Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     5 / 95 rok IX | maj 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z prac Dolnośląskiego Oddziału PTI
 
                Dnia 20 października 1989 odbyło się walne zebranie członków Koła nr 2 Dolnośląskiego Oddziału PTI. Podsumowano dotychczasową działalność i wybrano nowe władze koła. Koło nr 2 działa w Kombinacie PZL–Hydral od 22 września 1986. Główne cele działalności koła to: doskonalenie metod efektywnego wykorzystania informatyki w przedsiębiorstwie, podnoszenie poziomu wiedzy zawodowej i kwalifikacji członków oraz innych osób zajmujących się realizacją systemów informatycznych, popularyzacja zagadnień informatyki i jej zastosowań oraz umacnianie pozycji zawodowej informatyków w przedsiębiorstwie.
                Dla zrealizowania tych celów wykorzystano następujące formy działalności: udział w seminariach i szkoleniach przygotowywanych przez koło i inne organizacje; organizowanie szkoleń na temat informatyki i prezentowanie twórczego dorobku pracowników Ośrodka Informatyki na forum kombinatu; organizację ogólnopolskiego seminarium po zakończeniu I Konkursu im. Jerzego Trybulskiego i prezentację systemu informatycznego, który powstał w kombinacie i uzyskał pierwszą nagrodę w tym konkursie; reprezentowanie interesów środowiska informatyków wobec innych stowarzyszeń naukowo–technicznych działających w przedsiębiorstwie oraz wobec kierownictwa przedsiębiorstwa; praca na rzecz ukazania roli informatyki w zarządzaniu przedsiębiorstwem i w osiąganiu większej efektywności gospodarowania (wynikiem tych działań było uzyskanie satysfakcji prestiżowej i materialnej w postaci przyznania zakładowej specjalizacji zawodowej 8 członkom koła; inny pozytywny skutek — to pozyskanie kadry kierowniczej i osób związanych z systemem informatycznym do lepszej i szerszej współpracy w rozwoju zastosowań informatyki).
                Uzyskane wyniki były możliwe dzięki finansowej pomocy Dolnośląskiego Oddziału PTI. Zbyt mało osiągnięto jednak w doskonaleniu metod efektywnego wykorzystania w kombinacie opracowanych rozwiązań informatycznych. Zamierzano bowiem w większym stopniu wprowadzić system informatyczny do struktury organizacji zarządzania przedsiębiorstwa tak, aby Ośrodek Informatyki mógł oddziaływać na organizację zarządzania i ją modyfikować. Przeszkody były zewnętrzne i wewnętrzne. Wśród pierwszych dominował brak możliwości egzekwowania zmian koniecznych do uzyskania pełnych wyników systemu informatycznego. Do przeszkód wewnętrznych należy trudna sytuacja kadrowa i mała sprawność, działania ośrodka NOI. Poprawa na tym polu powinna stać się składnikiem programu działania koła także w latach następnych.
                W dyskusji dobrze oceniono działalność koła, zwłaszcza zaś jego udział w konkursie im. Jerzego Trybulskiego i seminarium, na którym przedstawiono nagrodzone rozwiązanie informatyczne. Dużym uznaniem cieszyły się także cykliczne szkolenia kadry kierowniczej kombinatu. Udział członków koła we wszelkiego rodzaju szkoleniach organizowanych przez Zarząd Główny i Oddział Dolnośląski przyczynił się do zwiększenia wiedzy zawodowej członków. Zachęca się do kontynuowania tego kierunku działania, a także korzystania z biblioteki PTI w Centrum Obliczeniowym Politechniki Wrocławskiej. Zaproponowano ściślejszą współpracę z Klubem Użytkowników Systemów Komputerowych Riad.
                W dyskusji poruszono także problem wykorzystania sprzętu mikrokomputerowego i jego miejsca w systemie informatycznym. Koło powinno zapewnić sobie wpływ na podejmowanie decyzji w tej sprawie. W celu zwiększenia siły oddziaływania koła uznano za konieczne dążenie do zwiększenia liczby jego członków. Za program działania zarządu przyszłej kadencji uznano kontynuację prac dotychczasowych, uzupełnionych postulatami zgłoszonymi w toku dyskusji.
                Zebrani członkowie koła jednogłośnie udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi i wybrali nowy zarząd koła w następującym składzie: kol. Józef Ważny — przewodniczący, Bogumiła Ostrowska–Woźniak — sekretarz i Bożena Leszczyńska — członek zarządu.
Józef Ważny
 
* * *
 
                Dnia 24 października 1989 odbyło się walne zebranie członków Koła w Lubinie, na którym: podsumowano działalność koła, udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi oraz wybrano nowy zarząd w następującym składzie: kol. Ryszard Moroz — przewodniczący, Barbara Pietras — członek zarządu i Henryk Wilhelmi — członek zarządu.
                Odbyła się dyskusja dotycząca dalszej działalności koła. Głównymi jej tematami były: zintensyfikowanie aktywności członków i sympatyków oraz sytuacja informatyków jako grupy zawodowej.
Ryszard Moroz
 
* * *
 
                Koło nr 1 Dolnośląskiego Oddziału PTI zostało powołane 26 września 1986. Siedzibą koła jest Instytut Cybernetyki Technicznej Politechniki Wrocławskiej. Dziś liczy ono 20 członków.
                Główne tematy, którymi zajmuje się koło, to: technika mikroprocesorowi, grafika komputerowa i lokalne sieci komputerowe. Podczas trzyletniej działalności koła wygłoszono 53 referaty dotyczące w większości powyższej tematyki. Przedmiotem referatów były m. in. transputery i mikroprocesory 80286, w dziedzinie grafiki komputerowej omawiano m. in. monitory graficzne, graficzne systemy operacyjne, urządzenia wspomagające CAD, systemy przetwarzania obrazów, a także stacje odbioru satelitarnych danych meteorologicznych. Część referatów dotyczyła współczesnych kierunków rozwoju informatyki, m. in. sieci Petriego i ich zastosowań oraz mikrokomputerowych systemów pomiarów i diagnostyki. Autorami referatów byli zarówno członkowie koła, jak i goście z innych ośrodków krajowych i zagranicznych (W. Brytania).
                Członkowie koła uczestniczyli również w szkołach i konferencjach (zastosowanie mikrokomputerów w przemyśle, szkoły PTI w Mrągowie, szkoła Mikrokomputer’88). Koło współuczestniczyło w organizacji III Międzynarodowej szkoły Mikrokomputer’88 w Bierutowicach oraz IV i V Międzynarodowej Konferencji RELCOMEX’87 i ’89.
                Zebrani członkowie koła dnia 25 października 1989 jednogłośnie udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi i wybrali zarząd koła w następującym składzie: kol. Maria Chałon — przewodnicząca, Janusz Biernat — sekretarz i Wojciech Zamojski — członek zarządu.
Maria Chałon
 
* * *
 
                Działalność Międzyszkolnego Klubu Mikrokomputerowego w roku 1989, podobnie jak w latach ubiegłych, dotyczyła pomocy szkołom we wprowadzaniu informatyki. Tradycyjnie już zarząd klubu współpracował z Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej.
1.     Współpraca klubu ze szkołami podstawowymi. Kontynuowano rozpoczęte w październiku 1988 zajęcia Klubu Komputerowego dla czterech grup uczniów z dwóch wrocławskich szkół podstawowych. Zajęcia odbywały się w Laboratorium Techniki Cyfrowej Instytutu Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej. Głównymi zadaniami klubu było zapoznanie uczniów ze sprzętem mikrokomputerowym oraz nauka programowania. W czerwcu dokonano podsumowania rocznej działalności. Na spotkaniu uczniów z opiekunami i dyrekcją szkół wręczono wszystkim uczniom dyplomy, a najlepszym — nagrody rzeczowe. Na spotkaniu tym uznano za celowe kontynuowanie zajęć przez następny rok. Dlatego też od października 1989 są prowadzone zajęcia dla trzech grup uczniów (w tym dla jednej grupy uruchomiono kurs początkowy).
2.     Współpraca z Kuratorium Oświaty i Wychowania polegała na stałym udziale przedstawicieli klubu w posiedzeniach, na których omawiano zagadnienia informatyzacji szkół, a także uczestniczeniu w ocenie programów komputerowych przeznaczonych do zajęć dydaktycznych dla młodzieży.
3.     Członkowie klubu uczestniczą w pracach Komisji Atestacji przy Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej oraz współpracują z zarządem fundacji w zakresie komputeryzacji (akcja ciągła).
Kazimierz Herlender
 
* * *
 
                Dnia 23 listopada 1989 odbyło się ostatnie posiedzenie Zarządu Oddziału Dolnośląskiego w kończącej się kadencji, na którym:
   omówiono przygotowania do II Walnego Zgromadzenia Oddziału PTI;
   przedyskutowano pierwszą wersję preliminarza finansowego oddziału na rok 1990;
   przyjęto do Towarzystwa dwóch członków zwyczajnych;
   podziękowano wszystkim członkom zarządu za dotychczasową pracę.
Z.M.
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A