Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     2 / 92 rok IX | luty 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Dwanaście lat konferencji RELCOMEX
 
                Zamek Książ fascynuje każdego. Nazywają go zamkiem z bajki, perłą Śląska lub wzorem fortyfikacji górskiej. Jest otoczony rozległym zespołem parkowo–leśnym. W tej właśnie bajkowej scenerii, w konglomeracie różnych stylów począwszy od romańskiego do baroku i neorenesansu, mniej więcej co dwa lata odbywa się Międzynarodowa Konferencja “Niezawodność i Eksploatacja Systemów Komputerowych RELCOMEX”.
                Historia tej konferencji sięga roku 1977, kiedy to po raz pierwszy wśród wykazu imprez naukowych pojawiła się nazwa RELCOMEX reklamująca konferencję o zasięgu krajowym. Organizatorami tego pierwszego spotkania były: Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Centrum Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów MERA–ELWRO. Wygłoszono 19 referatów krajowych z takich ośrodków, jak Politechnika Wrocławska, ELWRO, ZETO i JASE z Wrocławia, Wyższa Szkoła Morska w Gdyni, Politechnika Gdańska, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Instytut Badań Systemowych PAN, Instytut Maszyn Matematycznych, Oddział Śląski, oraz Przemysłowy Instytut Telekomunikacji, Warszawa. Były też 4 referaty z Węgier, Bułgarii i ZSRR.
                Pierwsza międzynarodowa konferencja na temat niezawodności i eksploatacji systemów komputerowych odbyła się w roku 1979. RELCOMEX’79 był kontynuacją wcześniej organizowanych spotkań dotyczących systemów diagnostyki i niezawodności — Międzygórze 1975 i 1976 oraz wspomnianej konferencji RELCOMEX’77.
                Do już wymienionych organizatorów dołączył zespół prof. Wojciecha Zamojskiego z Instytutu Cybernetyki Technicznej Politechniki Wrocławskiej, który — praktycznie do dziś — jest głównym organizatorem tej konferencji. Liczba wygłoszonych referatów wzrosła do 78, w tym 47 z ośrodków krajowych i 31 z zagranicy (USA, Kanada, Indie, Austria, Jugosławia, ZSRR, NRD, Czechosłowacja, Bułgaria, Węgry i Rumunia). Językami konferencji były angielski (58 referatów) i rosyjski (20 referatów).
                Tematykę wygłoszonych referatów można podzielić na następujące grupy: ogólne aspekty teorii niezawodności, modele matematyczne, metody analityczne i obliczeniowe, metody optymalizacji, sieci komputerowe, modele systemu komputerowego, niezawodność oprogramowania, odporność na błędy, diagnostyka, sieci logiczne, miary niezawodności, projektowanie, oszacowanie i wytwarzanie.
                Kolejne konferencje RELCOMEX odbywały się w latach 1981, 1984 i 1987.
                We wrześniu bieżącego roku odbyła się V Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja RELCOMEX’89. Sponsorami tej konferencji były: Oddział Dolnośląski PTI, ELWRO (Wrocław), SEP, IEEE (USA) i IASTED (Kanada). Wśród 114 autorów referatów były 43 osoby z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, NRD, Bułgarii, ZSRR i Rumunii.
                Obrady toczyły się w sekcjach. Oto ich główne tematy: matematyczne modele niezawodności; niezawodność i eksploatacja systemów cyfrowych; testowanie i diagnostyka obwodów logicznych i systemów komputerowych; oszacowanie przepustowości; praktyczne aspekty sterowania niezawodności i eksploatacji systemów; łączność komputerowa, rozdział systemów i telekomunikacja; postępy w dziedzinie grafiki komputerowej.
                Obradom towarzyszyły wystawy sprzętu komputerowego i oprogramowania. Niemal równocześnie z konferencjami RELCOMEX koło nr 1 Dolnośląskiego Oddziału PTI oraz Instytut Cybernetyki Technicznej organizują szkoły na temat “Projektowanie, praktyka, nauczanie” i “Minikomputer”. W równie pięknej scenerii w Bierutowicach obok Świątyni Wang odbyły się już 3 szkoły, na temat metod i środków nauczania techniki komputerowej, niezawodności i diagnostyki systemów mikroprocesorowych oraz grafiki komputerowej.
                Celem tych szkół jest wymiana wiedzy i doświadczeń praktycznych w wymienionych dziedzinach, prezentacja wyników wdrożeń oraz najnowszego dorobku naukowo–badawczego w technice mikroprocesorowej.
                Koło nr 1 Dolnośląskiego Oddziału PTI oraz Instytut Cybernetyki Technicznej Politechniki Wrocławskiej zamierzają nadal cyklicznie organizować zarówno RELCOMEX, jak i “Mikrokomputer”. Najbliższa szkoła jest przewidziana na rok 1990, a konferencja RELCOMEX na rok następny.
Maria Chałon
Koło nr 1 Dolnośląskiego Oddziału PTI
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A