Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     8 / 98 rok IX | sierpień 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Krajowe projekty sieci komputerowych (II)
 
1. Wybrane komponenty sieci KASK
       
        Spośród nowych produktów powstających w ramach pro­gramu KASK warto zwrócić uwagę na dwa istniejące już w formie prototypowej, a dotyczące sprzętu, który zyskuje w kraju coraz szersze upowszechnienie. Pierwszym takim pro­duktem jest oprogramowanie sieciowe dla komputerów R-34 oraz serii IBM 43xx. W odróżnieniu od powstałego oprogra­mowania dla R-32, cechuje je całkowita niezależność od wcześ­niej użytkowanego oprogramowania. Użytkownik komputera, nie tracąc dotychczasowych aplikacji ani nie dokonując ich modyfikacji, zyskuje dodatkową możliwość pracy w sieci. Osią­ga się to posadawiając oprogramowanie sieciowe oraz dotych­czas eksploatowane w IBM-owskim nadsystemie VM. Ceną tego rozwiązania jest - jak pokazują eksperymenty - kilku­procentowe zmniejszenie wydajności całego systemu kompute­rowego.
        Drugim produktem jest oprogramowanie mikrokomputerów IBM PC jako inteligentnych terminali. Terminal, dołączany do węzła podsieci transmisji danych, pełni funkcje stacji trans­feru plików. Jest przy. tym istotne, że może on dynamicznie przełączać się z sieciowego na lokalny tryb pracy. Oznacza to np., że pracując w lokalnym systemie DOS można jednocześ­nie oczekiwać na zrealizowanie uprzednio -Zamówionego trans­feru plików.
        Zbudowane komponenty mogą być także wykorzystane do budowania sieci funkcjonujących niezależnie 'od sieci KASK. Rozpowszechnienie tych rozwiązań poza środowiskiem uczel­nianym będzie zależało w decydującym stopniu od resortu łączności. Dalszym celem programu KASK jest utworzenie krajowej sieci komputerowej opartej na standardach ISO/OSI.
 
2. Inne projekty
 
     Do innych prac nad rozległymi sieciami komputerowymi należą: projekt SKJS/2 (Sieć Komputerowa Jednolitego Systemu) realizowany w latach 1984-1986 przez Politechnikę Wrocławską i Instytut Komputerowych Systemów Automaty­ki i Pomiarów oraz projekt TELE JS-M realizowany obecnie przez IKSAiP.
Efektem projektu SKJS/2 było oprogramowanie sieci kom­puterowej złożonej z R-32 jako komputerów obliczeniowych oraz teleprocesorów EC 8371 pełniących równocześnie funkcję komputerów czołowych i węzłów podsieci transmisji danych. Chodziło o wytworzenie sieci, która w całości byłaby oferowa­na przez jednego producenta sprzętu komputerowego. Usługi oraz standardy w sieci SKJS były prawie takie, jak w sieci MSK. Badania testowe pilotowej instalacji złożonej z kompu­terów ośrodków obliczeniowych IKSAiP-u i Politechniki za­kończyły się potwierdzeniem poprawnego funkcjonowania sie­ci. Pomimo pozytywnych wyników oraz wcześniejszych zamie­rzeń budowy kolejnej wersji sieci z wykorzystaniem R-34, prace zakończyły się na pierwszej wersji. Powodem była cen­tralnie powzięta decyzja wyboru IBM-owskiej sieci SNA jako zasadniczego kierunku rozwoju dla krajowego przemysłu kom­puterowego. Trzeba też odnotować fakt, że - mimo propozy­cji NBP - wdrożenie sieci SKJS/2 nie nastąpiło z powodu „braku zainteresowania" prawnego właściciela oprogramo­wania.
Projekt TELE JS-M opiera się na koncepcji SNA opraco­wanej przez IBM w latach siedemdziesiątych, a więc w okre­sie, gdy rozpoczynano prace nad tworzeniem standardów mię­dzynarodowych. Aczkolwiek bardzo rozpowszechnione, sieci tego rodzaju są obecnie bądź modyfikowane, bądź zastępowane sieciami akceptującymi standardy ISO. Projekt ten jest wy­czerpująco omówiony w pracy .
 
3. Uwagi końcowe
 
Obecnie w Polsce nie funkcjonuje trwale rozległa sieć kom­puterowa. Istniejące konfiguracje sieci KASK mają ciągle charakter eksperymentalny. Sytuacja ta nie zmieni się dopóty, dopóki nie powstanie publiczna sieć transmisji danych. Łączność krajowa należy do najgorszych w państwach europej­skich. Podjęto wprawdzie decyzję importu węzłów przyszłej sieci transmisji danych POLPAK, ale wymaga to najpierw uzyskania zezwolenia COCOM na transfer nowej technologii. Pozytywnym symptomem jest także opracowanie przez Ośro­dek Badawczo-Rozwojowy Telekomunikacji TELPRO w War­szawie, a więc placówki mocno związanej z resortem łączności, prototypu węzła mikroprocesorowego CP-8, który przeszedł pomyślnie próby eksploatacyjne, m.in. w sieci KASK, i jest dostępny obecnie jako produkt handlowy.
Są prowadzone prace nad dwoma typami sieci ISO/OSI ­przez środowiska uczelniane wykorzystujące rozwiązania sieci KASK, oraz SNA - przez przemysł komputerowy na pod­stawie oprogramowania firmowego IBM, pozyskiwanego w różnorodny sposób. Wielu użytkownikom będzie prawdo­podobnie obojętny typ sieci, jaki mieliby stosować - intereso­wać ich będzie wyłącznie sprawne jej funkcjonowanie. Obecnie jednak rozwiązania KASK stanowią już konkretną ofertę han­dlową, podczas gdy TELE JS-M ofertę taką dopiero przygoto­wuje. Światowy rozwój sieci zmierza wyraźnie ku rozwiąza­niom ISO-wskim. Rozwiązania te akceptują w coraz szerszym zakresie producenci sprzętu komputerowego, w tym także IBM. Szczególne znaczenie zyskują te koncepcje w zachodniej Europie w miarę przybliżania się terminu jej integracji gospodarczej.
Prognoza rozwoju sieci w Polsce oparta na „interpolacji" dotychczasowej ich historii byłaby bardzo pesymistyczna. Będą jednak pojawiać się zagrożenia, które wymuszą pewien rozwój. Na przykład tak jak obecnie sprawna automatyczna łączność telefoniczna warunkuje podejmowanie pewnych ini­cjatyw gospodarczych, podobnie w niedługim czasie wymaga­nie to rozszerzy się na dostęp do poczty elektronicznej i usługi transferu plików. Znamienny jest fakt, że kraje EWG przewi­dują całkowite przejście na komputerowe systemy prowadzenia i rozliczania transakcji handlowych oraz zapowiadają, iż każda operacja wprowadzania informacji nie zapisanej na nośniku komputerowym będzie pociągać dodatkową, solidną opłatę. Należy też odnotować pewne zjawiska pozytywne: pojawiła się możliwość dołączenia się do zachodnioeuropejskiej sieci EARN (European Academic Research Network), zaintereso­wanie sieciami deklaruje coraz większa liczba instytucji, poten­cjalni użytkownicy czekają na dostęp do poczty elektronicznej itp. Formuje się więc pewna grupa nacisku na resort łączności, a sam resort rezygnuje z dotychczasowego monopolu na usługi telekomunikacyjne. Sprostanie oczekiwaniom jutra wymaga namysłu i przygotowań już dzisiaj. Nawet przejmowanie ob­cych rozwiązań nie będzie możliwe bez samodzielnie zdobyte­go doświadczenia przy realizacji własnych projektów.
 
Literatura
 
1. Kociatkiewicz P.: Stan obecny i rozwój systemów teleprzetwarza­nia danych w Instytucie Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów, Prace Naukowe Centr. Obl. Pol. Wr. 1989, 9, Konfe­rencje 4, Sieci komputerowe - projektowanie, zastosowania, eks­ploatacja, s. 159-173.
                                                                                                       Zbigniew Huzar

                                                Centrum Obliczeniowe Politechniki Wrocławskiej

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A