Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     NUMER 7(136) ROK XVI PAŹDZIERNIK 1997
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Polskie Biuro Europejskiego Komputerowego Prawa Jazdy odbiera dziennie po kilkanaście telefonów z różnymi zapytaniami, związanymi z poziomem, zakresem i organizacjąegzaminów na komputerowe prawo jazdy. Po wakacyjnym przestoju nastąpił wzrost zainteresowania tą inicjatywą Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Przypomnijmy. ECDL (ang. European Computer Driying Licence) jest europejską akcjąCEPIS (ang. - Council of European Professional Informatics Societies, tj. Stowarzyszenia Europejskich Profesjonalnych Towarzystw Informatycznych), która ma na celu ujednolicenie i udokumentowanie poziomu wiadomości z podstaw obsługi komputerów.

Komputerowe Prawo Jazdy zaświadcza, że jego posiadacz potrafi prawidłowo realizować przy pomocy mikrokomputera podstawowe zadania, takie jak: edycja tekstów, wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego czy też sieci komputerowej. Kontrola tych umiejętności jest realizowana jako siedem egzaminów, w tym jeden teoretyczny i sześć praktycznych. Egzaminy pokrywają następujące obszary zastosowań mikrokomputerów i technologii informatycznej:

1. Podstawy technik informatycznych

2. Użytkowanie komputerów

3. Przetwarzanie tekstów

4. Arkusze kalkulacyjne

5. Bazy danych

6. Grafika menedżerska i prezentacyjna

7. Usługi w sieciach informatycznych

Polskie Towarzystwo Informatyczne jako członek CEPISu podjęło się rozpropagowania idei ECDL w Polsce. W tym celu powołano regionalnych koordynatorów ECDL. Do ich obowiązków należy organizowanie egzaminów na danym terenie. W chwili obecnej wydzielono 9 regionów. W miarę potrzeb będą powstawały nowe.

Lista regionalnych koordynatorów ECDL

Lp
Miasto
Imię i nazwisko
E-mail
1.BiałystokZenon Sosnowski zenon@ai.pb.bialystok.pl
2.GdańskAlicja Myszoramyszor@cto.gda.pl
3.KatowiceJanusz Trawkakiss@pik-net.pl
4.LublinWojciech Kulik kulik@antenor.pol.lublin.pl
5.ŁódźDariusz Doliwadoliwa@imul.uni.lodz.pl
6.PoznańGrzegorz Pawlak pawlak@put.poznan.pl
7.SzczecinMirosław Zajdel mzajdel@ucw.ufflv.szczecin.pl
8.WarszawaLeszek Bogusławskijerome@infovide.pl
9.WrocławZygmunt Mazurmazur@ci-2.ci.pwr.wroc.pl

Przeszkolono grupę egzaminatorów, którzy mają prawo przyjmować egzaminy. Pierwszy egzamin był przeprowadzony we Wrocławiu w końcu marca 1997 roku. Do "wakacyjnej przerwy" w Polsce odbyło się ponad 100 egzaminów. Do końca czerwca wszystkie egzaminy złożyły, a zatem wypełniły wymagania Europejskiego Komputerowego Prawa Jazdy, trzy osoby: dwie z Warszawy i jedna z wrocławskiego.

Najwięcej egzaminów przeprowadzono z 2 i 3 modułu. Jedna osoba nie zdała (moduł l).

Kto zdaje egzaminy? Przekrój osób starających się o ECDL jest bardzo różny. Od uczniów szkół średnich i studentów (tych jest najwięcej) po osoby starsze, które w dokształcaniu widzą szansę na polepszenie warunków pracy i płacy.

Przeprowadzanie egzaminów. Egzaminy organizuje instytucja prowadząca szkolenia (szkoła, uczelnia czy też ośrodek szkoleniowy). PTI, w osobach koordynatorów regionalnych, przysyła na egzaminy swoich egzaminatorów wyposażonych w testy i zadania praktyczne. Taka organizacja zapewnia bezstronność egzaminów.

Problemy i ich rozwiązywanie. Z "wejściem" do programu ECDL są związane pewne problemy. Wynikają one z dwóch przyczyn. Pierwsza to brak wiedzy o ECDL. Druga - to "strach" czy też obawa. Wśród osób poddających się egzaminowi jest to zwykła obawa przez kolejnym egzaminem, którego można przecież nie zdać. Tutaj należy powiedzieć, że zdawać każdy egzamin można wielokrotnie. Do skutku (bo przecież o to chodzi). Wśród osób organizujących szkolenia komputerowe i nauczycieli informatyki pojawia się często obawa, że kursanci nie zdadzą i opinia ośrodka czy też szkoły (a przede wszystkim nauczyciela) zostanie przez ten fakt nadszarpnięta.

PTI i jego regionalne struktury starają się pomóc w przezwyciężeniu powyższych problemów poprzez akcję promo-cyjnoinformacyjną. Sporo szkół (głównie średnich, ale także i wyższych) podpisało z PTI stosowne porozumienia. PTI pomaga szkołom w dostosowaniu programów do wymagań ECDL i przeprowadzeniu stosownych szkoleń, akcji informacyjnej czy też innych działań wspomagających nauczycieli. Przykładowo w Lublinie takie porozumienia podpisały wiodące licea w mieście. Poziom nauczania podstaw informatyki w tych liceach jest wystarczający by ich absolwenci zdali bez problemów 5-6 modułów. Podobne problemy mają liczne ośrodki szkoleniowe. Coraz częściej do biura ECDL napływają zapytania o pomoc i atestację programów szkoleń. Takie atestacje umożliwiają ośrodkom szkoleniowym upewnienie się, że oferowane szkolenia są zgodne programowo z 'wymaganiami ECDL i zminimalizowanie tym samym prawdopodobieństwa kompromitacji" ośrodka. Przeprowadzenie przez PTI atestacji programów szkoleń wpływa także na poprawę ich jakości.

Wszelkich informacji o ECDL w Polsce udziela:

Polskie Biuro ECDL, Politechnika Lubelska, Zakład Systemów Informatycznych, ul. Nadbystrzycka 38,20-618 Lublin, tel.(081)5254214 w.32

e-mail: ecdl@antenor.pol.lublin.pl
http://antenor.pol.lublin.pl/~ecdl

W serwisie www Biura można znaleźć bardziej szczegółowe informacje, w tym listę egzaminatorów i szczegółowy zakres egzaminów.

Marek Miłosz - Ogólnopolski Koordynator ECDL

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A