozostaje mieć jedynie nadzieję, że deklarowane powszechnie dobre przygotowanie do nadejścia roku 2000 okazało się prawdą a katastroficzne prognozy nie spełniły się. Często porównywałem działania informatyków do roli meteorologów, którzy mogą jedynie zapowiadać nadejście kataklizmu, a nie skutecznie mu przeciwdziałać. Wydaje się, że rolę tą spełniliśmy dobrze.

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A