Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     2 / 104 rok X | luty 1991
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z prac Oddziału Dolnośląskiego
 
W dniach od 3 do 5 kwietnia 1990 u podnóża Biskupiej Kopy odbyła się III Szkoła Systemy mikrokomputerowe w zarządzaniu gospodarką POKRZYWNA'90. Organiza­torami byli: Koło PTI w Opolu oraz Spółdzielnia Usług Infor­matycznych i Organizacyjnych Infopol, także w Opolu. Celem szkoły było wprowadzenie do tematyki sieci lokalnych, przed­stawienie podstaw projektowania i programowania systemów użytkowych w środowisku rozproszonym, omówienie proble­mów występujących przy eksploatacji sieci, a także umożliwie­nie samodzielnej pracy w sieci.
Tematem wiodącym było oprogramowanie sieciowe NetWare firmy Novell, wygrywające konkursy zachodnich pe­riodyków informatycznych na najlepszą sieć (liczy obecnie 4 mln użytkowników i pracuje na 400 tys. sieciowych ser­werów na całym świecie). Ponad 60 przedstawicieli różnych środowisk informatycznych z zainteresowaniem wysłuchało wystąpień wykładowców z wrocławskiego i warszawskiego śro­dowiska naukowego oraz informatyków-praktyków. W pro­gramie szkoły przewidziano trzy rodzaje zajęć: wykłady, la­boratoria oraz lożę ekspertów. Zajęcia laboratoryjne odbywały się przy trzech komputerach połączonych w sieć ARC-NET z oprogramowaniem Novell SFT NetWare dostarczonym przez PTH Techmex z Bielska-Białej. Nieodzownym elemen­tem konfiguracji, jak się okazało przy wielokrotnych przerwach zasilania, był inteligentny zasilacz awaryjny. Prezentacji sprzę­tu dokonał dyrektor do spraw technicznych Adam Korczowski z Techmetu, on też przedstawił uczestnikom szkoły zagadnie­nie organizacji pracy w sieci i oprogramowanie Novell NetWare.
NetWare 386 v. 3.0 zaprojektowano, aby w pełni wykorzy­stać dużą szybkość i moc obliczeniową procesora 80386. Oto cechy najnowszego wyrobu firmy Novell: elastyczna, "otwarta" architektura modułowa, koncepcja otwartych protokołów, wy­dajny system obsługi plików, dynamiczna konfiguracja zaso­bów, rozszerzony system zabezpieczeń (SFT III), rozwinięte funkcje drukowania, łatwość instalacji i dobrze udokumento­wane środowisko programowe.
System oprogramowania sieciowego omówili autoryzowani dystrybutorzy; jest ich coraz więcej. Doświadczeniem użytko­wnika sieci lokalnej Novell Advanced NetWare 286 v. 2.0 podzielił się Z. Wiśniewski. Mówił o problemach instalacji, zwrócił uwagę na pewność i wysoką klasę wszystkich elemen­tów sieci. Przestrzegał przed kupowaniem oprogramowania sieciowego od nie licencjonowanych dystrybutorów. Można wtedy pozostać bez dobrej dokumentacji, bez możliwości zmia­ny konfiguracji i bez możliwości uaktualniania oprogramowa­nia sieciowego.
Wśród wykładowców występujących w wieczornych lożach
ekspertów najpopularniejszy był, dzięki swemu dużemu doś­wiadczeniu, J. Ubysz z firmy Copact z Warszawy.
W komunikatach mówiono 0 oprogramowaniu użytkowym i o konkretnych rozwiązaniach. Rozwinęła się dyskusja na temat metod i środków walki z wirusami. Uczestnicy szkoły, korzystając z udostępnionego im sprzętu, urządzili małą giełdę systemów.
Program szkoły był następujący:
J. Gruber, L.Z. Misiura - Lokalne sieci komputerowe, charakterystyka, oprogramowanie sieciowe, przegląd rozwiązań firmowych,
J. Ubysz - Oprogramowanie Novell NetWare na tIe systemów operacyjnych lokalnych sieci mikrokomputerowych,
S. Kukuła, W. Czajkowski -Projektowanie i programowanie systemów użytkowych przeznaczonych do eksploatacji w środowi­sku rozproszonym,
A.M. Wierzba - System organizacji komunikacji z użytkownikiem VIDE-2,
Z. Wiśniewski - Doświadczenia użytkownika sieci lokalnej Novell Advanced NetWare 286 v. 2.0,
L.Z. Misiura - Modelowanie dostępu do zdalnych zasobów lokalnej sieci komputerowej,
J. Pająk - System "Obsługa Działu Handlowego".
 
 
W dniach 21 i 22 czerwca 1990 w Opolu odbyły się targi sprzętu i oprogramowania komputerów INFOTARGI'90, zorganizowane przez Spółdzielnię Usług Informatycznych Infopol; stroną merytoryczną targów zajmowało się Koło PTI w Opolu. Wśród wystawców znalazły się znane w wojewódz­twie opolskim firmy informatyczne z Opola (Almatex, EVK, Infopol i Spin) oraz z Gliwic (Elinor) i Warszawy (Copact).
Na targach pokazano dostępne na polskim rynku mikro­komputery PC od XT do 386, laptop, szybkie drukarki igłowe i laserowe, skanery i inne urządzenia zewnętrzne. Z oprogra­mowania oferowano systemy aplikacyjne dla różnych dziedzin gospodarki oraz sieć NetWare. Można było przejrzeć i za­mówić dokumentacje (opisy języków programowania, syste­mów operacyjnych, programów narzędziowych i in.) w języku polskim oferowane przez firmę Intersoftland.
Przekrój zawodowy osób zainteresowanych targami był sze­roki. Oprócz informatyków, księgowych i dyrektorów gości­liśmy także grupę młodzieży oraz całe rodziny z dziećmi. Częstym wymaganiem klientów wobec oferujących systemy aplikacyjne były: możliwość pracy w sieci (najczęściej NetWare) oraz zastosowanie polskich znaków.
W pierwszym dniu targów Koło PTI w Opolu dwukrotnie zapraszało zwiedzających na seminarium "Problemy wdrożenia informatyki - stan obecny i perspektywy". Przedstawiono przy tym również stanowisko Zarządu Głównego PTI w tej sprawie (na podstawie Biuletynów PTI).
Myślę, że INFOTARGI'90 spełniły zakładane cele:
- przedstawiono bogatą ofertę opolskiego, i nie tylko, rynku informatycznego;
- organizując seminarium stworzono forum dyskusyjne; - zawarto kilkanaście umów, nawiązano wiele kontaktów. Zapraszamy do wzięcia udziału w INFOTARGACH'91.
Przewodniczący Kola PTI w Opolu
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A