Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     Numer 1(131) rok XVI Styczeń 1997
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Na przełomie roku kalendarzowego Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, w Biuletynie Nr l dla danego roku, tradycyjnie zwracał się do członków Towarzystwa z orędziem sumującym dokonania roku mijającego i wskazywał najważniejsze kierunki działalności Towarzystwa na najbliższa przyszłość. Ostatnio orędzia te były dystrybuowane w postaci samodzielnych stronic. Jest mi niezwykle miło wrócić do tradycji publikacji orędzia w Biuletynie PTI. Reaktywując wydawanie Biuletynu w nowej, zmienionej formie pragnę w pierwszym nowym numerze podzielić się swoimi uwagami o działalności Towarzystwa. Wydawany Biuletyn jest inny ale i Towarzystwo jest nieco odmienione i czasy, w których żyjemy są inne. Towarzystwo stara się nadążać za szybkim procesem zmian, modyfikując swoje formy działalności.

Biuletyn PTI od początku istnienia Towarzystwa rejestrował najważniejsze fakty w życiu PTI, był forum wymiany myśli poglądów członków. Kształt Biuletynu, jego forma i treści w nim zawarte odzwierciedlały siłę wewnętrzną! stan aktywności członków Towarzystwa. Biuletyn był pismem składającym się z kilku stron, bogato wypełnionych treścią lub czterema stroniczkami, z trudem zapełnionymi treścią przez Koleżankę Barbarę Osuchowską, długoletnią Redaktor Naszego Biuletynu. Trudne dla wszystkich lata 90-te, obok wielu pozytywnych zmian, przyniosły spadek aktywności towarzyskiej członków, co doprowadziło do zaniechania wydawania Biuletynu. Ostatnie numery Biuletynu pojawiły się wiosną 1993 roku.

Pamięć o Biuletynie i chęć jego wydawania pozostały i w wyniku wielu prób zaowocowało to obecnąjego wersją. Dzięki uprzejmości, zawsze nam życzliwej, redakcji Informatyki, możemy wydawać Biuletyn PTI w postaci wkładki do tego nastarszego i najbardziej profesjonalnego miesięcznika informatyków. Pozostaje nam tylko wypełniać go treścią. Nie chcemy zmieniać formuły Biuletynu, ma on pozostać wierną kroniką działalności bieżącej Towarzystwa, miejscem nieskrępowanej prezentacji poglądów członków PTI, forum wymiany myśli i doświadczeń. Nad stroną redakcyjną Biule-tynu będzie czuwała nasza nowa Koleżanka Ewa Łukasik z Koła PTI w Poznaniu, które aktywnością swych członków podtrzymuje dobre tradycje innych regionalnych struktur PTI.

Koleżanki i Koledzy !

W czerwcu 1996 roku odbył się kolejny Zjazd Towarzystwa, wybrano nowe władze, wytyczono nowe zadania. Powierzono mi funkcje Prezesa. W obliczu dokonań poprzednich Kolegów Prezesów Władysława M. Turskiego, Andrzeja Bli-kle i Piotra Fuglewieża, zdaję sobie sprawę przed jak trudnym zadaniem staję. Mam jednak świadomość życzliwego wsparcia większości członków Towarzystwa, która pozwala mi podejmować wspólnie no we wyzwania stające przed Towarzystwem. Na Waszą aktywność i pomoc bardzo liczę.

Nowe są władze Towarzystwa a przede wszystkim bardzo aktywny Sekretarz Generalny, Leszek Bogusławski, który trwale zapisał się w historii Towarzystwa tworząc i administrując Internetową listę dyskusyjną PTI-L, której uczestnikami, obok członków PTI, są również sympatycy Towarzystwa. Poprzedni Prezes, Piotr Fuglewicz zgodził się pełnić funkcję vice Prezesa i przyjął na siebie bardzo ważne, coraz liczniejsze zadania obsługi kontaktów zagranicznych Towarzystwa. Aktywnie wspiera mnie również dwóch pozostałych vice Prezesów, Jarek Deminet odpowiedzialny za kontakty z administracją państwową i nasz rzecznik prasowy oraz Jurek Nowak, który przyjął odpowiedzialność za kontakty z Firmami i przemysłem oraz za działalność gospodarczą Towarzystwa. Bardzo liczę na aktywne wsparcie Kolegów i zespołowe działanie dla dobra całego Towarzystwa.

Wybrano nowy skład Zarządu Głównego i innych organów statutowych Towarzystwa. Wykorzystując naturalny, początkowy zapał organizacyjny nowego Zarządu, udało nam się już w ciągu kilku pierwszych miesięcy działalności, zrealizować wiele z postulatów Zjazdowych. Mamy znów stałe Biuro w Warszawie, gdzie koncentruje się praca Towarzystwa i gdzie codziennie mogą telefonicznie i osobiście zgłaszać się członkowie Towarzystwa uzyskując wiarygodną i pełną informację o działalności. Serdecznie zapraszamy do kontaktów. Innym postulatem Zjazdowym była prośba o Biuletyn. Biuletyn już jest. Zapraszamy do wypełniania go treścią opisującądziałalność Towarzystwa, oczekujemy na Wasze opinie i zajmowane stanowiska w sprawach istotnych dla Towarzystwa i informatyki.

Dotychczasowe nasze działania stworzyły niezbędne, minimalne warunki do pobudzenia aktywności członków Towarzystwa i podejmowania nowych wyzwań. Liczymy na inwencję, aktywność i wzmożenie działalności wszystkich naszych członków.

Od pewnego czasu, głównym obszarem aktywności Towarzystwa są organizowane cyklicznie konferencje, które na trwałe wpisały się w krajobraz informatycznego życia kraju i cieszą się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród członków PTI. Ma na myśli Wiosenne Szkoły PTI w Świnoujściu, Górskie Szkoły PTI w Szczyrku i Jesienne Spotkania Informatyków w Mrągowie. Ta ostatnia impreza staje się najważniejszym wydarzeniem w życiu Towarzystwa i zajmuje istotną pozycje w działalności środowiska informatycznego. Jesteśmy po inauguracji Spotkań Jesiennych w Mrągowie w nowej, zmienionej formule. Podejmujemy nowe inicjatywy w tym obszarze działalności. O wszystkich organizowanych przez nas imprezach członkowie Towarzystwa są informowani bezpośrednio na adresy wskazane jako kontakt korespondencyjny.

Mimo problemów, prowadzimy dalej, dzięki determinacji Kolegów z Wrocławia, Konkurs na najlepsze prace magisterskie z informatyki. Kończy się kolejna jego edycja, która zgromadziła sporo bardzo dobrych prac. Zamierzamy proponować uczestnikom Konkursu wstąpienie w szeregi Towarzystwa, zapewniając rekomendacje Kolegów uczestniczących w organizacji Konkursu.

Aktywnie współpracujemy z innymi Stowarzyszeniami w sprawach istotnych dla informatyki i informatyków. Na tym polu działalności najciekawszą wydaje się współpraca ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce. W wyniku porozumienia i pracy wspólnego zespołu roboczego mamy nadzieję na opracowanie pierwszej wersji normy zawodowej dla informatycznych systemów F-K. Opracowana przez wspólny zespół wersja normy zostanie poddana krytyce w czasie konferencji, której organizację przewidujemy w połowie kwietnia. Będziemy informować o postępie prac.

Zawarliśmy ramowe porozumienie o współpracy z firmą IBM Polska. Pierwszym, realizowanym od pewnego czasu zadaniem jest opracowanie programu szkolenia w zakresie zarządzania projektami informatycznymi. Zamierzamy na podobnych zasadach współpracować z innymi Firmami.

Polskie Towarzystwo Informatyczne zawsze starało się być prekursorem działań, które wpływają na profesjonalny rozwój informatyki w Polsce. Podejmowanym obecnie przedsięwzięciem jest wdrażanie systemu Europejskiego Komputerowego Prawa Jazdy w Polsce, będącego jednym z działań prowadzonych w krajach Wspólnoty Europejskiej zgodnie z działaniami zmierzającymi do budowy społeczeństwa informacyjnego według Raportu Bangemana. Związane to jest z uczestnictwem PTI w CEPIS i naszym przekonaniem, że działania te będą krokiem w budowie społeczeństwa informacyjnego w Polsce.

Postępujemy zgodnie z zasadą „...że przystępując do CEPIS stawiamy zdecydowany krok w kierunku, w którym PTI pragnie dożyć od początku swego istnienia, w kierunku normalności rozumianej jako europejska cywilizacja, w kierunku normalności, w której zawód informatyka jest szanowany i doceniany, a informatyk czuje się odpowiedzialny za swoje zawodowe postępowanie nie tylko wobec pracodawcy i klienta, lecz także wobec ustalonych norm etycznych swego zawodu", jak pisał Władysław M. Turski w artykule pt. „Dlaczego wstępujemy do CEPIS ?", który ukazał się w Nr 5 Biuletynu PTI z maja 1991 . Decyzja podjęta 5 lat temu, wieloletnie aktywne działanie w strukturach europejskich, zaczyna owocować na naszym krajowym rynku.

Można długo jeszcze prowadzić wyliczankę większych i niniejszych działań podejmowanych przez członków Towarzystwa. Świadczy to o ponownym wzroście aktywności członków i dobrze prognozuje na najbliższą przyszłość. Mamy również świadomość niepowodzeń i pamiętamy o sprawach niepodjętych, a istotnych dla Towarzystwa. Liczymy jednak, że wraz z włączeniem się coraz większej liczby członków do prac Towarzystwa, lista sukcesów będzie coraz dłuższa a lista spraw niepodjętych będzie malała. Serdecznie zapraszamy do współpracy. Listopad 1996

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A