Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     8 / 88 rok VIII | sierpień 1989
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Krótki kurs języka P (12)
 
Poradnik językowy
                Przejdziemy teraz do drugiej części naszego kursu języka P — do szczegółowych spraw językowych. W tym wykładzie i w wykładach następnych będziemy omawiać wyrazy i zwroty sprawiające zazwyczaj najwięcej kłopotów. Należą one do języka potocznego służącego każdemu autorowi do wyrażania wszelkich fachowych treści.
                Nie wszystkie błędy językowe mają taki sam ciężar gatunkowy; bywają błędy większe i mniejsze, jeszcze zaś inne wady językowe można zaliczyć tylko do kategorii usterek. Znajdzie to odzwierciedlenie w komentarzach do poszczególnych haseł i w nagłówkach przytaczanych przykładów (“piszmy” lub “piszmy raczej”).
Hasła ułożono alfabetycznie.
A
Nie używajmy tego spójnika zamiast ale, lecz wówczas, gdy chodzi o przeciwstawienie dwóch treści, z których pierwszą się zaprzecza. Jest to częsty błąd językowy.
ZAMIAST Jest przy tym najważniejszy nie koszt oprogramowania, a jego jakość.
PISZMY Jest przy tym najważniejszy nie koszt oprogramowania, lecz jego jakość.
Aktywny
Lepiej posługiwać się nie będącymi obcego pochodzenia odpowiednikami tego przymiotnika: czynny, działający itp. Wyrażenia typu aktywna walka, aktywne wykonywanie, aktywna praca itp. są nie do przyjęcia.
ZAMIAST Jest ważne, aby pokazywane programy umożliwiały aktywne współdziałanie uczniów z mikrokomputerem; chodzi o to, aby nie sprowadzić zajęć do samej obserwacji pokazów sprzętu.
PISZMY Jest ważne, aby pokazywane programy umożliwiały współdziałanie uczniów z mikrokomputerem; chodzi o to, aby nie sprowadzić zajęć do samej obserwacji pokazów sprzętu.
Alternatywa, alternatywny
Przypominamy: chodzi o wybór między dwiema wyłączającymi się możliwościami. Niestety jednak wielu autorów (także anglosaskich) używa rzeczownika alternatywa (ang. alternative)w znaczeniu “odmiana” lub “wariant” (jedna z wielu możliwości). To samo dotyczy przymiotnika alternatywny.
ZAMIAST Jeżeli alternatywne decyzje mają równe użyteczności w jednej sytuacji, a w innej decyzja a1 ma większą użyteczność niż decyzja a4, to słuszny wydaje się wybór decyzji a1 także w innej sytuacji.
Należałoby rozważyć wszystkie alternatywne rozwiązania tego zagadnienia.
PISZMY RACZEJ Jeżeli różne decyzje mają równe użyteczności w jednej sytuacji, a w innej decyzja a1 ma większą użyteczność niż decyzja a4, to słuszny wydaje się wybór decyzji a1, także w innej sytuacji.
Należałoby rozważyć wszystkie warianty rozwiązania tego zagadnienia.
ARA
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A