Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     NUMER 7(136) ROK XVI LIPIEC, SIERPIEŃ 1997
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Wiosenna Szkoła PTI Świnoujście'97

Praca grupowa - „groupware" Intranet, Zarządzanie przepływem pracy

W dniach 26-28 maja w ośrodku „Dolna Odra" w Świnoujściu tradycyjnie już od 1988 roku spotkali się informatycy na wiosennym spotkaniu w ramach Wiosennej Szkoły PTI poświęconej w tym roku pracy grupowej. Tegoroczna Wiosenna Szkoła PTI zgromadziła około 80-ciu uczestników, z których duża część to uczestnicy poprzednich Szkół. Program Szkoły został skrócony do 3 dni z uwagi na święto Bożego Ciała, które w trakcie przygotowań zostało niezauważone przez organizatorów. Skrócony czas trwania Szkoły nie odbił się na jej poziomie merytorycznym, a jedynie zmusił uczestników do bardzo intensywnej pracy od wczesnego rana do późnych godzin nocnych. Informacja, że ewentualne edycje następnych Szkół powrócą do cyklu 5-cio dniowego i nie będą tak przeładowane programem, została przyjęta oklaskami.

W programie tegorocznej Szkoły Wiosennej wprowadzono innowację polegającą na umieszczeniu w programie merytorycznym wykładów akademickich obok wystąpień firm, głównych dostawców produktów związanych z tematem wiodącym Szkoły. Wykłady te zostały bardzo dobrze odebrane przez uczestników i w sposób znaczący wzbogaciły formułę Szkoły. W ramach tego cyklu pierwszy wystąpił profesor Jerzy Kisielnicki z Uniwersytetu Warszawskiego, który przedstawił wykład na temat „Wirtualna organizacja jako organizacja przyszłości". Dzięki temu wykładowi, uczestnicy mogli zapoznać się z wpływem nowoczesnych technologii informatycznych, pracy grupowej w szczególności, na zmiany w metodach zarządzania i organizacji. Drugim wykładem akademickim było wystąpienie profesora Kazimierza Subiety, który reprezentował Rodan System. Wykład na temat „Zarządzania przepływem pracy" był głębokim przeglądem i analizą problematyki oraz doskonałym uzupełnieniem do zamieszczonego w materiałach konferencyjnych referatu dr. Witolda Staniszkisa.

W podstawowym bloku tematycznym, prezentującym produkty pracy grupowej kolejno przedstawiono:

• Jerzy Sorokowski z firmy l n tor mix przedstawił w bardzo ciekawym wykładzie, podzielonym na trzy autonomiczne bloki, „Informix, jako środowisko dla aplikacji GroupWa-re". Wykład był wzbogacony ciekawą dyskusją z udziałem uczestników, co świadczy o dużym zainteresowaniu prezentowaną problematyką.

• Marcin Kretowicz i Robert Powałka z firmy Microsoft w bardzo dynamiczny i ciekawy sposób przedstawili uczestnikom MS Exchange oraz Office 97. Prezentacja wzbogacona prowadzonymi na żywo pokazami wzbudziła duże zainteresowanie uczestników. Przedstawiciele Microsoft tłumaczyli, że ubogi materiał zamieszczony w materiałach konferencyjnych wynika z faktu, że prezentowana tematyka to zupełna świeżość w ofercie firmy.

• Sławomir Błaszczak, znany już uczestnikom Szkoły z wystąpień sprzed kilku lat, przedstawił produkt firmy Digital, Linkworks - obiektowo zorientowany system pracy grupowej. Produkt ten zajmuje już znaczącą pozycje na polskim rynku i prezentacja w Świnoujściu zapewne przyniesie mu kolejnych zwolenników. Szczególnie atrakcyjna wydaje się cena tego produktu oraz środowisko w jakim może pracować.

• Środa w programie Wiosennej Szkoły była zdominowana przez firmy IBM Polska i Lotus. W wprowadzeniu dyrektor handlowy IBM, Krzysztof Chełpiński wyjaśnił powiązania pomiędzy obiema firmami. W dalszej części Dariusz Nowak z IBM przedstawił system Tivoli TME10 jako produkt zarządzania systemami i sieciami komputerowymi. Natomiast Jarosław Prokop przybliżył uczestnikom Szkoły technologię ATM w szczególności w rozwiązaniach firmy IBM. Z kolei Mariusz Kijowski z firmy Lotus przedstawił kierunki prac nad znanym produktem Lotus Notes.

• Niespodzianką dla organizatorów i uczestników Szkoły była prezentacja firmy Noweli. Brak tej firmy w pierwotnym programie Szkoły był sygnalizowany przez organizatorów we wprowadzeniu, jako niekompletność przeglądu głównych dostawców produktów stanowiących narzędzia pracy grupowej. Jakby słowa te dotarły ze Świnoujścia do Warszawy, bo w trakcie trwania Szkoły zgłosiła się firma Noweli z propozycją prezentacji. Mimo przeładowanego programu, dzięki uzgodnieniom pomiędzy prezentującymi w ostatnim dniu, Dariusz Leo-narski z firmy Noweli przedstawił najnowszą wersję Gro-upwise. Ponadto występując jako ostatni z prezenterów dokonał próby zestawienia porównawczego produktów pracy grupowej. Mimo niekompletności tego zestawienia był to dobry akcent zakończenia Szkoły.

Rozszerzeniem programu merytorycznego Szkoły było wystąpienie znanych już z ubiegłorocznej Szkoły, Joanny Zimniak i Mariusza Chmielewskiego. Reprezentując firmę Sysoft przedstawili oferowany przez tę firmę produkt Sybase. W trakcie miłego wieczornego spotkania przedstawiono nie tylko walory systemu Sybase, ale również najbliższe zamierzenia firmy.

Uczestnicy Szkoły, oprócz materiałów konferencyjnych z referatami prezentowanymi w programie Szkoły, otrzymali również przygotowany przez redaktora Michała Szafrań-skiego z Computerworlda kilkunastostronicowy zestaw najciekawszych artykułów na temat pracy grupowej opublikowanych w Computerworld. Materiał ten stanowi bardzo cenne uzupełnienie materiałów konferencyjnych. Z powodu obowiązków służbowych redaktor Szafrański nie mógł jednak uczestniczyć w całej Szkole i drugiego dnia musiał wracać do Warszawy.

Obok bardzo bogatego programu merytorycznego, uczestnicy mieli czas na wymianę poglądów i doświadczeń w trakcie spacerów po plaży oraz w trakcie wieczoru koleżeńskiego. Wykorzystując piwo podarowane uczestnikom Szkoły przez Browar Szczecin, świętowaliśmy 16-tą rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Dyskusje uczestników przeciągały się do późnych godzin nocnych.

Kolejne spotkanie wiosenne za nami, uczestnicy mieli okazje zapoznać się z aktualnym tematem pracy grupowej, dzięki słonecznej pogodzie pospacerować po plaży, wymienić poglądy, zawrzeć nowe znajomości i przyjaźnie. Tradycyjna atmosfera spotkań PTI, nacechowana połączeniem dobrej zabawy i zdobywania wiedzy nie tylko w ramach prowadzonych na bardzo wysokim poziomie wykładów, ale również w trakcie spotkań i dyskusji między uczestnikami, powinna zaowocować w działalności statutowej Towarzystwa. Tegoroczna Szkoła skupiła większą procentowo ilość członków Towarzystwa, co oznacza że impreza wraca do charakteru imprezy środowiskowej PTI.

Jeden z Kolegów, który ma na swoim koncie organizacje wielu imprez konferencyjnych, gdy dowiedział się że w przyszłym roku minie 10 lat od organizacji pierwszej Szkoły stwierdził, że to już instytucja. Wiosenna Szkoła PTI mimo obowiązującej tradycji cały czas poszukuje nowych form i rozwiązań, które pozwoliłyby uczestnikom lepiej i milej spędzić czas w Świnoujściu. Zapraszamy wszystkich członków Towarzystwa do współtworzenia kolejnych edycji Szkoły. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. Podobnie jak publiczna dyskusja wpłynęła na kształt Mrągowa, podobnie warto modyfikować inne organizowane przez Towarzystwo spotkania.

Zdzisław Szyjewski

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A