Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     1 / 81 rok VIII | styczeń 1989
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z prac Klubu użytkowników systemów komputerowych ICL
 
Kongres IF ICLCUA’88
 
                W dniach 16 do 22 maja 1988 Warszawa i Kraków gościły uczestników Kongresu Międzynarodowej Federacji Użytkowników Systemów Komputerowych ICL (IF ICLCUA). W kongresie uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń 10 krajów i delegacji firmy ICL; otwarcie kongresu uświetnili swą obecnością: ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce B. Barder wraz z małżonką oraz profesor Władysław M. Turski. Otwierając konferencję ambasador B. Barder mówił o tradycji i dniu dzisiejszym współpracy gospodarczej Polski i Wielkiej Brytanii oraz roli ICL — firmy funkcjonującej na naszym rynku od 25 lat, a profesor Turski — o Polskim Towarzystwie Informatycznym i jego działaniach na rzecz rozwoju informatyki w naszym kraju.
                W czasie obrad przedstawiciele firmy wygłosili referaty charakteryzujące jej pozycję oraz prace w wybranych dziedzinach. Tomo Razmilowic, prezes ICL–Europe, mówił o pomyślnych wynikach osiągniętych w roku 1987 i optymistycznych prognozach na rok 1988. W I kwartale tego roku poziom sprzedaży firmy był o 30% wyższy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Poza dobrą kondycją finansową ICL zamyka lata 1985–1987 uzyskaniem pozycji:
   wiodącego w Europie dostawcy systemów sprzedaży detalicznej i terminali POS (Point of Sale),
   wiodącego w Europie producenta systemów CIM (Computer Integrated Manufacturing),
   pierwszego w Europie dostawcy systemów Videotex,
   ustabilizowanego dostawcy dużych systemów,
   członka grupy producentów pracujących nad strategią OSI (Open Systems Interconnection).
                Niejako uzupełnieniem tego podsumowania było wystąpienie dyrektora warszawskiego biura ICL, Jana Kluka, który scharakteryzował osiągnięcia firmy na rynku polskim w ciągu 25 lat jej działalności oraz ostatnie sukcesy: wzrost liczby instalacji sprzętu ICL, założenie spółki Furnell, która powinna stworzyć większe możliwości nabywania sprzętu polskim użytkownikom, jak również decyzję o założeniu Business School — pierwszej praktycznie w Polsce szkoły zarządzania. W jej programie znajdą się metody informatyki, nauka wykorzystania komputerów osobistych, zastosowania sieci komputerowych, zagadnienia prawno–organizacyjne działania spółek w warunkach polskich, jak również język angielski na poziomie niezbędnym dla profesjonalnych menedżerów.
                Przedstawiciele firmy omówili również prowadzone w niej prace rozwojowe. Barbara Riddle, Manager of Strategic Marketing Communication Department, mówiła o “Statements of Direction” — informacjach dla użytkowników. Udostępnione przez nią materiały dotyczyły prac w zakresie:
   systemów sieciowych,
   systemów wydziałowych i osobistych,
   systemów sterowania produkcją,
   systemów biurowych,
   systemów sprzedaży detalicznej,
   dużych systemów.
                Powyższe “Statements of Direction” zostały wydane w kwietniu 1988 i stanowią opracowania tzw. poziomu pierwszego (ogólnego). Przed końcem tego roku można oczekiwać opracowań uszczegółowiających powyższe tematy (poziomu drugiego). “Statements of Direction” należy traktować jako materiał informacyjny i jednocześnie dyskusyjny dla użytkowników i firmy.
                Peter H. Knight, System Integration Programmes Manager, scharakteryzował filozofię “Open Systems Interconnection”. Strategia OSI, zmierzająca do uzgodnienia standardów sprzętu i połączeń, zapewni użytkownikom
   stabilność planów rozwoju systemów,
   dowolność wyboru sprzętu,
   bezpieczeństwo inwestowania w sprzęt informatyczny,
   zwiększenie konkurencji producentów sprzętu.
                Pomimo jasno sprecyzowanych zamierzeń daleko jeszcze do osiągnięcia celu. Uczestnicy kongresu zwrócili uwagę na to, że w praktyce produkty ICL w większości przypadków nie mogą ze sobą współpracować.
                Canice O’Regan, Distributed System Business Centre Manager, przedstawił prace prowadzone w ICL nad systemem Unix i tzw. Departmental System. Najistotniejsze punkty tych prac to zamierzone wdrożenie alfabetów narodowych w systemach z Unixem (są obecnie dostępne: holenderski, francuski, niemiecki, szwedzki), połączone z “umiędzynarodowieniem” drukarek i klawiatur, oraz uruchomienie współpracy stacji PWS z systemami VME.
                Zasadniczym punktem kongresów IF ICLCUA są zawsze referaty delegacji stowarzyszeń użytkowników poszczególnych krajów, poświęcone sytuacji użytkowników oraz współpracy z firmą. W roku bieżącym, na zaproszenie strony polskiej, po raz pierwszy uczestniczyli w obradach IF ICLCUA przedstawiciele Czechosłowacji. Ich problemy są zbieżne w wielu punktach z problemami polskich użytkowników, stąd też wprowadzenie do IF ICLCUA Czechosłowacji, zatwierdzone formalnie w czasie konferencji, pozwoli utworzyć grupę reprezentującą użytkowników z krajów socjalistycznych.
                Trzeba podkreślić, że Czechosłowacja, która zainstalowała pierwszy komputer ICL w roku 1965, ma obecnie 13 systemów VME (podczas gdy w Polsce pierwszy tego typu system będzie instalowany w roku 1988). Nie mając formalnie zawiązanego stowarzyszenia użytkowników, Czesi zorganizowali — w ramach współpracy wiodących ośrodków — tłumaczenia najpotrzebniejszych podręczników oraz opracowali słownik technicznej terminologii ICL.
                Wspólne dla obu krajów problemy, zgłoszone w czasie obrad, dotyczą:
   słabej dystrybucji i utrzymania oprogramowania przez firmę,
   braku konsultacji dla użytkowników wdrażających systemy (zarówno doświadczonych, jak i początkujących),
   drogich i trudno dostępnych szkoleń,
   nieregularnego dostarczania przez firmę informacji o oprogramowaniu (Software Release Notice),
   niesprawnego systemu przekazywania informacji.
                Dla użytkowników z krajów zachodnich główne problemy to: obniżenie kosztów eksploatacji i wymiany sprzętu z zachowaniem dotychczasowych funkcji systemu, przyspieszenie prac nad wdrożeniem systemu Unix dla różnego typu maszyn, uzyskanie lepszej konsultacji w zakresie doboru sprzętu i oprogramowania do indywidualnych potrzeb, dostępność podręczników i kursów w językach lokalnych, określenie polityki firmy w poszczególnych krajach (w drodze dystrybucji krajowych “Statements of Direction”), obniżenie niekonkurencyjnych cen produktów (DRS, PWS).
                Poza formalnym programem konferencje IF ICLCUA otwierają możliwości bezpośrednich kontaktów z użytkownikami innych krajów, wymiany doświadczeń, jak również dostępu do materiałów i informacji o rozwiązaniach systemowych, oprogramowaniu, cenach i świadczeniach uzyskiwanych od firmy na rzecz użytkowników bądź ich stowarzyszeń. W trakcie tegorocznej konferencji otrzymaliśmy materiały dotyczące:
   problemów eksploatacji maszyn ME29; informacje te stanowił wnioski z doświadczeń i wdrożeń użytkowników tego sprzętu w Wielkiej Brytanii,
   podsumowania wyników prac angielskiej grupy użytkowników “TME–VME Transition”, które będzie mogło być wykorzystane przez ośrodki instalujące w przyszłości nowy sprzęt z systemem operacyjnym VME,
a także dostaliśmy
   informator grupy System Ten/25, zawierający dane o członkach tej grupy i ich pracach oraz wykaz oprogramowania oferowanego dla tych maszyn.
                Uzgodniliśmy również z przedstawicielami stowarzyszeń “System Ten/25” i “Medium Systems”, że klub nasz będzie otrzymywać skrypty i informacje o pracach prowadzonych przez grupy robocze. Istnieje możliwość nawiązania bliższej współpracy i uczestnictwa przedstawicieli obu stron w konferencjach i seminariach. Oznacza to praktycznie uzyskiwanie bezpłatnych konsultacji od doświadczonych praktyków — projektantów i programistów, a także okazję do zaprezentowania własnych osiągnięć i przemyśleń.
                Zachęcają do współpracy: stowarzyszenie AMSU (Association of Mainframe System Users), zajmujące się zagadnieniami eksploatacji systemu VME i zarządzania plikami danych; grupa “Medium Systems” (ME29), pracująca nad wykorzystaniem TME i TP oraz przenoszeniem systemów z TME pod VME; grupa “System Ten/25”, skupiająca użytkowników systemu 25. Zainteresowane ośrodki mogą być “członkami korespondencyjnymi”, otrzymującymi skrypty i raporty z posiedzeń grup roboczych. Jest również możliwe zorganizowanie — za pośrednictwem zarządu klubu — uczestnictwa w ciekawszych konferencjach czy seminariach.
                Wnioski z obrad Federacji zostały ujęte, jak co roku, w materiale zawierającym charakterystykę współpracy z firmą na różnych rynkach, ocenę jej produktów i usług, opinię o poziomie szkoleń, kursów i obiegu informacji. Przede wszystkim jednak materiał ten precyzuje kierunki i cele działań firmy i grup użytkowników, zmierzające do poprawienia współpracy.
                Wszystkie materiały konferencyjne znajdują się w sekretariacie Klubu użytkowników systemów komputerowych ICL i mogą być udostępniane zainteresowanym członkom klubu. Wydaje się, że ściślejsza współpraca z IF ICLCUA może dać stronie polskiej możliwości uzyskania informacji i pomocy praktycznie niedostępnych w inny sposób.
Wiceprezes klubu
Ewa Rożniecka
 
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A