Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     6 / 96 rok IX | czerwiec 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Kongres IFIP’89
 
                Zeszłoroczny Kongres IFIP’89 był już jedenastym z kolei spotkaniem zawodowych informatyków i matematyków, tym razem w San Francisco w Kalifornii. Jak podaje oficjalny program, kongres jest najważniejszym wydarzeniem w programie działalności IFIP. Odbywa się raz na trzy lata i gromadzi specjalistów z wielu dziedzin informatyki — zarówno naukowców, jak i użytkowników, którzy na kongresie mogą wiele się nauczyć oraz wymienić doświadczenia. Dzięki PTI i sponsorowi z Uniwersytetu w New Castle upon Tyne miałem przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w kongresie. Tym razem został on zorganizowany przez American Federation of Information Processing Societies (amerykański odpowiednik PTI) i sponsorowany przez wiele renomowanych organizacji i firm komputerowych, jak np. AT&T i Apple. Tematem przewodnim kongresu było hasło: “Lepsze narzędzia dla profesjonalistów”, a kongres miał stworzyć możliwość wybitnym reprezentantom różnych gałęzi informatyki przedstawienia ich najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii informatycznej.
                W dniu otwarcia kongresu, tj. 28 sierpnia ub. r., referaty przewodnie wygłosili profesorowie D. E. Knuth i J. Young. Na program techniczny, w którym uczestniczyłem, składało się 11 równocześnie prowadzonych sekcji o następujących nazwach:
1.     Podstawowe narzędzia
2.     Języki i systemy operacyjne
3.     Komunikacja i systemy rozproszone
4.     Systemy informacyjne
5.     Inżynieria oprogramowania
6.     Superkomputery
7.     Narzędzia dla VLSI–CAD
8.     Automatyzacja usług
9.     Automatyzacja fabryk
10. Edukacja
11. Komputery i społeczeństwo
                Omówię teraz pokrótce przebieg tych sekcji, mimo że ich równoległość uniemożliwiała śledzenie przebiegu każdej z nich.
                W pierwszej sekcji przedstawiono osiągnięcia dotyczące ograniczeń i praw rządzących obliczeniami komputerowymi. Wygłoszono referaty na temat modeli, systemów formalnych, algorytmów i sieci komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem równoległości, rozproszenia, komunikacji, poprawności, efektywności i niezawodności obliczeń. Powyższe teorie znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach informatyki omawianych w pozostałych sekcjach.
                Wykłady w drugiej sekcji dotyczyły funkcyjnych i logicznych metod programowania oraz języków obiektowych, z czasem rzeczywistym, języków dla baz danych i programowania równoległego. Dyskusja toczyła się wokół wpływu nowych koncepcji na architekturę systemów komputerowych i wzajemnego oddziaływania pomiędzy człowiekiem a komputerem.
                W trzeciej sekcji przedstawiono osiągnięcia w dziedzinie metod specyfikacji i weryfikacji komunikujących się systemów rozproszonych. W ramach podsekcji “Specyfikacja systemów rozproszonych” wygłosiłem referat pt. “Logika temporalna dla lokalnego specyfikowania systemów współbieżnych”, w którym przedstawiłem język formalny służący do opisywania i dowodzenia własności programów i systemów współbieżnych. Konstrukcja tego języka umożliwia automatyzację procesu dowodzenia poprawności dla tzw. systemów o skończonej liczbie stanów.
                Obrady w czwartej sekcji dotyczyły różnych typów systemów informacyjnych, takich jak systemy doradcze i bazy danych. Mówiono o teoretycznych podstawach modeli reprezentowania wiedzy i wiary (belief) oraz różnych metodach wnioskowania formalnego.
                W piątej sekcji koncentrowano się na metodach inżynierii oprogramowania ze szczególnym uwzględnieniem wspomagania procesu programowania. Mówiono o wpływie nowych metod na jakość i niezawodność oprogramowania oraz o efektywności pracy z użyciem tych metod.
                W następnej sekcji zajmowano się technologią oprogramowania i oprzyrządowania dla superkomputerów (tj. nowej generacji szybkich i równolegle pracujących komputerów). Mówiono o osobistych superkomputerach, równoległych architekturach i sztucznej inteligencji.
                W ramach siódmej sekcji dyskutowano nad problemami związanymi z rozwojem technologii VLSI.
Wskazano na potrzebę szybkiego rozwoju narzędzi do wspomagania różnych faz procesu projektowania
układów scalonych.
                Referaty w następnych dwóch sekcjach dotyczyły automatyzacji usług i fabryk. Przedstawiono zastosowanie technologii informatycznej do projektowania, planowania i produkcji.
                W ramach sekcji poświęconej edukacji mówiono o nowych metodach nauczania informatyki oraz używania komputerów na poziomie uniwersyteckim. W tej sekcji Polskę reprezentowali dr Kwiatkowski i Kaliś, którzy przedstawili pracę pt. “Metoda nauczania architektury nowych komputerów”.
                Ostatnia, jedenasta sekcja, dotyczyła zależności pomiędzy komputerami a społeczeństwem. Omawiano w niej m. in. związek rozwoju cywilizacji z technologiami komputerowymi.
                Oprócz tzw. programu technicznego w trakcie trwania kongresu można było obejrzeć wystawę publikacji naukowych ukazujących się nakładem wydawnictw ACM Press, Academic Press, Addison–Wesley i in. oraz wystawę komputerów i najnowszych osiągnięć w dziedzinie oprogramowania (Hewlett–Packard, IBM, NEC, Hitachi i in.). Największe wrażenie zrobił na mnie mały osobisty komputerek firmy Hewlett–Packard mający pamięć dużej maszyny, który dzięki systemowi wieloprocesorowemu mógł wykonywać jednocześnie kilka zadań.
                Na zakończenie tego krótkiego sprawozdania kilka słów o samym San Francisco. Jest to prześliczne miasto zbudowane na wzgórzu, poprzecinane siecią prostopadłych ulic i przyciągające tysiące turystów. Do atrakcji — oprócz zabytkowego tramwaju, złocistego mostu i chińskiej dzielnicy — należy także położona w niewielkiej odległości od miasta słynna (z więzienia) wysepka Alcatraz. Kilka miesięcy temu San Francisco bardzo ucierpiało w czasie trzęsienia ziemi. Każdy, kto obserwował zmysł organizacyjny i pracowitość mieszkańców tego miasta, nie ma wątpliwości, że będzie ono sumiennie i szybko odbudowane.

Wojciech Penczek

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A