NUMER ARCHIWALNY:     NUMER 4 (l53) ROKXVII KWIECIE?1998
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne

Międzynarodowy Konkurs ACM w Programowaniu Zespołowym

Wróciliśmy właśnie z finałów 22. Międzynarodowego Konkursu ACM w Programowaniu Zespołowym („l997/98 ACM Intemational Collegiate Programming Contest"), który odbywał się w Atlancie w końcu lutego 1998 roku. Uczestniczyły w nim 54 zespoły uczelniane z 20 państw z 5 kontynentów, które zakwalifikowały się z 1250 zespołów startujących w regionalnych zawodach na jesieni 1997.

Polski zespół wyłoniony został w trakcie zawodów regionalnych, które odbyły się w dniach 14-15 listopada 1997 w Bratysławie. Były to studenckie zawody programistyczne „ 1997 ACM Central European Regional Contest".

Konkurs regionalny dla państw Europy Środkowej organizował po raz trzeci i już ostatni Uniwersytet Komeniusa w Bratysławie - od roku 1998 organizatorem będzie Uniwersytet Karola w Pradze. W zawodach wzięło udział 45 zespołów z 28 uczelni z 8 państw. Była to rekordowa liczba uczestników, ale nie zmieniły się wyniki. Tak, jak i w dwóch poprzednich latach, do finałów awansowała drużyna gospodarzy oraz nasza drużyna reprezentująca Uniwersytet Warszawski. Była jedną z trzech ekip, które rozwiązały 6 zadań. Z Polski uczestniczyło 13 ekip z 8 uczelni, w tym dwie z Uniwersytetu Warszawskiego zgodnie z wynikami niedawnego konkursu we Wrocławiu.

Skład zespołu UW, który wywalczył drugie miej sce i awans do finałów, to:

- Krzysztof Sobusiak (kapitan); informatyka IV r.
- Jakub Pawlewicz; informatyka i matematyka n r.
- Adam Borowski; informatyka I r.

Dla przypomnienia - do finałów awansowaliśmy po raz czwarty z kolei i jak dotąd żadnej drużynie z Polski spoza UW nie udało się dojść do finałów.

Na finałach w Atlancie zajęliśmy 9 miejsce, najlepsze jak dotąd w czteroletnich występach ekipy UW na finałach, rozwiązując 5 spośród 8 zadań.

Tegoroczne finały były trudne, zadania wymagały sporo myślenia oraz wiedzy matematycznej i algorytmicznej, poza oczywiście świetnymi umiejętnościami praktycznymi (zawsze tu niezbędnymi, gdyż zalicza się wyłącznie programy działające „perfekcyjnie"). Uczelnie z USA poniosły sromotną porażkę: w pierwszej, punktowanej dziesiątce jest tylko jedna drużyna z USA (MIT, 5 miejsce), a w grupie 14 drużyn, które nic nie zrobiły bądź rozwiązały l zadanie, jest 12 zespołów z USA (w tym, np. SUNY Stony Brook czy też zwycięzcy z 1997 roku, Harvey Mudd College). Kilkukrotni zwycięzcy z poprzednich lat, Stanford University zajęli 26. miejsce (3 zadania), a UC Berkeley 11. (5 zadań). Nasi bezpośredni zwycięzcy z Bratysławy z jesieni 1997 roku tym razem wypadli słabo, zajmując 29. miejsce (2 zadania).

Wygrali „rzutem na taśmę" Czesi z Uniwersytetu im. Karola (6 zadań), przed Rosjanami (Uniwersytet St. Petersburg, 6 zadań). Trzecie miejsce zajęli Kanadyjczycy (Waterloo, 6 zadań), potem Szwedzi (Umea, 6 zadań). Szóste miejsce Australia (Melbourne, ostatni zespół, który zaliczył 6 zadań), siódme Chiny, ósme znowu Kanadyjczycy (Edmonton; ich trenerem jest nasz absolwent, dr Piotr Rudnicki), a dziesiąte Rumuni. Zatem sukces Europy.

Nasz zespół w ostatniej chwili wysłał jeszcze dwa rozwiązania, które przeszły wszystkie testy podane przy treści zadań, ale niestety nie spełniały jakichś innych, używanych dodatkowo przez zespół sędziowski. Gdyby jedno z nich zostało zaliczone, to biorąc pod uwagę czas, zajęlibyśmy 4 miejsce. Gdyby obydwa, to... Ale poczekajmy na kolejny konkurs, którego finały będąpo raz pierwszy w Europie, w Holandii.