Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     NUMER 6 (166) ROK XVIII CZERWIEC 1999
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Sprawozdanie z działalności Zarządu Głównego PTI
w kadencji 1996 -1999

Na V Zjeździe Polskiego Towarzystwa Informatycznego w 1996 roku wybrano następujące władze:

SKŁAD ZARZĄDU GŁÓWNEGO Prezes:
Zdzisław Szyjewski, Szczecin

Wiceprezesi:
Jarosław Deminet, Warszawa
Piotr Fuglewicz, Katowice
Jerzy Nowak, Gliwice

Sekretarz Generalny:
Leszek Bogusławski, Warszawa

Skarbnik:
Elżbieta Lipka, Warszawa

Członkowie Zarządu:
Marcin Bańkowski - Warszawa,
Andrzej Blikle - Warszawa,
Borys Czerniejewski - Kraków,
Wojciech Głazek - Katowice,
Kasjan Kajru-najtys - Katowice,
Andrzej Król - Warszawa,
Marian Kuraś - Kraków,
Zygmunt Mazur - Wrocław,
Marek Miłosz - Lublin,
Jerzy R. Nawrocki - Poznań,
Andrzej Maciej Wierzba - Warszawa.

SKŁAD GŁÓWNEJ KOMISJI REWIZYJNEJ

Przewodnicząca:
Teresa Tomaszewska, Warszawa

Członkowie:
Henryk Łomiński,
Hanna Mazur,
Tomasz Pankowski,
Jan Smółka.

SKŁAD GŁÓWNEGO SĄDU KOLEŻEŃSKIEGO

Przewodniczący:
Paweł Gizbert-Studnicki,

Członkowie:
Jan Kniat,
Jacek Irlik,
Henryk Niedźwiedzki,
Jerzy Szych.

Prezentowane sprawozdanie dotyczy prac Zarządu Głównego Towarzystwa. Z uwagi na szybko biegnący czas pokrótce przypomnijmy zasadnicze fakty z okresu kadencji.

Rok 1996

Aktywność Towarzystwa w sposób istotny wzrosła w związku z uruchomieniem listy dyskusyjnej PTI-L, moderowanej przez nowego Sekretarza generalnego ZG Leszka Bogusławskiego. Na liście głos zabierali nie tylko członkowie PTI, ale liczni sympatycy w tym większość dziennikarzy pism informatycznych. Z uwagi na skład nowego ZG szybko uruchomiona została zamknięta lista ZG-PTI-L, wykorzystywana do bieżącej pracy ZG. Aktywność członków ZG na liście zamkniętej spowodowała jednak ograniczenie dyskusji na otwartej liście dyskusyjnej. Realizując postulaty Zjazdowe, ponownie uruchomiono wydawanie Biuletynu, istotnego dla działalności wydawnictwa wewnętrznego, jako wkładkę do pisma „Informatyka". Redaktorem Biuletynu została koi. Ewa Łukasik. Stanowiło to istotna zmianę jakościową w życiu Towarzystwa. Dokonano zmiany personalne w Biurze w Warszawie i uruchomiono jego normalne funkcjonowanie. Pod koniec roku podpisano negocjowaną od dłuższego czasu umowę ramową z IBM Polska o współpracy. Umowa ta owocuje aktywną współpracą do dzisiaj i jest dynamicznie rozwijana. W końcu roku podjęto kluczowe decyzje inicjujące program ECDL w Polsce.

Rok 1997

Na początku roku Koło PTI w Poznaniu przekształciło się w Oddział Wielkopolski PTI, rozszerzając swoją działalność na cały region Wielkopolski. Na prezesa wybrano kolegę Andrzeja Marciniaka. W Oddziałach Górnośląskim i Mazowieckim odbyły się wybory nowych władz. Prezesami Oddziałów zostali koledzy Jurek Nowak i Andrzej Król. Dynamicznie rozwijał się program ECDL. Przygotowano egzaminatorów w różnych regionach kraju, stworzono struktury organizacyjne, opracowano procedury postępowania i przeprowadzono pierwsze egzaminy. Głównym animatorem tej akcji był kolega Marek Miłosz z Lublina. Ponadto prowadzono normalną pracę statutową Towarzystwa.

Rok 1998

Podjęto i wdrożono bardzo ważną decyzję o prenumeracie pisma „Informatyka" dla wszystkich członków PTI. Dzięki temu Biuletyn, będący wkładką do pisma, dociera do wszystkich członków Towarzystwa.

Nie bez znaczenia pozostała w tych działaniach stała przychylność redaktora Lesława Wawrzonka. Z inicjatywy Kolegów z Poznania rozpoczęto intensywne przygotowania do 2 Kongresu Informatyki. 2 Kongres Informatyki w grudniu odbył się w Poznaniu, gdzie PTI gwarantowało obsługę organizacyjną chwaloną przez wszystkich uczestników. Duża zasługa w tym Oddziału Wielkopolskiego z kolegą Andrzejem Marciniakiem na czele. Liczni Koledzy włączyli się w prace Komitetu Programowego Kongresu. Towarzystwo aktywnie włączyło się w program obchodów 50-lecia informatyki w Polsce. Kolega Piotr Fuglewicz został wiceceprezesem CEPIS-u. Powołano Sekcję Inżynierii Oprogramowania, w której kreowaniu duże zasługi ma kolega Jurek Nawrocki z Poznania. Pod koniec roku reaktywowano Oddział Małopolski PTI i wybrano nowego prezesa - Marka Valente. Dużą aktywność w działaniach zmierzających do reaktywacji oddziału wykazał kolega Bory s Czerniej ewski.

Rok 1999

Po wielu zabiegach organizacyjnych udało się odwiesić działalność Oddziału Dolnośląskiego i doprowadzić do wyboru nowych władz z kolegą Zygmuntem Mazurem jako prezesem. Liczni Koledzy pracują nad opracowaniem Raportu 2 Kongresu, który ma prezentowany publicznie pod koniec czerwca. Intensywnie pracowano nad przygotowaniami do VI Zjazdu. W związku z rezygnacją Leszka Bogusławskiego z funkcji Sekretarza Generalnego, wybrano w drodze konkursu Jacka Staworzyńskiego na tą istotną dla działalności Towarzystwa funkcję.

Struktury organizacyjne PTI

Obecnie w PTI działa pięć Oddziałów i cztery Koła terenowe.

Jurek Nowak przewodzi Oddziałowi Górnośląskiemu, który cyklicznie organizuje Szkoły w Szczyrku oraz w Spotkania w Mrągowie.

Zygmunt Mazur przewodzi Oddziałowi Dolnośląskiemu, który od wielu lat z dużym wysiłkiem organizuje Konkurs na najlepsze prace z informatyki.

Marek Valenta przewodzi Oddziałowi Małopolskiemu, który po reaktywacji szuka swojego miejsca aktywności, ale mamy nadzieję, że niedługo będzie aktywnie działał.

Andrzej Król przewodzi Oddziałowi mazowieckiemu, który mimo dużego potencjału członkowskiego nie potwierdza tego działalnością. Jedyny sukces to spotkanie towarzyskie przy pieczonym baranie, które miało dwie edycje.

Maciej Drozdowski nowy prezes Oddziału Wielkopolskiego kontynuuje działalność Andrzeja Marciniaka i koncentruje prace oddziału na pracy wydawniczej i organizacji konferencji.

Marek Chwal przewodniczy Kołu w Gdańsku i chce wznowić aktywność PTI w Trójmieście. Pierwsze efekty już są w postaci udanej konferencji.

Marek Miłosz przewodniczy Kołu w Lublinie, które nie tylko prowadzi organizacyjnie ECDL, ale organizuje konferencje regionalne.

Marian Niedźwiedziński przewodniczy Kołu w Łodzi, koncentrując zainteresowania wokół handlu elektronicznego.

Barbara Królikowska przewodniczy Kołu w Szczecinie, które specjalizuje się w organizowaniu Wiosennych Szkół w Świnoujściu.

Z wielu Sekcji aktywnie działają jedynie:

• Gospodarki Elektronicznej pod przewodnictwem Mariana Niedźwie-dzińskiego,
• Inżynierii Oprogramowania pod przewodnictwem Piotra Fugle-wicza,
• Klub Użytkowników Progressa pod przewodnictwem Marka Miłosza,
• Studencka pod kierownictwem Filipa Woźniaka.

Działalność statutowa

Podstawową działalnością Towarzystwa i w pewnym sensie specjalnością są Szkoły i konferencje środowiskowe, z których warto wymienić:

• 2 Kongres Informatyki w Poznaniu oraz organizowane corocznie
• Spotkania w Mrągowie,
• Wiosenne Szkoły w Świnoujściu,
• Szkoły w Szczyrku, oraz nowe imprezy, które mają szansę stać się cyklicznymi,
• Konferencje w Kazimierzu nad Wisłą,
• Konferencja w Juracie,
• Krajowa Konferencja Inżynierii Oprogramowania.

Ponadto uczestniczymy we wspólnych imprezach konferencyjnych, jak konferencje dla samorządowców organizowane przez kolegę Wojtka Głazka.

Towarzystwo dba o działalność wydawniczą, która nie ogranicza się do wydawania Biuletynu, będącego kroniką działalności PTI, ale również mamy ambicje wydawania zeszytu naukowego. Wydawany obecnie Pro-Dialog ma stanowić zalążek tej inicjatywy. Ewa Łukasik oraz Andrzej Marciniak pilotują prowadzenie tej trudnej działalności.

Towarzystwo jest dostrzegane i opinia Towarzystwa liczy się w kręgach decyzyjnych. Jesteśmy proszeni o opinie dla administracji państwowej i zapraszani do różnego rodzaju ciał opiniujących i doradczych.

Działalność międzynarodowa

Towarzystwo uaktywniło znacznie swoje działania na arenie międzynarodowej. Członkostwo w CEPIS i aktywna działalność doprowadziła do wyboru Piotra Fuglewicza na stanowisko wiceprezesa CEPIS. Drugim obszarem działalności jest ECDL. Międzynarodowa praca stanowi bardzo duży wysiłek finansowy dla Towarzystwa. Działalność ECDL koordynowana przez Marka Miłosza spowodowała uaktywnienie się struktur regionalnych i potrzebę poszerzania bazy egzaminatorów. Bardzo aktywnie działają koi. Basia Szymańska w Warszawie i koi. Juliusz Trawka w Katowicach.

PTI w Internecie

Więcej informacji wraz ze szczegółowymi statystykami można obejrzeć na stronie WWW Towarzystwa, która powstała dzięki uporowi i pracy kol. Borysa Czerniejewskiego, którego bardzo aktywnie wspomagał koi. Andrzej Kulik. Forum wymiany zdań pozostaje lista dyskusyjna PTI-L, natomiast zamknięta lista ZG-PTI-L stanowi doskonałe narzędzie pracy wykorzystywane w pracy Zarządu Głównego.

Co nam się nie udało

Obok drugiej listy sukcesów mamy również niepowodzenia oraz obszary, gdzie dalej musimy doskonalić nasze działania. Podstawowym niepowodzeniem jest brak dobrze działających struktur rzeczoznawców PTI. Stała troską napawa nas nieadekwatna do możliwości działalność Oddziału Mazowieckiego. Zapowiedzi Kolegów z Warszawy pozwalają mieć nadzieję na zmianę tej sytuacji. Nie posiadamy jasno określonych zasad akredytacji programów nauczania z zakresu informatyki na różnych szczeblach szkolenia. Wizerunek PTI w Internecie też wymaga dalszej intensywnej pracy, do czego zobowiązuje nas profesjonalizm. Mamy nadzieje, że ostatnio wzrastająca aktywność młodzieży w PTI będzie trwała, co pozwoli spokojnie patrzeć w przyszłość organizowanych przez nas imprez. W dalszym ciągu natomiast mamy wiele uwag do sprawności funkcjonowania Biura w Warszawie.

Podsumowanie

W sprawozdaniu wymienionych zostało sporo nazwisk najbardziej aktywnych Kolegów. Nie są to wszyscy, którzy przyczynili się do aktywności Towarzystwa w mijającej kadencji. Wszystkim chciałbym serdecznie podziękować za współpracę, która układała się poprawnie. Zawsze pozostajemy wierni zasadzie głoszonej przez pierwszych Prezesów profesorów W. M. Turskiego i A. Bliklego, że PTI to członkowie. Aktywność Towarzystwa zależy od aktywności czlonków. Władze i struktury mają stworzyć warunki realizacji aktywności członków PTI.

Zdzisław Szyjewski Maj 1999

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A