Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     NUMER 10(139) ROK XVI GRUDZIEŃ 1997
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

II Ogólnopolskie Zawody w Programowaniu ZespoŁowym

W dniach 24-25 października 1997 odbyły się na Politechnice Wrocławskiej II Ogólnopolskie Zawody w Programowaniu Zespołowym

Zawody odbywały się pod patronatem:

. Ministerstwa Edukacji Narodowej,

. Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego,

. Sekcji Inżynierii Oprogramowania Komitetu Informatyki PAN.

W zawodach wzięło udział 26 zespołów z 14 uczelni i 2 zespoły poza konkursem (regulamin dopuszczał tylko studentów pierwszych trzech lat studiów na kierunku informatyka). Spośród 26 zespołów 17 reprezentowało 8 uczelni technicznych (Politechnikę Gdańską, Łódzką, Poznańską, Rzeszowską, Śląską, Warszawską, Wrocławską i WAT), natomiast pozostałe 9 zespołów przyjechało z sześciu uniwersytetów: U. Śląski (Katowice), U. Łódzki, UAM (Poznań), UMK (Toruń), U. Warszawski, U. Wrocławski. Niestety, w zawodach nie wziął udziału żaden zespół z Krakowa (nie były reprezentowane ani AGH, ani UJ).

Regulamin zawodów ogólnopolskich był wzorowany na regulaminie zawodów międzynarodowych organizowanych przez ACM już od ponad 20 lat. 3-osobowe zespoły miały w ciągu 5 godzin rozwiązać 8 zadań sformułowanych w języku angielskim mając do dyspozycji jeden komputer. Zadania były oceniane na bieżąco -niepoprawne rozwiązanie można więc było poprawić, ale kosztowało to 20 minut kary.

Oto końcowa klasyfikacja konkursowa (z. -zadania, min. - minuty):

1. Uniwersytet Warszawski (M.Medełski-Guz, M.Sawicki, B.Klin)

- 4 z., 799 min.

2. Uniwersytet Warszawski (M.Lipczyński, L.Kowalik, T.Walen)

- 4 z., 809 min.

3. Uniwersytet Wrocławski (M.Bieńkowski, M.Korzeniowski, J.Suliga)- 3 z., 631 min.

4. Politechnika Poznańska (F.Pankau, D.Weiss, P.Wesołek) - 3 z., 731 min.

5. Politechnika Śląska (P.Mikler, M.Rasinski, A.Zwierzchowski)

- 2 z., 258 min.

6. Politechnika Wrocławska (D.Michniewski, K.Michalak, P.Modrzewski) - 2 z., 379 min.

7. Politechnika Warszawska - 2 z.

8. Uniwersytet Wrocławski - 2 z.

9. Politechnika Gdańska - 2 z.

10. Politechnika Wrocławska-2 z.

11. Politechnika Poznańska - l z.

12. Politechnika Łódzka-1 z.

13. Politechnika Gdańska -1 z.

14. Politechnika Gdańska -1 z.

15. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń - l z.

16. WAT - l z.

Pozostałym 10 zespołom nie udało się rozwiązać ani jednego zadania. Jeśli porównamy te wyniki z wynikami zeszłorocznych zawodów, które odbywały się w Poznaniu, to dojdziemy do wniosku, że tegoroczne zadania były trudniejsze (w zeszłym roku każdy zespół rozwiązał przynajmniej l zadanie). W tym kontekście doskonale wypadł trzeci zespół z Uniwersytetu Warszawskiego w składzie K.Sobusiak, A.Borowski, J.Pawlewicz startujący poza konkursem. Zespół ten rozwiązał 6 spośród 8 zadań (!). Opiekunem zespołów z Uniwersytetu Warszawskiego jest od wielu lat prof. Jan Madey. Wszyscy jego zawodnicy rekrutują się spośród byłych laureatów Olimpiady Informatycznej i na ogół mają za sobą również finały innych olimpiad (np. matematycznej lub fizycznej).

Pełne wyniki zawodów oraz szczegółowy regulamin są dostępne na stronie www pod adresem: www.ci.pwr.wroc.pl., a czasopismo Pro Dialog zamierza zwrócić się do autorów z propozycją opublikowania zadań w najbliższym numerze.

Na zakończenie należy podziękować organizatorom z Wydziałowego Zakładu Informatyki Politechniki Wrocławskiej za pracę, jaką włożyli w przygotowanie zawodów. Komitetem Organizacyjnym kierował dr Leszek Tuzinkiewicz, a pomagali mu J. Bernardyn, K.Dyrka, J.Gruber, L.Krupski, M. Piasecki, Z.Spławski, A.Stanisz, A.Szelong, H.Szydełko oraz Z. Szpunar, który przygotował system wspomagający prace sędziów. Bardzo ważną pracę wykonali też członkowie zespołu sędziowskiego, którzy ułożyli zadania i na bieżąco oceniali przedstawione rozwiązania. Głównym Sędzią zawodów był prof. Marek Kubale z Politechniki Gdańskiej. Pracą Komitetu Programowego kierował prof. Zbigniew Huzar, Kierownik Wydziałowego Zakładu Informatyki Politechniki Wrocławskiej. Podziękowania należą się również sponsorom zawodów: firmom informatycznym JTT i ADAX, Browarom Piast z Wrocławia oraz wydawnictwu Helion, które obdarowało każdego uczestnika zawodów egzemplarzem nowo wydanej książki Andrzeja Jaszkiewicza pt. Inżynieria oprogramowania.

Następne zawody odbędą siew Warszawie i zostaną zorganizowane przez Instytut Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Jurek Nawrocki (Politechnika Poznańska)

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A