Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     NUMER 11 (160) ROKXVI1 GRUDZIE?1998
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Polskie zwycięstwa na międzynarodowych ZAWODACH W PROGRAMOWANIU ZESPOŁOWYM

Corocznie pod auspicjami ACM (Association for Computing Machine-ry) odbywają się międzynarodowe Zawody w Programowaniu Zespołowym dla studentów informatyki. Zawody mają dwa etapy: regionalny, na poszczególnych kontynentach, i finał ogólnoświatowy. W Europie wyznaczono pięć regionów. Polskie drużyny brały udział w zawodach w regionie centralnym (Praga, Czechy, 13-14 listopada 1998) oraz północnozachodnim (s'Hertegenbosch, Holandia, 21 -22 listopada 1998). W obu eliminacjach nasze drużyny odniosły sukces! W Pradze zespół Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Bartosz Klin (IV rok), Marcin Sawicki (III rok), Marcin Stefaniak (I rok) zajął II miejsce wśród 44 zespołów startujących, natomiast w s'Hertegen-bosch drużyna Politechniki Poznańskiej w składzie Łukasz Gwóźdź (IV rok), Sławomir Piotrowski (II rok) i Piotr Zieliński (II rok) zajęła I miejsce (na 37 zespołów startujących). Obie drużyny spotkają się na zawodach finałowych, które odbędą się w dniach 8-12 kwietnia 1999 roku w Eindhoven (Holandia). Rywalizować tam będą 54 zespoły, laureaci I i II miejsca we wszystkich zawodach regionalnych.

Pod takim tytułem Koleżanka Alicja Myszor przekazała czytelnikom listy dyskusyjnej PTI-L niespodziewaną wiadomość o tragicznej śmierci Koi. Lidii Suchockiej, Krzysztofa Leśnego i Radosława Drzazgi Wiadomość ta sparaliżowała wielu Ich Przyjaciół. Koi. Zdzisław Szyjewski przesiał na listę spontanicznie napisane wspomnienie... Prezes zgodził się na jego przedruk w Biuletynie.

Takie wiadomości nas szokują i nie pozwalają spokojnie pracować.

Ci co znali Lidkę i Krzysztofa wiedzą, że stanowili niebywały koloryt każdego spotkania. Ich radość życia, wesołość, energia nie pozwalają myśleć, że może ich nie być.

Lidka umawiała się na kolejne spotkania w Mrągowie, Poznaniu. Obiecywała, że jak będzie miała więcej czasu, to zajmie się sprawą rzeczoznawców w PTI. Podtrzymywała na duchu poprzez Internet informatyków, którzy wyjechali i mieli wątpliwości, czy nie za daleko. Opowiadała mi o korespondencji z antypodami, o problemach polskich informatyków daleko od kraju. Ona korespondowała z nimi, namawiała do powrotu, do udziału w naszych sprawach. Jeszcze na kilka chwil przed, ostrzegała na liście przed wirusem. Była wrażliwa na niesprawiedliwość i zawsze pomagała potrzebującym.

Krzysztof skupił wokół siebie grupę aktywnych młodych ludzi i dbając o ich prawidłowy, profesjonalny rozwój „uprawiał informatykę", jak sam mówił. Robił to dobrze, z zaangażowaniem i wizją. Miałem okazję poznać jego drogę dojścia do sukcesów. Kilka razy proponowałem, aby podzielił się doświadczeniami na konferencjach PTI. Mówił „dobrze ale jeszcze nie teraz". Miał świadomość niedoskonałości rozwiązań i ciągle poprawiał, wymyślał nowe. Sądzę, że historia firmy, którą stworzył wraz z Kolegami, może być typowym przykładem losów polskich, średnich firm komputerowych. On był siłą napędową całego zespołu.

Odeszli tak niespodziewanie i nagle, jeszcze tyle mieliśmy razem zrobić. Dlaczego właśnie oni?

Zdzisław Szyjewski

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A