Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     11 / 101 rok IX | listopad 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Ze świata
 
Wielka Brytania ICL
 
Wyniki. W lutym ICL ogłosiła wyniki swej działalności w roku 1989. Oto one (w milionach funtów):
 
                                                                                   1988                        1989                 Wzrost             
                      Obroty                                                  2607                        2367                     11%                               
                      Zysk operacyjny                                    279                          223                      25%                            
                      Zysk przed opodatkowaniem                278                          230                      21%                      
                      Dywidenda (wypłacona)                        11p                           9p                      22%                    
 
Liczby te ukazują świetną kondycję firmy, zwłaszcza na tle ogólnego osłabienia aktywności w sektorze informatycznym. W ostatnich miesiącach 1989 ICL wysunęła się na trzecią pozycję na rynku komputerów osobistych w Wielkiej Brytanii, po IBM i Amstradzie, a przed firmami Tandon, Apicot i Compaq. Stało się to 15 miesięcy po wprowadzeniu na rynek DRS M30 i 9 miesięcy po zaprezentowaniu DRS M40. Przy­pomnijmy, że firma ICL spóźniła się z produkcją PC w momencie największego popytu na ten sprzęt. Teraz odzy­skuje konkurencyjną pozycję, oferując inteligentne stacje DRS. Nie mamy danych, jak kształtuje się pozycja firmy w tym segmencie rynku w Polsce. Wiemy natomiast, że nie są konku­rencyjne na naszym rynku ceny M30 i M40.
DRS. Rodzina DRS, zarządzanie Unixem, powiększyła się o DRS 6000 (model 40 z zegarem 25 MHz i model 50 z zegarem 33 MHz), o architekturze RISC, z Unix System V 4.0 (AT&T). Nie ma, niestety, zgodności z poprzednikami pracującymi z Unix System V.3. Należy mieć nadzieję, że tym razem firma ICL wybrała standard, choć niektórzy sądzą, że standardy ograniczają wyobraźnię i rozwój. Ale z drugiej stro­ny - ułatwiają pracę użytkownika. Francuscy komentatorzy podkreślają, że jest to istotne wobec zauważalnego osłabienia aktywności ICL w zakresie wspomagania i przygotowania użytkownika do prac nad oprogramowaniem. Pomimo deklara­cji firmy o podnoszeniu jakości usług tego typu (por. Statement of Direction), pod tą opinią się podpisujemy.
 
 
Europa
 Strategia systemów otwartych. Świat się otwiera. W in­formatyce: standardy, kooperacja w zakresie „hard" i „soft", architektura otwarta, przenośność, połączenia sieciowe, powol­ne, ale jednak, wypracowywanie standardu Unixa.
Unix. Bill Gates (Informatique z 9 lutego 1990) twierdzi, że nie istnieje jeden Unix, lecz że są setki różnych wersji tego systemu. Zdaniem Gatesa, Unix nie stanie się masowo eks­ploatowanym systemem operacyjnym, głównie ze względu na przebogate oprogramowanie pod DOS, Windows (sprzedane­go w 2 mln egzemplarzy w roku 1989) i OS/2. Użytkownicy. chcąc zachować swoje systemy i nie inwestować w ich ponowne opracowanie, mogą przechodzić z MS-DOS na Windows lub OS/2. Należy oczekiwać, że w najbliższym czasie będzie znacznie więcej zastosowań z OS/2 niż z Unixem.
Unix nie zachowuje osobistego charakteru maszyn. Jest to, zdaniem Billa Gatesa, zły kierunek. Przyszłość należy do 386 lub 486 z 4MB pamięci, zarządzanych przez DOS skojarzony z Windows. Maszyna za 500 dol. będzie pracować z DOS-em, maszyna zaś za 1500 dol. z Windows. Drożej trzeba będzie zapłacić za OS/2. Ostateczny wybór należy do użytkownika i zależy od jego potrzeb.
Zwolennicy Unixa kontrargumentują, że przejście na ten system nie jest wcale nadmiernie uciążliwe i skomplikowane. Niewątpliwie Amerykanie przykładają dużą wagę do rozwoju Unixa, zwłaszcza jego funkcji ochrony danych i systemów. A trend musi mieć wpływ na rynek światowy. PEN Software Foundation i Unix International uzgodniły zaś standard Unix System V.4.
Siemens i Nixdorf.Siemens, druga co do wielkości firma niemiecka, wykupiła 51% udziałów Nixdorfa. Specjalista „cięż­kiej" informatyki, obecny również na rynku PC, wzmocnił swą pozycję siłami Nixdorfa, uznanego dostawcy sprzętu mikro i mini. W opinii światowej Siemens uchodzi za firmę bard dobrze zarządzaną. Oferuje m.in. rodzinę komputerów 7500 (30 modeli) z systemem operacyjnym BS2004 oraz komputery osobiste z DOS i c~Si2. Również w informatyce pojawił się w Europie niemiecki olbrzym.
 
                                                                                   Opracowała er
                                                           wg User Link z kwietnia 1900
                           i Strategie au Temps Present. z Marca 1990
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A