Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     NUMER 10(139) ROK XVI GRUDZIEŃ 1997
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

TRZYNASTE JESIENNE SPOTKANIA PTI - MRĄGOWO '97

W dniach 24-28 listopada 1997odbyło się zakończone niewątpliwym sukcesem doroczne spotkanie Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Mrągowie. Refleksje i podsumowania są ciągle jeszcze in statu nascendi, wiec przyjdzie na nie poczekać do czasu ukazania się noworocznego wydania Biuletynu. Terazjednak, aby nie ominąć tego arcyważnego wydarzenia w życiu PTI, zamieszczamy tekst otwierający materiały konferencyjne, pióra Wiceprezesa naszego Towarzystwa, Koi. Piotra Fuglewicza.

Drodzy Państwo

Trzynaste - mam nadzieję szczęśliwe - spotkanie członków PTI w Mrągowie ma miejsce w jubileuszowym informatycznie 10 000v(2) roku istnienia Towarzystwa. Wszystko wskazuje na to, że spotkanie godne jest jubileuszu. Największa w historii liczba wykładów, tematy odpowiadające zgłoszonym zainteresowaniom uczestników poprzednich spotkań, wreszcie nacisk położony na problemy jakości systemów informatycznych każą z zaciekawieniem oczekiwać przebiegu konferencji.

Samo Towarzystwo wydaje się być w kondycji lepszej niż w zeszłym roku. Reaktywowanie Biuletynu PTI na łamach gościnnej „Informatyki", rozwój inicjatywy Europejskiego Komputerowego Prawa Jazdy, prace nad powołaniem Izby Rzeczoznawców PTI, rosnąca liczba konferencji i seminariów to tylko niektóre z objawów poprawy sytuacji. Jakkolwiek dalej obowiązuje zasada: „Nie pytaj co PTI może dać Tobie - myśl co Ty możesz zrobić dla swojego środowiska naturalnego", to jednak z dyskusji panelowej, która w przedostatnim dniu konferencji poprowadzi panujący Prezes dowiemy się o oczywistych korzyściach płynących nie tyle z przynależności, co z aktywnego działania w Towarzystwie.

Niestety tak już w życiu jest, że osiągnięcie pełni szczęścia jest niemożliwe. To było widać już od paru lat, ale dopiero Bo-rys Stokalski wyraził to jasno: żyjemy w czasach zarazy! Przedsięwzięcia informatyczne mrą w poczęciu, a złożoność problemów, z którymi przychodzi nam się potykać przerasta możliwości najzdolniejszych złotych rączek (czy raczej główek). Warto sobie przypomnieć, że informatyka jest zarówno nauką, jak i społecznym rzemiosłem. Jak w każdym rzemiośle, dobre praktyki kształtują się latami. Wspierana przez PTI, a prowadzona przez profesora Górskiego inicjatywa PA(3) powstała, aby nie trzeba było latami czekać na poprawę sytuacji.

Sprzeczny z dobrymi praktykami wybryk organizacji, która osobom i firmom walczącym od kilkunastu lat o legalne oprogramowanie wysłała listem poleconym broszurkę o poziomie grafitti nabazgranego na ścianie klozetu, może - według poglądu wyrażonego przez redaktora Wawrzonka w październikowym wstępniaku „Informatyki" - stać się zaczynem świadomego ruchu konsumenckiego w polskiej informatyce. Być może poniedziałkowa dyskusja panelowa, którą poprowadzi Bogusław Jackow-ski będzie kamieniem milowym na tej drodze.

Wyróżnianie jednych gości ponad innych jest ze strony gospodarza sporym nietaktem, ale trudno na jednej stronie wspomnieć o wszystkich atrakcjach tegorocznego Mrągowa. We współpracy z prezenterami firm-sponsorów udało się opracować program spójny, a równocześnie różnorodny. Z pewną autoreklamową przesadą można powiedzieć, że tegoroczne Mrągowo jest jedynym spotkaniem, którego będzie potrzebował szef departamentu informatyki aż do listopada następnego roku, aby być zorientowanym we wszystkich problemach do-

tyczących sprzętu, oprogramowania systemowego i programów użytkowych (a w przypadku przedsiębiorstw przemysłu tekstylnego - również aplikacyjnych) potrzebnych w pracy swojej organizacji.

Sukces zeszłorocznego występu zespołu Czerwony Tulipan" skłonił nas do zaproszenia kultowej „Wolnej Grupy Bukowina". Jej koncert zaprowadzi nas w krainę łagodności (cokolwiek to ma znaczyć). Dla mnie to taka kraina, gdzie system operacyjny działa przez cały czas, dane nie ulegają zniszczeniu, a użytkownicy są szczęśliwi.

Czego i Państwu życzę

Piotr Fuglewicz

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A