Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     NUMER 11 (160) ROKXVI1 GRUDZIE?1998
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

OD MRĄGOWA DO POZNANIA

Najpierw, dnia 16 listopada wystartowały Czternaste Jesienne Spotkania PTI w Mrągowie i, jak informowali uczestnicy, nie były one wirtualne. Tematem były problemy jakości i niezawodności środków informatyki. Częścią konferencji była sesja szkoleniowa projektu INSPIRE.

Niewiele osób z Mrągowa dotarło do Poznania na międzynarodowe seminarium poświęcone edukacji w dziedzinie inżynierii oprogramowania SEES'98, które rozpoczęło się 18 listopada. Być może spowodowała to mroźna i śnieżna pogoda, która nie sprzyjała zmotoryzowanym. Ci, którzy mimo wszystko przybyli, twierdzili, że tematyka obu przedsięwzięć wspaniale się uzupełniała i żałowali, że nie stać nas jeszcze na przeprowadzenie wideokonferencji. Rzeczywiście do Poznania zjechało wiele znamienitych postaci. Niewątpliwie najciekawszą indywidualnością konferencji był Prof. David Parnas z McMaster University w Kanadzie (Hamilton). Jego referat zatytułowany Software Engineering Programmes are not Computer Science Programmes zgromadził największą liczbę słuchaczy, a na dyskusję trzeba było przeznaczyć dodatkowy czas poza sesjami. Kluczowe referaty wygłosili również Nancy Mead z Software Engineering Institute, CMU, USA (Models of Software Engineering Education) i autor poczytnych książek na temat inżynierii oprogramowania, łan Somerville z Lancaster University, Wlk. Brytania l (Learning from the Impossible: the Case for Wicked Problems in Teaching Systems Engineering). Bardzo ożywione były dyskusje panelowe, szczególnie zatytułowana Czy istnieje zawód inżyniera oprogramowania? Swój merytoryczny wkład w przebieg konferencji mieli przedstawiciele instytucji sponsorujących: Aaron Agraval i Marek Ry-dzy (Motorola), Christophe Debou (Q-Labs) i Jacek Kaczyński (Lucenl Technologies). Sponsorami wydarzenia byli również EAPLS, PTK Cen-tertel i CEPIS. Nie sposób powiedzieć o wszystkich interesujących wystąpieniach. Uczestnicy zgodnie uznali, że wymiana zdań w trakcie sympozjum wniosła wiele nowego do tematu problematyki inżynierii oprogramowania i procesu jej nauczania. O dziwo, twierdzili tak nie tylko przedstawiciele krajów, które dopiero rozpoczynają edukacji; w omawianej dziedzinie, lecz także Szacowni Goście, co na własne uszy słyszała pisząca te słowa.

Ewa Łukasik

Redakcja Biuletynu PTI życzy swoim Czytelnikom
pogodnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz szczęśliwego Nowego Roku
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A