Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     11 / 101 rok IX | listopad 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

CASE w Polsce
 
 Komputerowe wspomaganie tworzenia systemów informa­tycznych dopiero od kilku lat zdobywa rynki zastosowań infor­matyki. Służące do tego celu produkty programowe pojawiają się pod wspólną nazwą CASE. Są najczęściej dość drogie, stąd obecność ich na polskim rynku należy do wyjątków. Brak prawnej ochrony oprogramowania, o czym tak wiele się mówi w naszym Towarzystwie, zniechęca wielu utalentowanych pol­skich twórców do angażowania się w wytwarzanie oryginal­nych produktów.
   Problematyka CASE pojawiła się sygnalnie w programach pierwszej i drugiej Wiosennej Szkoły PTI. Dopiero obecna, trzecia szkoła w dniach 14-18 maja 1990 w Świnoujściu była poświęcona w całości tej problematyce. Pozyskując wykładow­ców szkoły i uzgadniając treść wystąpień, starałem się dotrzeć do większości kolegów zajmujących się tą tematyką. Udało mi się skompletować w miarę reprezentatywną grupę wykładów, chociaż część ciekawych dokonań w programie szkoły się nie znalazła z powodu innych obciążeń wykładowców lub zbyt późnego mojego kontaktu z nimi.
   Wykładowcy rekrutowali się z Uniwersytetu Gdańskiego, Górnośląskigo Oddziału PTI i Uniwersytetu Szczecińskiego. W programie szkoły znalazły się wykłady o charakterze prze­glądowym oraz omawiające produkty CASE (zagraniczne i krajowe) i doświadczenia płynące z ich użytkowania.
       Stanisław Wrycza z Uniwersytetu Gdańskiego w wykładzie „Aktualne trendy komputerowo wspomaganego tworzenia systemów informatycznych" przedstawił światowe, głównie skandynawskie, spojrzenie na problematykę CASE. Naświet­lenie z innych geograficznie źródeł znalazło się w wykładzie ,,Systemy CASE - problemy, techniki, rozwiązania", który wygłosił Piotr Fuglewicz z Górnośląskiego Oddziału PTI. Pierwszy z tych wykładów dotyczył przede wszystkim „upper case", czyli narzędzi wspomagających proces analizy, w dru­gim zaś wykładzie przeważało zainteresowanie „lower case", czyli narzędziami wspomagającymi fazy wykonawcze projektu i oprogramowania.
Prezentacja najciekawszych wystąpień z konferencji CASE '90 w Sztokholmie była tematem wystąpienia Jacka Szydłow­skiego z Uniwersytetu Szczecińskiego. W konferencji w Sztok­holmie oprócz kol. Szydłowskiego uczestniczyli Wojciech Olej­niczak i Zdzisław Szyjewski, co pozwoliło na wiele porównań stanu badań, zainteresowań oraz doświadczeń krajowych i za­granicznych.
O konkretnych pakietach zagranicznych mówił bardzo cie­kawie Zbigniew Benedykt z Befamy (Bielsko-Biała) w wykła­dzie "Komputerowe wspomaganie budowania systemów me­todą Jacksona - doświadczenia w wykorzystaniu pakietu SPEEDBUILDER". Grzegorz Wapiński z Uniwersytetu Gdańskiego podczas swego wykładu „Techniki wspomagające integrację cyklu życia systemu", uzupełnionego pokazem na sprzęcie, przybliżył nam pakiet GRAFDOC. Nieco odbiega­jący tematycznie od CASE był wykład Tomasza Rawińskiego z Politechniki Gdańskiej „U progu nowego przełomu w tech­nice komputerowej - zestawy komputerowe z łącznością szy­nową jako przyszłościowa postać wielodostępnych zestawów komputerowych". Wykład ten, kontrowersyjny co do sposobu przedstawienia problemu i zawartych w nim konkluzji, wzbu­dził ożywioną dyskusję.
O krajowych dokonaniach była mowa w wykładach Krzysz­tofa Dworakowskiego i Elżbiety Przepióry (Górnośląski Oddział PTI) „Przechowywanie i przetwarzanie danych o złożonych, nieregularnych strukturach" oraz Tadeusza Korniaka, Jacka Milera i Elżbiety Przepióry (Górnośląski Oddział PTI) „Wspomaganie procesu tworzenia systemów użytkowych w praktyce". Ciekawe rozwiązanie z grafiką przedstawił Andrzej Wierzba z Uniwersytetu Warszaw­skiego w wykładzie "System organizacji komunikacji z użyt­kownikiem VIDE-2". Mariusz Klap per z Krakowa po­dzielił się swymi doświadczeniami z tworzenia warsztatu projektanta-programisty. Pełnym pasji i zaangażowania wy­stąpieniem wzbudził duże zainteresowanie i zyskał zapew­ne dalszych zwolenników tworzenia systemów z użyciem Pascala.
Autorski system wspomagający komputerowo warsztat pro­jektanta systemu informatycznego przedstawił zespół z Uni­wersytetu Szczecińskiego w wykładach „Metodologia FAC­TOR" Wojciecha Olejniczaka oraz „Inżynieria informacji J. Mamina" Krzysztofa Gajewskiego. Trzecią Wiosenną Szkołę PTI organizowano w bardzo trudnych warunkach. Podobnie jak rząd, nie przewidzieliśmy tak szybkiego i dużego wzrostu kosztów. Ze względów finanso­wych prawie wcale nie uczestniczyli w szkole pracownicy szkół wyższych; poprzednio grupa ta stanowiła mniej więcej połowę słuchaczy.
Sądzę, że szkoła dostarczyła nowej, przydatnej wiedzy o CASE. Już dzisiaj można stwierdzić, że narzędzia te w Polsce są obecne zarówno w wydaniu zachodnim, jak i krajo­wym, co jest optymistyczną prognozą ich dalszego stosowania.

                                                                      Zdzisław Szyjewski

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A