Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     5 / 85 rok VIII | maj 1989
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z prac sekcji PTI
 
Mikrokomputery — V Szkoła
                W dniach 5 do 7 grudnia 1988 odbyła się w Łodzi V Szkoła “Mikrokomputery szesnasto– i trzydziestodwubitowe”, zorganizowana przez Sekcję Systemów Mikrokomputerowych PTI we współpracy z Centrum Szkolenia Informatycznego ZETO Łódź. Szkoła ta była w całości poświęcona mikrokomputerowym systemom baz danych. Celem szkoły było przedstawienie podstawowej wiedzy na temat projektowania i eksploatacji systemów baz danych, a następnie głównych systemów baz danych dla mikrokomputerów szesnasto– i trzydziestodwubitowych.
                Program szkoły składał się z trzech części. Część pierwsza była poświęcona ogólnej problematyce projektowania relacyjnych baz danych: modelowaniu konceptualnemu, relacyjnemu modelowi danych i metodologii projektowania schematów relacyjnych baz danych. Część pierwszą zamykała prezentacja wybranych mikrokomputerowych systemów baz danych.
                Druga część szkoły była poświęcona systemom baz danych, które wywodzą się z systemów opracowanych dla minikomputerów i dużych komputerów. Przedstawiono systemy: Oracle, Informix i ISIS. Prezentację tych systemów poprzedzono omówieniem języka SQL — standardowego języka relacyjnych baz danych.
                Trzecia część szkoły była poświęcona systemom baz danych, które rozwijały się od rozwiązań bardzo prostych do coraz bardziej złożonych. Przedstawiono następujące systemy: dBase III, Clipper i FoxBase.
                Oto szczegółowy program szkoły:
Wojciech Cellary — Słowo wstępne
Marian Furman — O modelowaniu konceptualnym
Piotr Jasiński — Relacyjny model danych
Tadeusz Morzy — Projektowanie struktur logicznych relacyjnych baz danych
Zbyszko Królikowski — Charakterystyka wybranych mikrokomputerowych baz danych
Tadeusz Morzy — SQL
Tomasz Koszlajda — System zarządzania bazą danych ORACLE
Ryszard Tuziemski — System zarządzania relacyjną bazą danych Informix/SQL
Ryszard Świekatowski — Organizacja bazy danych z wykorzystaniem pakietu programów CDS/ISIS
Zbyszko Królikowski — Wykonywanie operacji relacyjnych w systemie dBase III
Bartłomiej Butlewski i Jacek Szulczyński — Clipper
Andrzej Niemiec — FoxBase 2.00
                W szkole wzięło udział ponad 200 uczestników. Materiały szkoły wydało CSI–ZETO Łódź. Można je kupić po pisemnym zamówieniu (cena 4200 zł) w Centrum Szkolenia Informatycznego, ZETO Łódź, ul. Cz. Hutora 69, 90-558 Łódź, tel. 36-47-70 i 32-98-98.
Wojciech Cellary
 
Sekcja Metodyki i Dokumentacji Projektów i Programów
 
Sprawozdanie z działalności w roku 1988
                W ramach bieżącej działalności merytorycznej zostały ukończone prace nad opracowaniem wersji wdrożeniowej standardu dokumentowania prac informatycznych. Obecnie sekcja dysponuje standardem dokumentowania wszystkich etapów prac przy opracowywaniu systemów informatycznych (wzornik formularzy, zasady używania formularzy, zawartość dokumentacji, zasady tworzenia i aktualizowania dokumentacji itp.), przystosowanym do wdrażania i użytkowania przez zespoły zajmujące się opracowywaniem systemów informatycznych. Standard ten już wdrożono w czterech instytucjach. W najbliższym czasie jest przewidywane wdrożenie go dla trzech dalszych użytkowników.
                W ramach popularyzowania idei i prac sekcji zorganizowano kilka specjalistycznych seminariów (Łódź, Lublin, Warszawa, Żarnowiec, Gdańsk, Szczecin).
                W roku 1988 dorobek sekcji był prezentowany na kilku konferencjach:
   I Wiosennej Szkole PTI w Świnoujściu w maju (3 referaty),
   polsko–skandynawskiej konferencji na temat metodyk projektowania systemów informatycznych w Paraszynie k. Gdańska w czerwcu,
   konferencji JULIN’88 we wrześniu,
   konferencji użytkowników Mery–400 w Gdańsku w październiku,
   konferencji INFOGRYF’88 w Kołobrzegu w listopadzie.
                Udział w seminariach i konferencjach umożliwił nawiązanie ciekawych kontaktów, dzięki którym powstały możliwości rozwijania i rozszerzania zainteresowań i dorobku sekcji.
                Kontynuowano i rozwijano współpracę z Sekcją Informatyki w Zarządzaniu i Kołem PTI w Szczecinie.
                W ramach prac rozwojowych podjęto wstępne działania umożliwiające rozpoczęcie opracowania systemu komputerowego wspomagania dokumentowania prac informatycznych opartego na opracowanym w sekcji standardzie dokumentowania. Podjęcie realizacji tej idei było możliwe dzięki współpracy i pomocy Sekcji i Koła PTI w Szczecinie. Jeśli wstępne plany okażą się realne, to w roku 1989 zostaną rozpoczęte praktyczne działania na tym polu.
                Zrezygnowaliśmy z planowanego na rok 1988 opracowania uniwersalnego standardu metodycznego dla projektowania systemów przetwarzania danych. Wstępne analizy i działania wykazały, że tego rodzaju prace są możliwe do wykonania, ale ich koszt byłby dość duży, a trudności organizacyjne (m. in. konieczność koordynowania bardzo rozproszonego terytorialnie zespołu specjalistów) nie dają gwarancji szybkiego sukcesu. Nie chcąc angażować dość pokaźnych środków PTI w ryzykowne przedsięwzięcie, odstąpiliśmy od pierwotnych zamiarów. Idea jest jednak nadal dla nas aktualna i w chwili powstania bardziej sprzyjających warunków realizacji jesteśmy gotowi do niej wrócić.
                Podstawowe sprawy organizacyjne sekcji załatwiono już w roku 1987. W roku 1988 do sekcji przystąpiło kilku nowych współpracowników. Nawiązaliśmy też sporo kontaktów z różnymi instytucjami na terenie całego kraju, zainteresowanymi naszymi pracami. Obecnie sekcja ma 24 członków i współpracuje z nią 22 instytucje.
                Dalsze prace organizacyjne będziemy koncentrować przede wszystkim na lepszym niż dotychczas informowaniu współpracowników o bieżącej działalności sekcji oraz na wspieraniu zgłaszanych nam inicjatyw.
                Koszta działalności sekcji w roku 1988 wyniosą w przybliżeniu ok. 400 tys. zł. Zysk PTI z narzutów za prace badawcze PTI wypromowane i zrealizowane przez sekcję w roku 1988 wyniósł ok. 450 tys. zł. Można zatem przyjąć, że w roku 1988 osiągnęliśmy nieznaczną nadwyżkę dochodów w stosunku do kosztów. Dotychczasowe doświadczenia pozwalają mieć nadzieję na utrzymanie tych relacji w przyszłości.
                Dużymi ułatwieniami w bieżącej działalności sekcji była dobrze się układająca współpraca organizacyjna z Małopolskim Oddziałem PTI oraz decyzja Zarządu Głównego przyznająca m. in. sekcjom samodzielność dysponowania środkami przeznaczonymi na ich bieżącą działalność.
Przewodniczący sekcji

Mariusz Klapper

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A