Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     11 / 79 rok VII | listopad 1988
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Recenzje o książkach
 
David Harel Algorithmics. The Spirit of Computing (Addison–Wesley 1987, 425 ss.)
 
                Jesienią ubiegłego roku uczestniczyłem w niewielkiej konferencji naukowej, na którą przybyło wyjątkowo kompletne grono twórców naukowych podstaw programowania. Wieczorami, w przestronnej bibliotece zamku Pont d’Oye, chroniąc się przed ciągnącą zewsząd wilgocią ardeńskiego listopada przy kominku, na którym żywym ogniem płonęły grube polana, uczestnicy konferencji rozmawiali o różnych ciekawych wydarzeniach kończącego się roku. Tematem, który powracał bodajże najczęściej, była książka, którą mam przyjemność recenzować. Piszę o tym dlatego, że doprawdy nieczęsto zdarzało się, by to zaiste wyśmienite grono było tak jednomyślne w ocenie cudzego dzieła, zwłaszcza że opinia była nad wyraz pozytywna. Ale bo i książka jest wyjątkowa.
                W dzisiejszych czasach telewizji i video aż trudno uwierzyć, że ktoś zechce poświęcić czas na przygotowanie radiowych pogadanek popularnonaukowych. A jeszcze z informatyki… Taki właśnie jest rodowód tej książki. Jej pierwszą edycją był cykl wykładów radiowego uniwersytetu. Oczywiście, w trakcie przygotowywania wersji pisanej autor wzbogacił materiał o (znakomite zresztą!) ilustracje; pojawiły się też wzory i kilka tablic liczbowych. W swej obecnej postaci książka nie mogłaby już być czytana przez radio. A jednak jej pochodzenie jest widoczne na każdej stronie, w każdym akapicie. W tej książce ważny jest tekst; słowo odgrywa główną rolę.
                To jest książka do czytania. A czy warto ją przetłumaczyć na język polski? Tak. Przekładać, koniecznie przekładać (tylko dobrze!).
                Autor, wybitny informatyk młodszo–średniego pokolenia (ur. 1950), zauważa, że na rynku księgarskim nie brak doskonałych książek o różnych (a może nawet wszystkich) technicznych aspektach informatyki: o komputerach, językach i systemach programowania, algorytmach na to i tamto, sposobach rozwiązywania tych czy innych zadań. Większość tych książek dezaktualizuje się lub przynajmniej wymaga uzupełnień w tempie wyznaczanym nadzwyczaj bujnym rozwojem środków technicznych i metod informatyki. To natomiast, co stanowi sedno informatyki — wiedza o algorytmach, o algorytmicznym postępowaniu, nie rozwija się tak szybko, jak szybko zmieniają się generacje sprzętu i powstają nowe języki programowania. I, zauważa Harel, gdy każda inna dyscyplina wiedzy: fizyka, biologia, a nawet filozofia, ma przystępnie napisane książki eksponujące to, co stanowi trwałe jądro, wkład danej dyscypliny do kanonu edukacji człowieka wykształconego, informatyka jest w takie pozycje nader uboga. I rzeczywiście, na rynku nie tylko polskim, lecz także światowym brak pozycji wydawniczych, które z czystym sumieniem można by polecić inteligentnemu niespecjaliście — fizykowi, geografowi, historykowi — przeczytaj, a dowiesz się, czy jest informatyka, jakie problemy rozwiązuje, jak wzbogaca ludzką wiedzę, co stanowi o jej znaczeniu, a co — o jej granicach. Tę lukę zamierzył wypełnić David Harel i postawione sobie zadanie wykonał świetnie.
                Poczynając od wprowadzenia do tematyki (co to jest algorytm, co to są struktury danych, jak algorytmy wyrażamy w językach programowania, czym się różnią między sobą najważniejsze klasy i przykłady języków programowania), przez zarysowanie głównego tematu — złożoności obliczeniowej i pamięciowej, do klasyfikacji problemów pod względem złożoności i do znakomitego (w wielu miejscach — twórczo oryginalnego) wykładu hierarchii problemów i algorytmów, autor prowadzi wykład żywy, dowcipny, zawsze poprawny, a nierzadko — odkrywczy. A przy tym znalazło się w tej książce miejsce na wszystkie istotne nowinki: są w niej systoliki, kryptografia z użyciem publicznych kluczy RSA, sztuczna inteligencja, niedeterministyczne maszyny Turinga i problematyka procesów współbieżnych (trudno o lepszą ekspozycję, gdy autorowi patrzyli na ręce tacy doradcy, jak C. A. R. Hoare, M. Ben–Ari, A. Pnuelli i S. Ullman!). Dostaje więc czytelnik fascynujący przegląd tematyki informatycznej, wyłożony modo sistematico przez specjalistę dla niespecjalistów. Kto wytrwale przeczyta — będzie o informatyce wiedział sporo, kto przynajmniej zajrzy — będzie miał czym imponować nie tylko w kawiarni, lecz także na seminariach.
Władysław M. Turski
 
Od Redakcji
Z największą przyjemnością informujemy, że trudne, ponad roczne pertraktacje z prawydawcą o przetłumaczenie powyższej książki, które wytrwale prowadziły Wydawnictwa Naukowo–Techniczne, zostały w sierpniu zakończone. Możemy się więc spodziewać polskiego przekładu tej fascynującej pozycji światowej literatury.
 
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A