Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     7 / 97 rok IX | lipiec 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Ze świata
 
Ważna decyzja Departamentu Handlu
   
    Brytyjski tygodnik Computing z 2 marca br. donosi, że De­partament (Ministerstwo) Handlu USA powziął decyzję włą­czającą obrót oprogramowaniem do obszaru działania ustawo­dawstwa antydumpingowego (unfair trade laws). Oznacza to, że jeśli Departament Handlu uzna, iż importowane oprogra­mowanie jest oferowane w USA po cenie niższej niż rzeczy­wisty koszt jego wytworzenia (tnie development cost), to bę­dzie ono obłożone specjalną, bardzo wysoką opłatą celną import tariff). Wedle cytowanego tygodnika, karnym opłatom celnym może podlegać np. import oprogramowania będącego handlową wersją programów opracowanych przez zespoły ko­rzystające z jakichkolwiek subsydiów, w tym - przede wszyst­kim - rządowych i międzynarodowych. Wysokie cło nałożono już na oprogramowanie pochodzące z Singapuru, gdzie rządo­wy Instytut Informatyki i opracowywał programy komputerowe sprzedawane później na rynku światowym przez prywatne przedsiębiorstwo CSA (Computer Services Advisors). Z po­dobnymi restrykcjami spotka się też zapewne oprogramowanie oferowane przez firmy europejskie biorące udział w progra­mach Esprit Eureka, jak wiadomo finansowanych ze źródeł rządowych.
    W tygodniku Computing wyraża się przypuszczenie, że głów­nym celem powziętej decyzji jest ochrona amerykańskich firm programistycznych przed konkurencją ze strony firm zagra­nicznych, korzystających z tańszej siły roboczej lub rządowych programów rozwoju. To ostatnie dotyczy w szczególności Ja­ponii, gdzie rząd podjął poważne wysiłki w celu zbudowania liczącego się przemysłu programistycznego (którego dotychczas tam raczej nie ma!). Bazujące zaś na taniej sile roboczej prze­mysły informatyczne rozwinęły się już w Indiach, Brazylii, Irlandii i na Filipinach; z tych krajów pochodzi najwięcej opro­gramowania konkurującego na rynku amerykańskim z rodzi­mymi wyrobami.
Powołując się na E. Yourdona, jednego z najbardziej zna­nych ekspertów z dziedziny przemysłowej inżynierii oprogra­mowania, autor doniesienia w tygodniku Computing zauważa, że kraje rozwijające się stosują czteroetapową strategię zdobycia istotnego udziału w amerykańskim rynku oprogramowania, którego globalną wartość szacuje się na 120 mld dol. Otóż kraje te najpierw - w etapie pierwszym - eksportują programistów, którzy zdobywają zaufanie Amerykanów do kwalifikacji zawo­dowych programistów z danego kraju. Etap drugi to wytwarza­nie oprogramowania na zamówienie i pod nadzorem firm ame­rykańskich, ale już w kraju. W etapie trzecim pojawia się eksport na rynek amerykański gotowego oprogramowania stan­dardowego. Etap czwarty, najbardziej lukratywny, to eksport specjalnego oprogramowania i usług informatycznych, w któ­rych dany kraj celuje. (Brazylia na przykład, kraj ze stałą hiper­inflacją, może poszczycić się znakomitymi nadążnymi systema­mi bankowymi - real-time banking software.)
W zakończeniu doniesienia w tygodniku Computing stwierdza się, że w połączeniu z dającym się ostatnio zaobserwować nasi­leniem zabiegów firm amerykańskich o przyznanie ochrony pa­tentowej programów i o zwiększenie zakresu ich ochrony pra­wem autorskim, decyzja Departamentu Handlu USA zdaje się świadczyć o zamiarze zamknięcia amerykańskiego rynku przed importowanym oprogramowaniem, tj. o zamiarze uniemożli­wienia tego, by zagraniczna konkurencja mogła przekroczyć granice między etapem drugim a trzecim.
 
          Szperacz
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A