Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     NUMER 10(159) ROKXVII LISTOPAD 1998
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

ECDL ECDL



ECDL-

Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy w Polsce


ECDL (European Computer Driving Licence) jest ogólnoeuropejską akcją CEPIS (Council of European Professional Informatics Societies, tj. Stowarzyszenia Europejskich Profesjonalnych Towarzystw Informatycznych), która ma na celu ujednolicenie i udokumentowanie poziomu wiadomości z podstaw wykorzystania technik informatycznych. Akcja, dodajmy, poparta przez Wspólnotę Europejską, rozwija się w Europie od końca 1996 roku.

Począwszy od 1997 roku, w Polsce przeprowadza się egzaminy i wydaje Europejskie Komputerowe Prawa Jazdy zgodne z europejskimi standardami. Organizacją egzaminów zajmuje się Polskie Towarzystwo Informatyczne z racji członkostwa w CEPIS-ie. Pierwszy egzamin odbył się w marcu 1997 roku we Wrocławiu.

Egzaminy przeprowadzająprzeszkoleni egzaminatorzy - członkowie PTI. Koordynacją ich działań zajmują się regionalni koordynatorzy ECDL. Do ich obowiązków należy organizowanie egzaminów na danym terenie. W chwili obecnej wydzielono 9 regionów (patrz tabela). W miarę potrzeb będą powstawać nowe.

Fakt zdania każdego egzaminu zostaje odnotowany na Europejskiej Karcie Umiejętności Komputerowych. Egzaminy można zdawać w ciągu 3 lat u dowolnych egzaminatorów. Jest więc czas na przygotowanie się. Po zdaniu ostatniego egzaminu zdający wysyła Kartę do Polskiego Biura ECDL, gdzie będzie ona wymieniona na Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy. PTI prowadzi centralną bazę danych o osobach, które zdały poszczególne egzaminy.

Do października 1998 w Polsce blisko 900 osób (patrz rysunek) wykupiło Europejską Kartę Umiejętności Komputerowych i rozpoczęło zdawanie egzaminów. W sumie zdano około 2150 egzaminów (nie zdano: około 20). Najwięcej egzaminów przeprowadzono z 2. i 3. modułu. Niski odsetek (poniżej 1%) niezdanych egzaminów stawia Polskę na pierwszym miejscu w Europie. Blisko 80 osób zdało wszystkie egzaminy i otrzymało Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy, honorowane w całej Europie (poza Grecją, Portugalią, Słowenia i krajami byłego Związku Radzieckiego).

Lista regionalnych koordynatorów ECDL
Miasto
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
BiałystokZenon Sosnowski(85)617821Zenon@ai.pb.bialystok.pl
GdańskAlicja Myszor(58)5565281Amyszor@cto.gda.pl
KatowiceJanusz Trawka0-602304166Kiss@pik-net.pl
LublinWojciech Kulik0-601264403Kulik@antenor.pol.lublin.pl
ŁódźDariusz Doliwa(42)6872614Doliwa@imul.uni.lodz.pl
PoznańGrzegorz Pawlak(61)8477799Pawlak@put.poznan.pl
SzczecinMirosław Zajdel(91)226689Mzajdel@uoo.univ.szczecin.pl
WarszawaLeszek Bogusławski0-601-246296Leszek.Boguslawski@pti.org.pl
WrocławZygmunt Mazur(71)3249570
(71)3203905
Mazur@ci-2.ci.pwr.wroc.pl

Aby otrzymać ECDL, trzeba zdać siedem egzaminów z następujących dziedzin:

Moduł 1. Podstawy technik informatycznych
Moduł 2. Użytkowanie komputerów
Moduł 3. Przetwarzanie tekstów
Moduł 4. Arkusze kalkulacyjne
Moduł 5. Bazy danych
Moduł 6. Grafika menedżerska i prezentacyjna
Moduł 7. Usługi w sieciach informatycznych

W Europie do programu ECDL przystąpiło już ponad 150 tyś. osób.

W oddziałach PTI lub w biurze ECDL można otrzymać adresy regionalnych koordynatorów, którzy wyznaczają egzaminatorów. We wszelkich sprawach związanych z ECDL można zwracać się do Polskiego Biura ECDL: 20-618 Lublin, ul. Nadbystrzycka 38, tel. (81) 525 42 14 w. 32 (Zakład Systemów Informatycznych Politechniki Lubelskiej), adres elektroniczny: ecdl@antenor.pol.lublin.pl., adres www: http://antenor.pol.lublin.pl/~ecdl.

Przeprowadzanie egzaminów. Egzaminy organizuje instytucja prowadząca szkolenia (szkoła, uczelnia czy też ośrodek szkoleniowy). PTI, w osobach koordynatorów regionalnych, przysyła na egzaminy swoich egzaminatorów wyposażonych w testy i zadania praktyczne. Taka organizacja zapewnia bezstronność egzaminów.

Problemy i ich rozwiązywanie. Z "wejściem" do programu ECDL są związane pewne problemy. Wynikają one z dwóch przyczyn. Pierwsza to brak wiedzy o ECDL. Druga - to "strach". Wśród osób poddających się egzaminowi jest to zwykła obawa przed kolejnym egzaminem, którego można przecież nie zdać. A przecież każdy egzamin można zdawać wielokrotnie, aż do pozytywnego skutku. Wśród osób organizujących szkolenia komputerowe oraz w środowisku nauczycieli informatyki pojawia się często obawa, że kursanci nie zdadzą egzaminu i opinia ośrodka czy też szkoły (a przede wszystkim nauczyciela) zostanie przez ten fakt nadszarpnięta. PTI i jego regionalne struktury starają się pomóc w przezwyciężeniu powyższych problemów poprzez akcję promocyjne - informacyjną. Sporo szkół (głównie średnich, ale także i wyższych) podpisało z PTI stosowne porozumienia. PTI pomaga szkołom w dostosowaniu programów do wymagań ECDL i przeprowadzeniu stosownych szkoleń, akcji informacyjnej czy też innych działań wspomagających nauczycieli. Przykładowo w Lublinie takie porozumienie podpisały najlepsze licea w mieście. Podobne problemy mają liczne ośrodki szkoleniowe. Coraz częściej do biura ECDL napływają zapytania o pomoc i atestację programów szkoleń. Takie atestacje umożliwiają ośrodkom szkoleniowym upewnić się, że oferowane szkolenia są zgodne programowo z wymaganiami ECDL i zminimalizowanie tym samym prawdopodobieństwa "kompromitacji" ośrodka. Przeprowadzenie przez PTI atestacji programów szkoleń wpływa także na poprawę ich jakości.

Marek Miłosz
Ogólnopolski Koordynator ECDL
e-mail: marekm@pluton.pol.lublin.pl
tet. 0-601-334 934

ECDL W POLSCE
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A