Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     11 / 101 rok IX | listopad 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z prac Oddziału Górnośląskiego
 
      Oddział Górnośląski zorganizował w dniach 2-4 maja 1990 II Wiosenną Beskidzką Szkołę „Obszary zastosowań informa­tyki". Celem tej szkoły, świadomie innym niż szkół mrągow­skiej i świnoujskiej, było przedstawienie praktykującym pro­gramistom (głównie z Polski południowej) informacji o istnie­jących możliwościach poszerzenia warsztatu zawodowego.
Szkołę otworzyła dr Joanna Kurzok z ISS Katowice wykła­dem o standardach graficznych. Następnie swoimi doświad­czeniami z komputerowego przetwarzania obrazów podzielił się z uczestnikami dr Andrzej Kwiecień z Politechniki Śląskiej. Cykl wykładów związanych z grafiką zamknął mgr inż. Leszek Luchowski z IITiS PAN, mówiąc o systemie analizy obrazów i metodach prezentacji obrazów w systemach wizyjnych. Póź­niej Piotr Fuglewicz opowiedział o komputerowo realizowanej statystyce językoznawczej.
     Drugi dzień szkoły był poświęcony sieciom komputerowym. Dr Józef Maroński z IPI PAN przedstawił informacje o protokole X.400, zastosowaniach poczty elektronicznej, sta­nie rozwoju sieci POLPAK, systemie EDIFACT i wielu in­nych problemach związanych z sieciami. Aleksandra Bojdak z ISS omówiła wymagania dotyczące systemów MAP i TOP oraz podała przykład aplikacji realizowanej w ISS. Dzień zamknął Jan Stożek wykładem o FidoNet - sieci amatorskiej o zasięgu globalnym. Próba połączenia się z siecią przez węzeł zainstalowany w redakcji miesięcznika Komputer niestety się nie powiodła, ze względu na powszechnie znany stan sieci telekomunikacyjnej w Polsce. Uzupełnieniem tematyki siecio­wej była informacja przedstawiciela firmy Soft-tronik (będącej wraz z firmą BASF sponsorem imprezy) na temat oprogramo­wania sieciowego wykorzystywanego w tej firmie.
     Trzeci dzień szkoły był dniem systemów czasu rzeczywiste­go. Dr Krzysztof Nałęcki z Politechniki Śląskiej mówił o tym, kiedy system można nazwać systemem czasu rzeczywistego i co to naprawdę znaczy. Wojciech Trojniar z IITiS PAN z Gliwic przedstawił praktyczne realizacje i problemy związa­ne z tworzeniem systemów czasu rzeczywistego. Dr Marek Średniawa z Politechniki Warszawskiej prezentował metodolo­gię tworzenia systemów czasu rzeczywistego z użyciem narzę­dzia opartego na specyfikacji w języku SDL, a dr Paweł Gizbert-Studnicki z UJ omówił analogiczne narzędzia oparte na Smalltalku. Sesję uzupełnił komunikat T. Tomalskiego o systemie sterowania załadunkiem miału węglowego.
     Uczestnicy szkoły sprawiali wrażenie zadowolonych. Fre­kwencja na wykładach była dobra. Prezentacje programów na komputerze przeciągały się do późnej nocy. Programy oddane do powszechnego użytku każdy z uczestników mógł przegrać na dyskietkę podarowaną przez firmę BASF. Materiały wyda­no w trzech odrębnych zeszytach, które można jeszcze kupić po cenach kosztów w Górnośląskim Oddziale PTI, 40-014 Katowice, ul. Mariacka 6, tel. 538-102 (Katowice). Pod tym adresem można już rezerwować miejsca na przyszłoroczną szkołę, która odbędzie się również w Szczyrku, w dniach 7-10 maja 1991 i będzie prawdopodobnie poświęcona warsztatowi pracy programisty (sieci i wielodostęp, bazy danych, narzędzia programowe). Organizatorzy proszą również o kontakt wszyst­kich, którzy chcieliby być wykładowcami szkoły o takiej tema­tyce.
                                      Piotr Fuglewicz
 
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A