Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     9-10 / 99-100 rok IX | wrzesień-październik 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Sprawozdanie Zarządu Głównego z działalności PTI
     
Polskie Towarzystwo Informatyczne w dniu 7 maja 1990 r. liczyło 1934 członków. Wśród ogólnej liczby członków jest 99 członków założycieli.
      W latach 1987-1989 przyjęto do Towarzystwa ogółem 815 członków; 303 osoby z listy członków skreślono, głównie z po­wodu niepłacenia składek.
      Od poprzedniego Zjazdu PTI minęły trzy lata, z których dwa upłynęły w warunkach postępującego kryzysu polityczno gospodarczego. Mimo stałej gotowości Towarzystwa do kon­struktywnego dialogu o losach polskiej informatyki, nie mie­liśmy zbyt wielu okazji do jego prowadzenia, a wygłaszane przez nas tezy - najczęściej w formie wypowiedzi publicy­stycznych - nie spotkały się z żadnym odzewem.
     Po uformowaniu rządu koalicyjnego Zarząd Towarzystwa ogłosił gotowość pełnej współpracy z rządem w dziele poprawy stanu polskiej informatyki. Odbyło się kilka spotkań Prezesa m.in. z Ministrem Przemysłu, kierownictwami Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Finansów. Należy mieć nadzieję, że w nowych warunkach współpraca z administracją państwową okaże się bardziej owocna. Zjazd powinien potwierdzić pra­gnienie włączenia się Towarzystwa do dzieła rekonstrukcji kraju i zobowiązać nowo wybrane władze Towarzystwa do realizacji służącej temu polityki.
 
 
Działalność statutowa Towarzystwa
 
Na obecnym Zjeździe odbywa się wręczenie medali zwycięz­com drugiej edycji Konkursu im. J. Trybulskiego na najlepsze gospodarcze zastosowania informatyki; delegaci mają więc mo­żliwość osobistej oceny wyników tego konkursu. Tradycyjny konkurs na najlepsze prace magisterskie z informatyki, organi­zowany - podobnie jak Konkurs im. J. Trybulskiego - przez Oddział Dolnośląski, przerywa kryzys. Na ostatni konkurs (w roku akademickim 1988/89) wpłynęło kilkanaście prac; jest to co prawda liczba zbliżona do plonów podobnych konkursów organizowanych przez inne towarzystwa, oznacza jednak wy­raźne zmniejszenie zainteresowania naszym konkursem.
Kontynuowaliśmy regularne wydawanie Biuletynu PTI. Dzięki niemu dysponujemy bieżącym źródłem drukowanej informacji o naszej działalności. Trzeba jednak zauważyć, że zainteresowanie członków Towarzystwa aktywną współpracą z biuletynem jest niewielkie, redakcja stanowczo nie skarży się na nadmiar materiałów. Utrzymanie Biuletynu PTI, a nawet jego rozszerzenie, jest możliwe i byłoby pięknym wykorzysta­niem tradycji, której już się dorobiliśmy. Wymaga jednak zde­cydowanego zwiększenia aktywności członków Towarzystwa, jego oddziałów, kół i sekcji.
W okresie sprawozdawczym PTI podjęło inicjatywę częścio­wego finansowania wydawania książek informatycznych. W jednej konkretnej sprawie zawarto porozumienie z WNT; koszty wydawnicze wzrastają jednak tak gwałtownie, że nie jest pewne, czy na kontynuowanie tego rodzaju inicjatyw będzie nas stać.
W roku akademickim 1988/89 PTI przyznało stypendia naukowe pięciu członkom Towarzystwa na łączną sumę 2 mln 970 tys. zł. Jeden ze stypendystów złożył już kolokwium habilitacyjne.
Wobec stałego oporu władz NOT nie udało się doprowadzić do końca sprawy nadawania stopni specjalizacyjnych z infor­matyki. Wydaje się, że w nowym klimacie i przy nowych zasa­dach kształtowania uposażeń problem jest mniej istotny niż w latach ubiegłych. Ewentualne zamknięcie sprawy wymaga jednak decyzji Zjazdu.
Realizując wytyczne Uchwały II Zjazdu prowadziliśmy stałą działalność na rzecz prawnego uregulowania problemów włas­ności oprogramowania i właściwego honorowania jego twórców. Zarząd Główny powołał w tym celu specjalną komisję, która opracowała przyjęte przez władze Towarzystwa „Stanowisko w sprawie ochrony prawnej oprogramowania" i projekt odpo­wiednich zapisów prawnych. Dokumenty te zostały szeroko rozpropagowane, a następnie przedłożone Komisji Inicjatyw i Prac Ustawodawczych Senatu Rzeczpospolitej Polskiej wraz z naszym wnioskiem o wszczęcie postępowania legislacyjnego. Nasze stanowisko zyskało też poparcie Ministerstwa Przemysłu, Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń oraz Mi­nisterstwa Edukacji Narodowej. Wydaje się jednak, że problem ochrony oprogramowania stanowi tylko jeden z aspektów większej całości - kwestii stworzenia warunków rozwoju prze­mysłu usług informatycznych, o którym mówimy szerzej w innym miejscu referatu.
Zgodnie z Uchwałą II Zjazdu, w październiku 1988 roku odbyła się uroczysta konferencja poświęcona czterdziestoleciu polskiej informatyki. Konferencja ta zgromadziła wielu pionie­rów i sporo osób zainteresowanych historią naszej dyscypliny. Wygłoszone referaty zostały opublikowane przez PTI, a potem przedrukowane w czasopiśmie Informatyka.
Komisja do spraw informatyki w oświacie we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej opracowała zasady orga­nizacji ogólnokrajowego konkursu informatycznego dla mło­dzieży szkolnej, który ma być przeprowadzany corocznie po­czynając od roku szkolnego 1990/91. Komisja zajmowała się również ustaleniem zasad współpracy merytorycznej Towarzy­stwa w wydawaniu czasopisma dla nauczycieli Komputer w szkole.
 
 
Działalność oddziałów
 
III Zjazd zamyka proces organizowania trzech oddziałów naszego Towarzystwa: Dolnośląskiego, Małopolskiego i (Górno­śląskiego. W trakcie bieżącej kadencji można było zaobserwo­wać utrwalenie takiej oto specjalizacji oddziałów:
·         prowadzenie konkursów na najlepsze prace magisterskie i najlepsze wdrożone rozwiązania informatyczne (Oddział Dol­nośląski);
·         promocja firm komputerowych (Oddział Górnośląski; 9 seminariów);
·         działalność wydawnicza (Oddział Górnośląski; 7 opracowań);
·         szkoły i konferencje (Oddziały Górnośląski i Małopolski; Szczyrk, Krynica i Softarg);
·         współpraca ze szkolnictwem (Oddział Dolnośląski; Wakacje z komputerem i Ferie z komputerem);
·         uruchomienie ośrodka szkoleniowego (Oddział Małopolski). Jak widać z powyższego zestawienia, w oddziałach dominuje działalność szkoleniowo-informacyjna, co należy uznać za zja­wisko zdecydowanie pozytywne.
Do mankamentów działalności oddziałów trzeba zaliczyć zbyt mały wysiłek kierowany na tworzenie kół (oprócz Wrocła­wia i Krakowa) oraz niewielki zasięg działalności wydawniczej. W zakresie tzw. bazy materialnej należy odnotować fakt wypo­sażenia biur oddziałów w sprzęt komputerowy, co powinno usprawnić pracę oraz pozwolić na rozszerzenie zakresu działal­ności.
Wypada zauważyć, że w ostatniej kadencji nadal nie udało się powołać Oddziału Mazowieckiego, co jest dziś wręcz nie­taktem.
 
 
Działalność kół
 
W ostatniej kadencji liczba kół zwiększyła się o jedno - Koło w Sandomierzu. Wykazało się ono znacznym dorobkiem w za­kresie szkoleń i pomocy dla młodzieży szkolnej.
W działających kołach przeważają imprezy o charakterze od­czytowo-seminaryjnym oraz jest nadal udzielana pomoc pla­cówkom oświatowym w uruchamianiu i prowadzeniu labora­toriów komputerowych.
Należy dobrze oceniać działanie Koła w Szczecinie, będące­go organizatorem Sekcji informatyki w zarządzaniu i dwóch ogólnopolskich imprez: Szkoły wiosennej PTI i stałego semina­rium „Informatyka w zarządzaniu" w Julinie.
Wysiłkiem Koła w Gdańsku została uruchomiona Centralna Biblioteka Towarzystwa, gromadząca wiele serii raportów za­granicznych instytucji informatycznych, publikacje PTI (mate­rie ze szkół, konferencji itd., których jest wcale niemało) i dary książkowe. Biblioteka wydaje biuletyn o nabytkach i mo­że prowadzić wypożyczenia pocztowe.
Obserwując działalność kół należy zwrócić uwagę na pewną istotną prawidłowość: lepsze efekty osiągają koła środowiskowe niż funkcjonujące w ramach jednego przedsiębiorstwa, które zamykają się na ogół w problemach dręczących informatykę tej firmy.
Z pewnym żalem należy odnotować niewielką aktywność kół warszawskich oraz zanik działalności Koła w Białymstoku i Koła w Lublinie.
 
Działalność sekcji
 
Jednym ze statutowych celów Towarzystwa jest popieranie działalności naukowej i naukowo-technicznej we wszystkich dziedzinach informatyki. Prace w tym zakresie Towarzystwo realizuje w sekcjach tematycznych. Są one powoływane przez Zarząd Główny. Najczęściej powołanie sekcji następuj z inicjatywy grupy członków PTI zainteresowanych określoną tematyką.
Dotychczas powołano następujące sekcje (w nawiasach rok powołania): Sekcję formalnych metod inżynierii oprogramowa­nia (1983), grafiki komputerowej (1986), informatyki w zarzą­dzaniu (1986), języka Ada (1983), języków informacyjno-lo­gicznych (1982), Klub użytkowników systemów komputero­wych ICL (1983), Klub użytkowników systemów komputero­wych Riad (1986), Sekcję metodyki i dokumentacji projektów i programów (1987), modelowania i oceny działania systemów komputerowych (1982), systemów z bazą wiedzy (1986), syste­mów mikrokomputerowych (1984), Klub mikrokomputerów osobistych przy Oddziale Dolnośląskim, Klub mikrokompute­rów szesnastobitowych Koła w Poznaniu, Międzyszkolny klub mikrokomputerowy przy Oddziale Dolnośląskim, Szkolny klub mikrokomputerowy Koła w Poznaniu, Sekcję zastosowań mi­krokomputerów w nauczaniu dzieci niepełnosprawnych (1986) i Sekcję zastosowań informatyki w medycynie (1987).
Sekcje grupują od kilkunastu do kilkudziesięciu członków. Każda z sekcji określa swój regulamin i formy działalności. Najczęściej działalność ta polega na organizowaniu odczytów;= seminariów, kursów lub konferencji. Sekcje gromadzą publi­kacje, nawiązują kontakty z producentami sprzętu, rozpowsze­chniają informacje o prowadzonych pracach itp. Działalność ta nie jest ograniczana przez władze Towarzystwa; sekcje same ustalają plany swojej pracy, samodzielnie dysponują przyzna­nymi im funduszami. Jedynie w razie większych wydatków jest konieczna zgoda Zarządu Głównego.
Poprzedni Zjazd Towarzystwa ocenił pozytywnie prace szko­leniowe sekcji i zalecił ich kontynuowanie. W ostatniej kadencji działalność sekcji rozwijała się rozmaicie. Oprócz sekcji dobrze pracujących i mających rzeczywiście duże osiągnięcia, jak np. Klub użytkowników systemów komputerowych ICL, Sekcja modelowania i oceny działania systemów komputerowych, Sekcja języka Ada, Sekcja informatyki w zarządzaniu, Sekcja metodyki i dokumentacji projektów i programów - są sekcje, które w dłuższych okresach praktycznie działalności nie prowa­dziły. Jest to niewątpliwie zjawisko niepokojące i wymaga ono głębszej analizy ze strony nowych władz Towarzystwa.
Działalność szkoleniowa jest prowadzona nie tylko przez koła, oddziały i sekcje, lecz także przez Zarząd Główny. Wymienić tu należy zwłaszcza cieszące się nie malejącym powodzeniem coroczne Szkoły Jesienne PTI w Mrągowie.
 
 
Współpraca z zagranicą
 
Do ważnych osiągnięć Towarzystwa należy zaliczyć podjęcie współpracy z Międzynarodową Federacją Przetwarzania Infor­macji (IFIP). PTI nie jest członkiem IFIP wobec sprzeciwu PAN monopolizującej oficjalne stosunki Polski z międzynaro­dowymi stowarzyszeniami naukowymi. Byliśmy jednak organi­zatorami trzech posiedzeń grup roboczych IFIP w Polsce, a także współfinansowaliśmy udział polskich informatyków, których referaty zostały przyjęte na Kongres IFIP w San Fran­cisco. Jest to o tyle ważne, że PAN - będąca oficjalnym człon­kiem IFIP - na to pieniędzy nie znalazła, choć swego przed­stawiciela na ten kongres wysłała.
Dobrze układała się współpraca Sekcji - Klubu użytkowni­ków systemów komputerowych ICL z Międzynarodową Fede­racją klubów ICL. Kongres tej federacji, zorganizowany w Pol­sce przez naszą sekcję w roku 1988, zyskał dobrą opinię i był przykładem wzorowej organizacji.
Od początku kadencji do marca 1989 sprawami współpracy z zagranicą zajmował się prezes PTI. W marcu ub. r. Zarząd Główny powołał Komisję zagraniczną.
           Działalność zagraniczna Zarządu Głównego w kadencji 1987­1990 koncentrowała się na wymianie korespondencji z zagra­nicznymi towarzystwami informatycznymi zainteresowanymi współpracą z PTI. W tym okresie listy z deklaracją współpracy wymieniono z następującymi towarzystwami zagranicznymi: Gesellschaft fur Informatik e.V. z RFN oraz Federacion Espa­nola de Sociedados de Informatica z Hiszpanii. Zainteresowa­nie współpracą z PTI wyraziły następujące towarzystwa: Union of Bulgarian Mathematicians, CS Vedeckotechnicka Spolećnost z Czechosłowacji, Lithuanian Society of The Computerists oraz IEEE Computer Society z USA. Wszystkim zaintereso­wanym towarzystwom przesłano materiały o PTI. Mimo kilka­krotnych prób, współpracy z węgierskim John von Neumann Society nawiązać się nie udało.
Odrębnym przejawem działalności zagranicznej Zarządu Głównego było nawiązanie kontaktów w dziedzinie prawnej ochrony oprogramowania z kilkoma firmami prawniczymi i to­warzystwami informatycznymi z Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanady i USA. Kontakty te ułatwiły opracowanie stanowiska PTI w sprawie prawnej ochrony oprogramowania w Polsce.
 
Działalność gospodarcza Towarzystwa
 
W ostatniej kadencji była kontynuowana działalność gospo­darcza, w ramach której wykonano wiele prac badawczo-usłu­gowych z dziedziny informatyki. Od początku tej kadencji PTI działa zgodnie z decyzją Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług o prowadzeniu działalności gospodarczej, co uniemożli­wiło rozszerzenie działalności i zakresu prowadzonych prac. Dla sprawowania nadzoru nad działalnością gospodarczą oraz wypracowywania propozycji dotyczących polityki gospodarczej Towarzystwa i form jej prowadzenia Zarząd Główny powołał w roku 1987 Komisję do spraw działalności gospodarczej; pra­cowała ona w składzie siedmioosobowym, grupując przedstawi­cieli Zarządu Głównego i oddziałów.
Zgodnie z przyjętymi zasadami, większość realizowanych prac dotyczyła szkoleń i kursów, ekspertyz, analiz i projektów koncepcyjnych oraz tworzenia oprogramowania. Konsekwent­nie przestrzegano zasady, że kierownikiem pracy może być wyłącznie członek PTI.
Główne dane dotyczące prowadzonych prac ilustruje nastę­pujące zestawienie:
 
                          1987      1988       1989
Liczba zawartych umów                          343                   441                        283
Wartość umów (tys. zł)                        370 504      792 788                 104 306
   Średnia wartość umowy (tys. zł)                                  1 080                      1 798                     3 690
Liczba wykonawców                              2 535             3 097                     2 239
 
Zdając sobie sprawę z możliwego spadku liczby umów, na początku 1989 roku Zarząd Główny i Komisja do spraw dzia­łalności gospodarczej podjęli prace nad celowością wyodrębnie­nia tej działalności i realizowania jej w innych formach gospo­darczych, np. fundacji lub spółki. Ze względu jednak na zmie­niające się przepisy i brak stabilnych zasad gospodarczych nie wyodrębniono dotychczas działalności gospodarczej, natomiast rozpoczęto prace nad modyfikacją jej zakresu, np. organizowa­nie ogólnodostępnych szkoleń i kursów, dochodowych i na bardzo wysokim poziomie.
Prowadzenie działalności gospodarczej pozwoliło na finanso­wanie działalności statutowej Towarzystwa bez jakichkolwiek dotacji zewnętrznych. Zysk z działalności gospodarczej w kolej­nych latach kształtował się następująco: 1987: 62 012 tys. zł, 1988: 107135 tys. zł, 1989: 157 755 rys. zł.
 
Stan finansowy Towarzystwa
 
Podstawowe informacje o stanie finansowym Towarzystwa w poszczególnych latach zamieszczono w materiałach uzupeł­niających. Tutaj podajemy tylko zdolność finansową Towarzy­stwa na dzień 1 stycznia 1990 po sporządzeniu bilansu za rok 1989 (w tys. zł).
 
                             1987       1988       1989
Wpływy                                                 86049             266 503           487 524
Wydatki                                                13 263              85 657           153 982
Wynik (działalności statutowej              62012             107135            333542
 i gospodarczej oraz stan majątku)
 
Postępująca inflacja zmusza - zdaniem ustępującego Za­rządu - do ustalenia nowej wysokości składki członkowskiej PTI, wyrażonej w jednostkach relatywnych.
 
 
Administracja Towarzystwa
 
Administrację PTI tworzą pracownicy etatowi i zatrudnieni na podstawie umowy-zlecenia. Struktura zatrudnienia jest na­stępująca.
Zatrudnienie etatowe: Zarząd Główny 9 osób (8 etatów), Oddział Dolnośląski 4 osoby (2 etaty) i Oddział Górnośląski 3 osoby (2 etaty).
Zatrudnienie na podstawie umowy-zlecenia: Zarząd Główny 2 osoby, Oddział Dolnośląski 2 osoby, Oddział Górnośląski i Oddział Małopolski 3 osoby; koła, sekcje 3 osoby.
Usługi administracji dotyczą zarówno działalności statutowej, jak i gospodarczej.
 
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A