Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     3 / 105 rok X | marzec 1991
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Krótki kurs języka P (19)

Tym niemniej
Zamiast tego rusycyzmu lepiej pisać niemniej jednak, jednakże, pomimo to itp.
 
Unikalny
Ten neologizm pojawił się u nas po drugiej wojnie światowej. Językoznawcy go w zasadzie nie aprobują i proponują zamiast niego przymiotniki rzadki, wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, niecodzienny, pierwszy, szczególny, osobliwy. Jeżeli zależy nam na podkreśleniu związku z rzeczownikiem unikat, to piszmy unikatowy.
 
Uzupełniać
Piszmy uzupełniać czym (nie: przez co).
Zamiast Powyższą analizę uzupełniamy przez oszacowanie pa­rametru k.
Piszmy Powyższą analizę uzupełniamy oszacowaniem parametru k.
 
Wahać się
Tego czasownika nie zaleca się używać w znaczeniu „zmieniać się", „mieścić", „zawierać". Przyjrzyjmy się np. wyrażeniu: napięcie waha się od 100 do 110 V. Chodzi nie o to, że wartość napięcia się waha, lecz że się zmienia lub że się mieści w okreś­lonych granicach bądź też poza te granice nie wykracza.
 
 
Wielkość - wartość
W naukach ścisłych i technice wyrażenie wielkość ma inne zna­czenie niż w języku potocznym, gdyż oznacza nie „wartość" (potocznie zamiast np. wartość siły mówimy wielkość siły), lecz „wielkość (fizyczną)", taką jak prędkość, czas, długość itp. Wartość wielkości fizycznej jest to liczbowo określony jeden z możliwych stanów danej wielkości. W wyrażeniu np. prędkość maksymalna malucha wynosi 110 km/h wielkością jest prędkość, wartością zaś (uzupełnioną jednostką miary) jest 110 km/h.
 
 
Wyjątek
Coraz bardziej upowszechnia się zaczerpnięta z języka rosyj­skiego forma za wyjątkiem zamiast z wyjątkiem.
Zamiast Rozkazy te nie wymagają objaśnień, za wyjątkiem ostat­niego.
Piszmy Rozkazy te nie wymagają objaśnień, z wyjątkiem ostat­niego.
 
Wyjście, wyjściowy
Od potocznego zwrotu punkt wyjścia powstały wyrażenia punkt wyjściowy, stan wyjściowy, warunek wyjściowy, wartość wyjścio­wa itp. Zwłaszcza w tekstach z dziedziny informatyki przy­miotnik wyjściowy nie powinien być używany w znaczeniu „po­czątkowy", „wstępny", gdyż może to prowadzić do nieporo­zumień.
 
Wykorzystać, wykorzystanie
Są to wyrazy dosłownie zbudowane według niemieckich aus­nutzen i Ausnutzung, bardzo u nas rozpowszechnione i nad używane, nie tylko w tekstach z dziedziny informatyki. War~„,i by jednak przypomnieć sobie o istnieniu innych wyrażeń, jed­no- i bliskoznacznych, takich jak używać, użytkować, korzy­stać, stosować, a także użytkowanie, korzystanie, stosowanie itp.
Nadużywanie wyrazów wykorzystać, wykorzystanie razi zwłaszcza w tekstach, w których wyraz wykorzystanie już i tak dość często występuje, jako ogólnie przyjęty termin techniczny. Pisze się m.in. o współczynniku wykorzystania mocy, o wykorzy­staniu pamięci komputera.

                                        

 

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A