Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     3 / 93 rok IX | marzec 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Krótki kurs języka P (17)
 
Przypadek
                Bywa tak, że jeden redaktor poprawia wyraz przypadek wszędzie w tekście na wypadek, inny zaś — przeciwnie. Wobec długotrwałego sporu: kiedy używać wyrazu przypadek, a kiedy wypadek, chyba warto poświęcić tej sprawie nieco więcej miejsca. Adwersarzami w sporze są: z jednej strony językoznawcy, lansujący wyraz wypadek i przyznający mu szeroki zakres znaczeniowy, z drugiej zaś — przedstawiciele nauk ścisłych, a także technicy, którzy cały ten spór wywołali, używając w swych tekstach wyrazu wypadek tylko w znaczeniu “nieszczęśliwe zdarzenie” (np. wypadek samochodowy, wypadek przy pracy).Z językowego punktu widzenia przypadek — to tylko “nieprzewidziany zbieg okoliczności”, a więc “traf”, “całkiem nie umotywowane zdarzenie”, kategoria gramatyczna (np. rzeczowniki odmieniamy przez przypadki)lub, w znaczeniu specjalistycznym, “przypadek choroby” (np. jest to ciekawy przypadek anginy).Natomiast w tekstach naukowych i fachowych wyraz przypadek jest jeszcze potrzebny, i to często, do określenia, “branej pod uwagę możliwości”, “jednego stanu spośród możliwych”, “specyficznej sytuacji”. Pisze się więc m. in. o przypadku ogólnym, szczególnym, granicznym itp., a nie o wypadku ogólnym, szczególnym, granicznym itp.
                Zupełnie inna sprawa — to bardzo częste nadużywanie (dla usprawiedliwienia dodajmy, że nie tylko w tekstach z dziedziny nauk ścisłych i techniki) wyrazu przypadek w znaczeniu potocznym. Zamiast np. w przypadku gdy lepiej pisać po prostu gdy, kiedy. Wyrażenie w tym przypadku (językowo poprawniejsze jest w tym wypadku) warto zastępować takimi wyrażeniami, jak np. w razie czego, teraz, wtedy, przy tym, zależnie od kontekstu. Zamiast w wielu przypadkach lepiej pisać często, najczęściej, zamiast w niektórych przypadkach — czasami, rzadko, niekiedy itp. Często używa się także niezręcznego wyrażenia w przypadku zastosowania czego zamiast poprawniejszego w razie zastosowania czego lub, co jeszcze lepiej, jeżeli się zastosuje lub gdy się zastosuje.
 
Zamiast W przypadku zastosowania określenia algorytmicznego tej funkcji z indeksów można zrezygnować.
W przypadku wprowadzenia nowego zapisu do tablicy obliczamy najpierw jego adres początkowy.
W pewnych przypadkach zachodzi potrzeba korzystania z innych algorytmów przetwarzania tablic rozproszonych.
 
Piszmy raczej Jeśli się zastosuje określenie algorytmiczne tej funkcji, z indeksów można zrezygnować.
W razie wprowadzenia nowego zapisu do tablicy obliczamy najpierw jego adres początkowy.
Czasami trzeba korzystać z innych algorytmów przetwarzania tablic rozproszonych.
ARA
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A