Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     8 / 88 rok VIII | sierpień 1989
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Trzecie Warsztaty Komputerowe
 
                W dniach od 4 do 12 lutego 1989 r. odbyły się we Wrocławiu trzecie warsztaty komputerowe dla młodzieży szkół średnich. Jak w latach ubiegłych, ich organizatorami byli: Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej, Kuratorium Oświaty i Wychowania we Wrocławiu oraz Oddział Dolnośląski Polskiego Towarzystwa Informatycznego. W warsztatach uczestniczyły 34 osoby z dwudziestu szkół średnich w kraju. Byli także goście zagraniczni z Czechosłowacji, Jugosławii i ZSRR.
                Zespołem organizacyjnym warsztatów kierowała mgr inż. J. Mularczyk — wizytator–metodyk ds. informatyki z wrocławskiego Kuratorium Oświaty i Wychowania, przy współudziale dr E. Kierczuk z Dolnośląskiego Oddziału PTI oraz wychowawców — mgr I. Przyjałgowskiej i mgr A. Szymali.
                Program merytoryczny warsztatów był bardzo bogaty. Zajęcia odbywały się w grupach specjalistycznych (metodologia programowania, sieci komputerowe i zastosowania). Korzystano z pracowni wyposażonych w mikrokomputery Elwro Junior–800, Spectravideo oraz IBM (m. in. w laboratorium Centrum Obliczeniowego Politechniki Wrocławskiej).
                Uczestnicy warsztatów z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładów specjalistycznych — prof. W. M. Turskiego i doc. J. Madeya z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. D. Bema i doc. Z. Styczyńskiego z Politechniki Wrocławskiej, doc. M. Sysły z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz mgra Z. Pokutyckiego z Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Odbyło się również spotkanie uczestników warsztatów z prof. J. Neelsenem z RFN, jednym z organizatorów tegorocznej olimpiady informatycznej w Bonn.
                Poza wykładami i ćwiczeniami w grupach specjalistycznych młodzież miała możliwość dowolnego korzystania z mikrokomputerów. W trakcie warsztatów przeprowadzono konkurs informatyczny, w którym wzięli udział prawie wszyscy zebrani.
                Uczniom zapewniono także bogaty program kulturalno–rekreacyjny (m. in. wycieczka na Ślężę, zwiedzanie Panoramy Racławickiej, filmy video itp.), co powodowało, że wielu z nich przeżywało rozterki duchowe: korzystać z pracowni komputerowej — uczestniczyć w lektoracie języka angielskiego — w zajęciach na sali gimnastycznej?
                Uczestnicy, wykładowcy, organizatorzy oraz zaproszeni goście (m. in. z Ministerstwa Edukacji Narodowej) mieli okazję do dyskusji na temat celowości urządzania podobnych spotkań informatycznych dla najbardziej uzdolnionej młodzieży. Chociaż coraz bogatsze jest wyposażenie szkół w sprzęt komputerowy, coraz lepsze przygotowanie pedagogów do nauczania informatyki, jednak zainteresowanie, jakim cieszą się warsztaty, potwierdza potrzebę, a nawet konieczność ich dalszego organizowania. Ta słuszna idea wiąże się jednak ściśle ze stale wzrastającymi kosztami. Organizatorzy widzą potrzebę włączenia się nowych sponsorów imprezy, np. resortu edukacji, Elwro i innych instytucji zainteresowanych ujawnianiem młodych talentów informatycznych.
Elżbieta Kierczuk
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A