Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     4 / 94 rok IX | kwiecień 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

II Walne Zgromadzenie Dolnośląskiego Oddziału PTI
 
                25 listopada 1989 odbyło się we Wrocławiu II Walne Zgromadzenie Dolnośląskiego Oddziału PTI*. W porządku obrad, którym przewodniczył kol. Czesław Daniłowicz, znalazły się następujące sprawy: przyjęcie regulaminu obrad i regulaminu wyborów, wybory komisji mandatowej i komisji wnioskowej, referat sprawozdawczy Zarządu Oddziału, wybory Prezesa i pozostałych władz Oddziału, wybory 22 delegatów na i III Walny Zjazd Delegatów Towarzystwa, dyskusja i powzięcie uchwał Zgromadzenia.
                Referat ustępującego Zarządu wygłosił prezes Oddziału kol. Zygmunt Mazur.
Referat sprawozdawczy (grudzień 1985 — listopad 1989)
 
                Od chwili Zgromadzenia Oddział Dolnośląski rozwija się prężnie. 17 grudnia 1985 liczył on 218 członków zwyczajnych; obecnie jest ich 327. W regionie dolnośląskim jest 36 członków wspierających nasze Towarzystwo.
                W Oddziale Dolnośląskim działają cztery koła terenowe: w Opolu, w Lubinie oraz we Wrocławiu (2 koła). Na terenie Oddziału istnieją także sekcje i kluby.
                Oddział nasz ściśle współpracuje z centralnymi władzami i komisjami PTI. Bierzemy udział w pracach Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej, Głównego Sądu Koleżeńskiego, Komisji do Spraw Działalności Gospodarczej, Komisji do Spraw Nadawania Stopni Specjalizacyjnych i Komisji Zagranicznej PTI.
                Wielu z nas uczestniczyło w konferencjach organizowanych przez Towarzystwo. Braliśmy udział w opracowywaniu materiałów dotyczących rozwoju informatyki na lata 1990–1995 i stanowiska PTI w sprawie ochrony prawnej oprogramowania.
                W okresie sprawozdawczym odbyło się 17 posiedzeń Zarządu, na których podejmowano decyzje w sprawach dla nas najistotniejszych. Informacje o naszej działalności ukazywały sio na łamach Biuletynu PTI, prenumerowanego przez większość naszych członków i dostępnego u bibliotece Oddziału PTI, mieszczącej się tymczasowo w Centrum Obliczeniowym Politechniki Wrocławskiej.
                Tym, co jednoczy nasze środowisko, jest wspólne przekonanie o wartości informatyki nie tylko jak składnika kulturotwórczego, lecz przede wszystkim jako jednego z najważniejszych czynników rozwoju gospodarki polskiej. Wprzęgnięcie informatyki do reformowanej gospodarki polskiej jest dążeniem, pod którym może się podpisać chyba całe nasze środowisko informatyczne. Wobec ograniczonych sił i środków tym bardziej jest konieczna integracja i współdziałanie naszego środowiska.
                Podstawowym celem działalności Oddziału były: (a) stworzenie warunków dla konsolidacji dolnośląskiego środowiska informatyków i ukierunkowanie ich współdziałania na rozwój działalności naukowej i naukowo–technicznej oraz na efektywniejsze wykorzystanie środków informatyki w gospodarce narodowej; (b) ułatwienie wymiany informacji w środowisku zawodowym oraz (c) popularyzacja w społeczeństwie zagadnień informatyki i jej zastosowali, a w szczególności popularyzacja wiedzy informatycznej i umiejętności posługiwania się środkami informatyki wśród młodzieży szkolnej.
                W minionej kadencji Oddział Dolnośląski prowadził działania zmierzające do realizacji celów sformułowanych w statucie PTI, uchwałach zjazdowych i Zarządu Głównego, uchwałach I Zgromadzenia i Zarządu Oddziału. Działalność Oddziału była i jest wielokierunkowa: szkoleniowa, popularyzatorska, opiniotwórcza, usługowa itp.
                Ma już tradycję coroczny Ogólnopolski konkurs PTI na najlepsze prace magisterskie z informatyki. Opinie recenzentów i członków jury sześciu dotychczasowych edycji konkursu świadczą o dobrym poziomie prac zgłaszanych na konkurs. Z rozmów z laureatami wynika, że wielu z nich zgłosiło swoje prace pod wpływem rozmów z członkami PTI. Można przypuszczać, że jest jeszcze pewna liczba dobrych prac do konkursu nie zgłaszanych, mimo dużej jego reklamy. Należy więc jeszcze bardziej zachęcać tych, którzy przygotowują ambitne prace. Konkurs na najlepsze prace magisterskie z informatyki stał się stałym elementem działalności Oddziału.
                W celu szybszego rozwoju zastosowań informatyk w różnych dziedzinach gospodarki narodowej PTI organizuje Ogólnopolski konkurs im. Jerzego Trybulskiego na najlepsze wdrożone rozwiązania informatyczne. Opracowanie regulaminu i organizację konkursu Zarząd Główny powierzył naszemu Oddziałowi. Podstawowym celem konkursu jest stymulacja rozwoju zastosowań informatyki, przyczyniająca się do jakościowego i ilościowego rozwoju technologii przetwarzania informacji, oraz popularyzacja efektywnego wykorzystania środków i metod informatyki. W marcu 1988 Oddział Dolnośląski — wspólnie z Ośrodkiem Organizacji i Informatyki Kombinatu “PZL–Hydral” we Wrocławiu — zorganizował ogólnopolskie seminarium, na którym przedstawiono informatyczny system sterowania produkcją, nagrodzony medalem pierwszego konkursu. Trwają już przygotowania do drugiej edycji tego konkursu.
                Dobrze układa się współpraca z wrocławskim Kuratorium Oświaty i Wychowania. Nauczycielom wrocławskich szkół przedstawiono stanowisko PTI w sprawie wprowadzania elementów informatyki do szkolnictwa, zwrócono uwagę na niebezpieczeństwo używania nie licencjonowanego sprzętu, korzystania z oprogramowania i dokumentacji użytkowych bez odpowiedniej podbudowy metodycznej. Corocznie są organizowane Wakacje z komputerem i Ferie z komputerem. Imprezy te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej. Ponadto Oddział nasz wspólnie z Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej oraz Kuratorium Oświaty i Wychowania organizuje corocznie warsztaty komputerowe dla uzdolnionej młodzieży szkół średnich z całego kraju. PTI zapewnia opiekę merytoryczną oraz wsparcie finansowe. Impreza ta również zapisała się trwale w działaniach Oddziału. Zainteresowanie, jakim cieszą się warsztaty, potwierdza potrzebę ich dalszego organizowania. Warsztaty są również okazją do dyskusji na temat informatyki w szkołach. Wydaje się, że okres szaleństwa już minął i że dzisiaj informatyka jest uważana przez nauczycieli i uczniów za normalny, trudny przedmiot. Trzeba jej uczyć według dobrych programów, na dobrym sprzęcie. Obserwując młodzież uczestniczącą w zajęciach prowadzonych w ramach Międzyszkolnego Klubu Mikrokomputerowego przy naszym Oddziale, możemy podziwiać dużą sprawność posługiwania się sprzętem. Gorzej dzieje się, gdy zaczyna się dyskutować o zastosowaniach, a już całkiem źle, gdy trzeba popracować, aby doprowadzić jakieś oprogramowanie do stanu względnej używalności. Młodzieży brakuje często wytrwałości i wiedzy informatycznej.
                W okresie wprowadzania do instytucji i przedsiębiorstw mikrokomputerów IBM PC, Klub Mikrokomputerów Osobistych zorganizował cykl comiesięcznych odczytów poświęconych oprogramowaniu podstawowemu dla tego sprzętu. Miały one charakter “przewodnika po oprogramowaniu” i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, m. in. ze względu na brak odpowiedniej literatury.
                Wielu naszych członków i sympatyków przejawiało zainteresowanie specjalistycznymi spotkaniami w sekcjach brało udział w pracach ogólnopolskich sekcji tematycznych PTI. We Wrocławiu mają swe siedziby dwie takie sekcje: Sekcja Systemów z Bazą Wiedzy i Klub Użytkowników Systemów Komputerowych Riad.
                Oddział Dolnośląski prowadził przewidzianą w statucie działalność badawczo–szkoleniową o charakterze usługowym. Naszymi kontrahentami są duże zakłady przemysłowe, uczelnie, instytuty naukowo–badawcze oraz, w mniejszym stopniu, biura projektów i jednostki budżetowe. Przede wszystkim są wykonywane prace związane z opracowywaniem pakietów programów oraz uruchamianiem systemów oprogramowania, adaptacje programów i systemów informatycznych, prace wdrożeniowe itp.
                Sprawne działanie oddziału wymaga dobrej administracji, wyposażonej w odpowiednie środki techniczne. W roku 1988 zakupiono mikrokomputer typu IBM PC/AT. Zła sytuacja lokalowa naszego Oddziału utrudniła jednak pracę sekretariatu. Prezydent m. Wrocławia obiecał nam przydział lokalu w tym roku. Mamy nadzieję, że w nowej siedzibie działalność naszego sekretariatu będzie można usprawnić.
                W środowisku wrocławskim istnieje potrzeba prowadzenia szkoleń służących do zwiększenia kwalifikacji zawodowych osób zatrudnionych w informatyce i w jej zastosowaniach. W celu dokładniejszego rozpoznania tych potrzeb byłoby wskazane powołanie przez Zarząd Oddziału specjalnej komisji szkoleń, której zadaniem byłoby również organizowanie kursów.
                Podsumowując pracę Oddziału w mijającej kadencji, należy zwrócić uwagę na jej dwa aspekty. Pierwszy wewnętrzny) odnosi się do środowiska informatyków polega na tworzeniu warunków do integracji, zwiększania fachowości, a także kształtowania etyki zawodowej informatyków. Drugi (zewnętrzny) odnosi się do oddziaływania informatyki na społeczeństwo, a w szczególności na gospodarkę polską, i polega na stymulowaniu zastosowań informatyki.
                Jak wynika z pierwszej części sprawozdania, wiele działań adresowaliśmy do środowiska informatyków. Nasze możliwości bezpośredniego wpływania na gospodarkę narodową są, niestety, ograniczone i sprowadzają się do oceny zastosowań informatyki i postulowania niezbędnych działań. Przedstawimy teraz stanowisko Oddziału w tej niezmiernie ważnej sprawie.
                W polskiej gospodarce informatyka jest niezbędna. Dążąc do racjonalnego i efektywnego rozwoju gospodarczego naszego regionu i kraju, zarządzający gospodarką, przedsiębiorstwami i procesami produkcyjnymi muszą korzystać z aktualnej i rzetelnie opracowanej informacji. Informacja musi być towarem wartościowym i atrakcyjnym, którego cena będzie zależeć zarówno od jej wiarogodności, jak i czasu udostępnienia. Gromadzenie informacji, jej przetwarzanie i szybkie dostarczanie użytkownikom i decydentom wymaga posługiwania się odpowiednimi systemami informatycznymi. Koniecznością staje się stworzenie w Polsce publicznej sieci komputerowej z dostępem do sieci międzynarodowej. Wymagania te powinny być stymulatorem rozwoju zastosowań informatyki.
                Należy podkreślić, że — mimo pilnych problemów trapiących dzisiejszą polską gospodarkę — rozwoju informatyki nie można odkładać na później. Nie da się szybko wykształcić kadry specjalistów niezbędnej do rozwoju i obsługi zastosowań oraz wytworzyć dla tych zastosowań oprogramowania uwzględniającego polskie normy techniczne, prawne, organizacyjne, językowe itp. Produkcji oraz importowi sprzętu i podzespołów powinien towarzyszyć rozwój oprogramowania. Są znane liczne przykłady z ostatnich lat, gdy dopiero po rozpoczęciu produkcji lub zainstalowaniu sprzętu w przedsiębiorstwach rozpoczynano prace nad oprogramowaniem. Zastosowania informatyki nigdy w przeszłości nie osiągnęły w Polsce właściwego poziomu. Dlatego też należy dążyć do stworzenia warunków rozwoju krajowego przemysłu usług informatycznych.
                Społeczeństwo w niewielkim tylko stopniu zdaje sobie sprawę z rozmiarów naszego opóźnienia i jego konsekwencji. W dotychczasowej swojej działalności PTI już kilkakrotnie przedstawiało stan rozwoju informatyki. Popularyzacja w społeczeństwie zagadnień zastosowań informatyki i warunków jej efektywności oraz reagowanie na niewłaściwe przedstawianie obrazu informatyki musi w większym stopniu spoczywać na barkach członków PTT. Wymaga to od członków gotowości wydatkowania własnego czasu i energii. Dalszy rozwój naszego oddziału będzie zależał od autentycznego zainteresowania szerszej grupy członków.
* * *
                Po dyskusji nad sprawozdaniem Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej Oddziału i Sądu Koleżeńskiego Oddziału II Walne Zgromadzenie udzieliło absolutorium ustępującym władzom. Przystąpiono do wyborów nowych władz oddziału i 22 delegatów na III Walny Zjazd PTI.
 
Nowe władze Oddziału Dolnośląskiego.
 
                Prezesem Oddziału Dolnośląskiego został ponownie wybrany kol. Zygmunt Mazur.
                Zarząd Oddziału wybrany na II Walnym zgromadzeniu ukonstytuował się w następującym składzie:
 
Prezydium Zarządu Oddziału
wiceprezesi — kol. Janusz Biernat i kol. Henryk Franecki, sekretarz — kol. Elżbieta Kierczuk oraz członkowie — kol. kol. Józef Cybruk, Krystyna Jerzykiewicz i Piotr Kociatkiewicz.
                W skład Zarządu Oddziału weszli ponadto kol. kol. Czesław Daniłowicz, Zbigniew Huzar, Ludwik Kuźniarz, Janusz Kwiatkowski, Lucjan Majtyka i Zbigniew Styczyński.
 
Komisja Rewizyjna Oddziału
przewodniczący — kol. Sławomir Skowroński, wiceprzewodnicząca — kol. Maria Chałon sekretarz — kol. Piotr Kremienowski oraz członkowie — kol. kol. Joanna Pękalska i Dariusz Krajewski.
 
Sąd Koleżeński Oddziału
przewodniczący — kol. Andrzej Kaliś, wiceprzewodnicząca — kol. Hanna Mazur, sekretarz — kol. Irena Kurzacka oraz członkowie — kol. kol. Zbigniew Szpunar i Lech Tuzinkiewicz.
 
 
Uchwała II Walnego Zgromadzenia Oddziału w sprawie dalszej działalności
 
                Uczestnicy II Walnego Zgromadzenia Dolnośląskiego Oddziału PTI po wysłuchaniu referatu sprawozdawczego Zarządu Oddziału Dolnośląskiego PTI we Wrocławiu i uwzględnieniu głosów w dyskusji zajęli następujące stanowisko w sprawie dalszej działalności Oddziału:
1.     Cele działalności Oddziału polegające na: konsolidacji dolnośląskiego środowiska informatyków oraz popularyzacji w społeczeństwie zagadnień informatyki i jej zastosowań, a w szczególności popularyzacji wiedzy informatycznej i umiejętności posługiwania się środkami informatyki wśród młodzieży szkolnej, nie ulegają zmianie.
2.     Formy i zakres działalności prowadzonej dotychczas przez Oddział powinny być nadal zachowane i rozwijane. W szczególności należy podkreślić potrzebę dalszego organizowania warsztatów komputerowych dla młodzieży szkolnej. Byłoby również wskazane powołanie przez Zarząd Oddziału komisji szkoleń, której zadaniem byłaby organizacja szkoleń zmierzających do zwiększenia kwalifikacji zawodowych informatyków. Należy też podjąć działania popularyzujące konkurs na najlepsze prace magisterskie z informatyki oraz promocję laureatów, np. w drodze pomocy w uzyskaniu stypendiów naukowych i staży zagranicznych.
3.     Środki finansowe na działalność statutową Oddziału powinny być uzyskiwane, tak jak dotychczas, głównie w drodze rozwoju działalności badawczo–szkoleniowej.
4.     Zarząd Oddziału powinien dążyć do ułatwienia członkom PTI dostępu do publikacji i materiałów fachowych oraz informacji bibliograficznych.
5.     Zarząd Oddziału powinien wspierać członków finansowo w wymianie informacji zawodowej oraz uczestnictwie w sympozjach, konferencjach itp.
Z.M.
 


* Ze względu na zbyt dużą (jak na szczupłe ramy naszego biuletynu) objętość materiałów otrzymanych z Oddziału Dolnośląskiego, redakcja była zmuszona wprowadzić niezbędne skróty.
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A