Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     7 / 97 rok IX | lipiec 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Krajowe projekty sieci komputerowych (I)
 
1. Wstęp
Pierwsze projekty rozległych sieci komputerowych powstały na świecie w końcu lat sześćdziesiątych, pierwsze realizacje ­na początku lat siedemdziesiątych. Obecnie liczba sieci na świecie sięga setek i, po okresie żywiołowego ich tworzenia, zauważa się zahamowanie tempa powstawania nowych; rozra­stają się natomiast funkcjonujące już sieci. Pogłębia się integra­cja telekomunikacji z informatyką - pojawia się wizja global­nej sieci komputerowej na wzór światowego systemu łączności telefonicznej. Jednym z istotnych przejawów przeniknięcia informatyki do telekomunikacji jest obecnie rozwijana i już częściowo stosowana koncepcja zintegrowanych systemów komunikacji ISDN (Integrated Services Digital Network) mających służyć transmisji danych, fonii i wizji.
Początkowe zamierzenia wykorzystania sieci komputerowych okazały się całkiem inne od zastosowań, które dominują współ­cześnie. Na przykład nie sprawdził się pomysł korzystania z sieci do równomiernego rozłożenia obciążeń pracujących w niej komputerów obliczeniowych. Najpowszechniejszą obecnie usługą jest poczta elektroniczna, służąca do przesyłania krót­kich informacji tekstowych i graficznych zarówno między instytucjami, jak i pojedynczymi osobami. Druga w kolejności jest usługa transferu i zdalnego dostępu do plików, głównie w systemach rozproszonych baz danych. Do innych usług należą: zdalne wprowadzanie i wykonywanie zadań oraz zdalny dostęp do systemów komputerowych. Chociaż mniej rozpowszechnio­ne, usługi te są jednak bardzo istotne, gdyż wiążą się na ogół z dostępem do centrów superkomputerowych.
W rozwoju sieci komputerowych należy zwrócić szczególną uwagę na proces unifikacji rozwiązań, prowadzony pod kątem zapewnienia możliwości współpracy w jednej sieci komputerów różnych firm, z różnym oprogramowaniem systemowym. Prace normalizacyjne były prowadzone przez ISO, a także przez CCITT. W wyniku tych prac przyjęto model odniesienia (OSI RM - Open Systems Interconnection Reference Model), de­komponujący funkcje wykonywane przez współpracujące syste­my komputerowe na siedem ~.warstw funkcjonalnych. Są one uporządkowane hierarchicznie: warstwa wyższa korzysta z usług warstwy niższej. Cztery dolne warstwy obejmują trans­misję danych, piąta warstwa służy do prowadzenia sesji, szósta - do ustalania wspólnej prezentacji wymienianych dan5•ch, w siódmej zaś umieszcza się aplikacje. Zakres usług każdej z warstw jest objęty standardem, podobnie są standaryzowane protokoły, czyli zasady komunikacji w obrębie danej warstwy. Prace standaryzacyjne nie zostały jeszcze ukończone i obecnie prowadzi je ISO w ramach podkomitetu TC97/SC21.
W Polsce o sieciach komputerowych zaczęto mówić pod ko­niec lat siedemdziesiątych, a pierwsze projekty - realizować na początku lat osiemdziesiątych. Ciągły brak publicznej pod­sieci transmisji danych powoduje, że zrealizowane projekty sieci pozostają w fazie działania eksperymentalnego.
 
2. Projekt Międzyuczelnianej Sieci Komputerowej
Międzyuczelniana Sieć Komputerowa (MSK) była pierwszym realizowanym w Polsce projektem rozległej, sieci kom­puterowej. Podstawowe jej założenia, sformułowane na po­czątku lat osiemdziesiątych, były następujące:
- sprzęt komputerowy miał być produkcji krajowej lub krajów RWPG (chodziło o uniezależnienie się od nieosiągalne­go wówczas w kraju sprzętu i oprogramowania zachodnioeuro­pejskiego);
- oprogramowanie sieciowe miało być w całości zaprojekto­wane i uruchomione w kraju (wynikało to z potrzeby utworze­nia kadry projektantów i realizatorów sieci);
- sieć miała być heterogeniczna i otwarta (oznaczało to akceptacją modelu ISO i przyjęcie tych wszystkich standardów usług i protokołów, które wówczas istniały).
Zbudowana i uruchomiona w roku 1984 eksperymentalna instalacja sieci MSK te założenia spełniała. Podczas dwuletniej eksploatacji przeprowadzono praktyczną weryfikację wykona­nego oprogramowania i sprzętu komunikacyjnego. Należy zwrócić uwagę, że komputery w sieci MSK oprócz R-320 nie były wyposażone przez producentów w urządzenia do tele­transmisji. W związku z tym należało je dopiero zaprojektować i wykonać - chodziło tu głównie o adaptery liniowe.
Komputery obliczeniowe (Odra 1305, R-32) są dołączane ~ podsieci transmisji danych za pośrednictwem komputerów czo­łowych (Odra-1325, EC8371), które przejmują główny ciężar związany z prowadzeniem transmisji, a ponadto pełnią rolę koncentratorów terminali sieciowych. Podsieć transmisji da­nych pracuje w reżimie komutacji pakietów, zgodnie ze stan­dardem X.25 według CCITT.
Zakres prac programowych obejmował oprogramowanie od podstaw (bez bazowego systemu operacyjnego) węzłów podsieci (SM-3, SM-4, Mera-60) oraz komputerów czołowych, nato­miast oprogramowanie komputerów obliczeniowych polegało na opracowaniu aplikacji sieciowych w środowisku standardo­wych systemów operacyjnych. Usługi użytkowe oferowane przez wytworzone oprogramowanie obejmowały:
- pracę z terminala sieciowego w systemie wielodostępnym (George-3/MOP, OS/"TSO) dowolnie wybranego komputera obliczeniowego;
- przesyłanie krótkich komunikatów między dowolnymi terminalami sieciowymi;
- transfer sekwencyjnych zbiorów znakowych między kom­puterami obliczeniowymi;
- dostęp konwersacyjny do systemu wyszukiwania infor­macji w bibliograficznej bazie danych (system INSPEC na Odrze 1305 udostępniający fragment bazy INSPEC);
- serwis informacyjny o zasobach komputerów obliczenio­wych. Przegląd założeń i wyników programu MSK przedstawiono w pracy [2], pełne zestawienie standardów sieci MSK zawiera praca [1]. Standardy sieci MSK są zgodne, w zakresie czterech dolnych warstw, ze standardami międzynarodowymi; dla pozo­stałych warstw opracowano własne standardy na postawie ma­teriałów roboczych ISO oraz narodowych standardów brytyj­skich
 
.
3. Projekt Krajowej Akademickiej Sieci Komputerowej
     
      Kontynuacją MSK jest program KASK realizowany w ra­mach CPBR 8.13 „Budowa Krajowej Akademickiej Sieci Komputerowej", koordynowanego przez Politechnikę Wro­cławską. Prace rozpoczęte w roku 1986 były prowadzone w dwóch kierunkach. Pierwszy polegał na wzbogacaniu wcze­śniejszych usług. Rozpoczęto prace m.in. nad włączeniem no­wych komputerów obliczeniowych (komputery rodziny Riad 2, typu IBM 43xx oraz typu Vax), wykorzystaniem mikrokompu­terów typu IBM PC jako inteligentnych terminali oraz    
oprogramowaniem poczty elektronicznej. Wymienione bazowe opro­gramowanie sieciowe jest wykonywane przez Centrum Obli­czeniowe Politechniki Wrocławskiej. Ważne użytkowo są prace prowadzone przez
Bibliotekę Główną Politechniki Wrocławskiej nad oprogramowaniem systemów zarządzania i wyszukiwania w bazach danych. Drugi kierunek prac polegał na upowszech­nianiu dotychczas wykonanego oprogramowania. Z powodu trudności w uzyskaniu wydzielonych linii międzymiastowych rozwijano sieć tworząc regionalne sieci komputerowe. Powstały w ten sposób m.in. sieci łączące głównie uczelniane ośrodki obliczeniowe na terenie Wrocławia, Gliwic i Katowic, Poznania oraz Torunia.
W związku z przejęciem przez KASK standardów MSK sieć ta nie jest całkowicie zgodna z ISO. Jest ona jednak zgodna z ewentualną publiczną podsiecią transmisji danych opartą na standardzie X.25. Wdrażanie międzynarodowych standardów w wyższych warstwach jest przewidywane w następnym etapie prac.
 
Literatura
1. Bilski E. (red.): Protokoly w Międzyuczelnianej Sieci Komputerowej. Wyd. Pol. Wr., Wrocław 1987.
2. Huzar Z., Kaliś A., Kociatkiewicz P.: Projekty i realizacje sieci kom­puterowych, Prace Naukowe Centr. Obl. Pol. Wr. 5, Konferencje 3. Sieci komputerowe - teoria, technika zastosowania, 1987, s. 82-99.
 Zbigniew Huzar
                 Centrum Obliczeniowe
        Politechniki Wrocławskiej
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A