Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     9-10 / 99-100 rok IX | wrzesień-październik 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Sprawozdanie Głównej Komisji Rewizyjnej
 
I. Działalność statutowa
 
Zgodnie z uchwałą II Zjazdu PTI za podstawowe kierunki działalności statutowej przyjęto: działalność w dziedzinie kształcenia informatycznego (z uwzględnieniem konferencji, szkoleń, działalności wydawniczej i informacyjnej oraz popula­ryzatorskiej); działalność w kierunku podniesienia rangi zawo­dowej informatyka; działalność w kierunku podnoszenia zna­czenia prac badawczych i opiniotwórczych PTI na forum kra­jowym; dbałość o podnoszenie poziomu prac realizowanych w ramach działalności gospodarczej ze szczególnym uwzględ­nieniem zwiększenia udziału prac badawczych, rozwojowych i opiniotwórczych.
 
Kształcenie informatyczne. W okresie działalności między­zjazdowej PTI dopracowało się cyklicznej formy konferencji w ośrodkach krajowych (m.in. Mrągowo, Świnoujście, Szczyrk) oraz szeregu jednorazowych konferencji tematycznych. Konfe­rencje te były organizowane zarówno przez ZG, jak i oddziały. Zakres i kierunek tych konferencji uznaje się jako zgodny z za­leceniami uchwały Zjazdu i wystarczający. Ponadto PTI pro­wadziło szkolenia typu kursowego, organizowane w ramach działalności gospodarczej. Ze względu na niezbyt korzystne relacje finansowe i brak własnej bazy szkoleniowej działalność ta nie przyjęła charakteru masowego i nie związała w ogólnym odczuciu Towarzystwa ze szkoleniem informatycznym. Brak również było bardziej- rozbudowanej działalności popularyza­torskiej, co dało się odczuć negatywnie na tle rosnącej reklamy działalności drobnych spółek oferujących sprzęt i usługi infor­matyczne. Ten rodzaj działalności PTI w odczuciu GKR kształtuje się słabo.
 
Działalność wydawnicza i informacyjna kształtowała się różnie w poszczególnych jednostkach organizacyjnych. Obok Biuletynu PTI wydawanego przez ZG były drukowane wydaw­nictwa tematyczne przez poszczególne oddziały. Aktywność wydawniczą PTI należy ocenić jako średnią, wątpliwość budzi m.in. wysoki koszt utrzymania Biuletynu PTI, który z jednej strony jest bardzo ważny dla zachowania integralności środo­wiska, a z drugiej strony dość ubogi repertuar tematyczny nie rokuje nadziei na jego rentowną edycję. Sytuację pogarsza m.in. wysoki koszt dystrybucji w drodze przesyłek pocztowych. Problem ten poddaje się pod obrady Zjazdu.
W dziedzinie działalności opiniotwórczej i doradczej nie od­notowano równiej bardziej znaczących akcji o charakterze ogólnokrajowym. Nie negując wartości wystąpień poszczegól­nych kolegów na łamach prasy fachowej i w publikatorach, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że bardzo mały procent publi­kacji jest sygnowanych przez Towarzystwo, nie jest również podkreślana przez autorów sprawa członkostwa PTI. Propo­nuje się Zjazdowi podjęcie uchwały zobowiązującej członków Towarzystwa do akcentowania w wystąpieniach publicznych przynależności do PTI, jak również zaakcentowania koniecz­ności wzmożenia działań opiniotwórczych dla Zarządu następ­nej kadencji.
 
Podnoszenie rangi zawodowej. W dziedzinie działalności na rzecz podnoszenia rangi zawodu można odnotować działania pozytywne. Największe wysiłki ZG odnosiły się do stworzenia ekonomicznych i prawnych podstaw działania zawodowego w drodze prawnej ochrony własności intelektualnej ze szczegól­nym uwzględnieniem ochrony oprogramowania. Należy tu od­notować zarówno osobiste wystąpienia publiczne członków ZG, jak i wystąpienia w imieniu Towarzystwa kierowane do władz państwowych. Pod naciskiem wystąpień i sytuacji zewnętrznej nieprzychylny początkowo klimat uległ radykalnym zmianom
i rokuje nadzieję na uregulowanie stosunków prawnych w za­kresie oprogramowania na przestrzeni najbliższego roku.
Bardzo cennym elementem podniesienia rangi prac było również uzyskanie porozumienia z Ministerstwem Finansów co do sposobu oceny prac informatycznych z punktu widzenia systemu podatkowego. Uzyskane rezultaty zostały co prawda częściowo zniweczone zmianą ustaw podatkowych, niemniej jednak należy wysoko ocenić zarówno wysiłki ZG na tym polu, jak również precedensowy charakter stworzonych porozumień.
Jako ujemną stronę działalności ZG należy odnotować zaha­mowanie działań dla uzyskania uprawnień do nadawania stopni specjalizacji zawodowej. Sprawa ta wzbudziła już pewne pro­testy. Wnioskujemy, aby Zjazd rozważył celowość podejmo­wania dalszych działań na rzecz uzyskania uprawnień specja­lizacyjnych bądź też ukierunkował dalsze starania na utworze­nie listy rzeczoznawców informatyków w ramach Towarzystwa lub na szczeblu Ministerstwa Przemysłu.
 
Podnoszenie znaczenia prac badawczych i opiniotwór­czych w działalności gospodarczej.
   Działalność szkoleniowa i opiniotwórcza w pracach PTI stanowi około 20% i jest po­dyktowana wymaganiami rynku. Podnoszenie udziału tej dzia­łalności w całokształcie działań PTI było prowadzone głównieprzez kierowanie części zysków z działalności gospodarczej na działalność publikacyjną. Postuluje się, aby w drodze podjęcia odpowiednich kroków informacyjnych i reklamowych zwięk­szyć pozycję Towarzystwa jako niezależnego eksperta na forum krajowym oraz aby rozpatrzyć ewentualną możliwość zróżni­cowania narzutów zależnie od charakteru pracy.
 
Podnoszenie poziomu prac realizowanych w ramach działalności gospodarczej. Obecna forma prowadzenia dzia­łalności gospodarczej rozmija się znacznie z dążeniami do ode­grania przez PTI wiodącej roli zawodowej w Polsce. Rozbież­ności te wyrażają się głównie w minimalnym wpływie popiera­nia określonych form i narzędzi pracy na konkretne rozwiąza­nia uzyskiwane w ramach umów. Postuluje się, aby wobec to­czącej się dyskusji na temat ewentualnego oddzielenia działal­ności statutowej od gospodarczej rozważyć na forum Zjazdu ewentualność systemu wewnętrznych odbiorów prac połączo­nych z opiniowaniem ich poziomu. Wydaje się, że działania takie są konieczne dla podniesienia znaczenia PTI jako organi­zacji gwarantującej najlepszy poziom kwalifikacji zawodowych.
 
II. Działalność organizacyjna
 
Komisja Rewizyjna po zapoznaniu się z dokumentacją pracy ZG stwierdza, że Zarząd działał zgodnie z wymogami statuto­wymi odnośnie do częstości spotkań i trybu ich organizacji. Jednocześnie należy podkreślić, że uregulowania statutowego wymaga kwestia modyfikacji składu ZG i zarządów oddziałów w przypadku permanentnego nieuczestniczenia w pracach osób ze względu na ich pozostawanie za granicą lub powołanie na stanowisko wykluczające pracę w PTI. Równocześnie stwierdza się, że nie odnotowano przypadków zahamowań w rozwoju organizacyjnym Towarzystwa, tj. powoływaniu oddziałów i kół. Na podkreślenie zasługuje również dobra obsługa administra­cyjna przy utrzymujących się skąpych zasobach lokalowych. Nie odnotowano nadmiernego wydatkowania środków na cele organizacyjne.
Innym problemem zasługującym na uwagę jest tryb ustala­nia wysokości ~ i egzekwowania składek członkowskich. Ze względu na ustalenia statutowe wysokość składek pozostała nie zmieniona od czasu ostatniego Zjazdu i pozostaje w rażącej sprzeczności z kosztami działalności organizacyjnej. Wniosku­jąc o dokonanie stosownych zmian statutowych, GKR zwraca uwagę na potrzebę zdecydowanego egzekwowania zobowiązań finansowych członków PTI i szersze stosowanie restrykcji wobec członków uchylających się od terminowego regulowania składek.
 
III. Działalność gospodarcza
 
    GKR stwierdza, że działalność gospodarcza PTI była utrzymywana w profilu zgodnym z kierunkiem statutowej działalności Towarzystwa. Prowadzenie tej działalności jako zintegrowanej z działalnością statutową nie powodowało zasadniczych kolizji, chociaż jest krytykowane jako utrudniające działalność administracyjną. Zagadnienie wyodrębnienia tej działalności poleca się szczególnie uwadze Zjazdu. Od strony formalnej, tj. trybu zawierania i rozliczania umów, GKR nie stwierdza uchybień. Kontrola księgowa była przeprowadzana w odniesieniu do działalności w latach 1987-1989 z wynikiem pozytywnym.
     Jednocześnie stwierdza się, że nastąpił sukcesywny spadek liczby zawieranych umów. Wynika to m.in. z aktualnie obowiązujących przepisów podatkowych zrównujących Towarzystwo z innymi podmiotami gospodarczymi. Dla pobudzenia tej działalności wnioskuje się, aby Zjazd rozważał możliwość udzielenia zgody na rozszerzenie działalności gospodarczej i polecił rozbudowę zakresu tej działalności szczególnej uwadze nowego ZG.
     GKR dokonała również analizy operacji finansowych wykonanych przez ZG i stwierdza, że były one prowadzone zgodnie z interesami PTI.
 
               
IV. Wnioski końcowe
 
    Na podstawie dokonanej analizy działalności towarzystwa w okresie międzyzjazdowym GKR wnioskuje o rozpatrzenie przez Zjazd następujących kwestii: a) ustalenia wytycznych polityki finansowej Towarzystwa, a w szczególności trybu rozliczeń z oddziałami i kołami, upoważnienia ZG do rozszerzenia zakresu prowadzonej działalności gospodarczej oraz trybu podejmowania istotnych decyzji finansowych; b) zmian w statucie obejmujących: ustalenie wysokości wpisowego i składek członkowskich przez ZG, umożliwienie Zarządowi zmian w jego składzie w przypadku nieuczestniczenia niektórych jego członków w pracach ZG oraz uprawnienie Zarządu do ustalenia wysokości minimalnych wpłat od członków wspierających PTI.
    Główna Komisja Rewizyjna zgłasza Zjazdowi wniosek o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu.
Podpisali: Elżbieta Wiśniewska, Zbigniew Odrowąż-Sypniewski,  
Adam Bukowy i Elżbieta Kierczuk
 
 
 
Sprawozdanie Głównego Sądu Koleżeńskiego
  
   W okresie sprawozdawczym do GSK PTI wpłynęła jedna skarga, sformułowana w piśmie kol. Piotra Fuglewicza z Kato­wic, a dotycząca „niedostatecznego nadzoru Zarządu Głównego PTI nad działaniem Komisji stowarzyszeniowej do spraw na­dawania stopni specjalizacyjnych z informatyki". Skarga, dato­wana 12 marca br., wpłynęła do mnie (via Zarząd Główny) 25 marca br. Zgodnie z §§14 i 4 Regulaminu Postępowania Sądów Koleżeńskich powołałem (30 marca br.) komplet orze­kający w składzie: kol. kol. Stanisław Majdak, Krzysztof Zie­liński (z powodu wyjazdu zagranicznego zastąpiony przez kol. Elżbietę Barszczewską-Waldeker) i Jan Węglarz (przewodni­czący). Zwróciłem się także do kol. prezesa A. Bliklego z prośbą o ustosunkowanie się do złożonej skargi. W odpowiedzi otrzy­małem (30 kwietnia br.) pismo od kol. J. Bańkowskiego, prze­wodniczącego Komisji stowarzyszeniowej do spraw specjaliza­cji zawodowej (datowane 18 kwietnia br.), opisujące kolejne działania w przedmiotowej sprawie. Pismo to przesłałem (7 maja br.) kol. P. Fuglewiczowi z zapytaniem, czy w świetle przedstawionych wyjaśnień podtrzymuje swe zarzuty. Kol. Fu­glewicz postanowił zawiesić swą skargę w związku ze zbliżają­cym się Walnym Zjazdem Delegatów PTI.
 
     Przewodniczący Jan Węglarz
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A